Srebrny medal Klepackiej, brązowy Tarnowskiego

Inne
Srebrny medal Klepackiej, brązowy Tarnowskiego
fot. PAP

Dwa medale zdobyli reprezentacji Polski podczas mistrzostw Europy w windsurfingowej klasie RS:X. W Helsinkach wicemistrzynią Starego Kontynentu została Zofia Klepacka (YKP Warszawa), a brązowy medal wywalczył ubiegłoroczny triumfator Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot).

W kończącym rywalizację u wybrzeży Finlandii wyścigu medalowym, w którym wzięło udział dziesięć najlepszych zawodniczek, Klepacka zajęła czwarte miejsce. Wygrała Francuzka Charline Picon, dzięki czemu zrównała się punktami z najbardziej doświadczoną reprezentantką Polski.

 

Obie zawodniczki regaty ukończyły z 46 punktami, ale po tytuł - za triumf w decydującym starcie - sięgnęła 31-letnia Francuzka. To m.in. mistrzyni świata z 2014 roku oraz od soboty trzykrotna mistrzyni Starego Kontynentu (2013, 2014 i 2016).

 

Na najniższym stopniu podium stanęła Rosjanka Stefania Jelfutina.

 

Dla Klepackiej to piąty w medal ME, ale po raz pierwszy wywalczyła srebro. Wcześnie była najlepszą zawodniczką Starego Kontynentu (w 2011 roku w Burgas), zdobyła także trzy brązowe krążki. Jest również mistrzynią i dwukrotną wicemistrzynią świata oraz brązową medalistką igrzysk olimpijskich w Londynie (2012).

 

W Helsinkach na najniższym stopniu podium stanął również Tarnowski. Obrońca tytułu do wyścigu medalowego przystępował z piątej pozycji, ale dzięki zajęciu drugiego miejsca w wyścigu medalowym, w klasyfikacji ogólnej wyprzedził m.in. swojego doświadczonego kolegę z reprezentacji Przemysława Miarczyńskiego (SKŻ) oraz Szwajcara Mateo Sanzo Lanza, który zdobył tyle samo punktów (64).

 

Mistrzem Europy został Francuz Thomas Goyard, a drugi był Brytyjczyk Kieran Holmes-Martin.

 

Miarczyński (w sobotę był 10.) ukończył mistrzostwa jako piąty, a Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń nad Wisłą) jedną lokatę niżej.

 

Furmański okazał się najlepszym młodzieżowym zawodnikiem do lat 21.

 

W wyścigu medalowym kobiet startowała także Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot). Zajęła w nim ósme miejsce i zakończyła zawody na dziewiątej - a wśród Europejek na ósmej - pozycji.

 

W Zatoce Fińskiej rywalizowało 65 mężczyzn i 52 kobiety. Impreza miała bowiem charakter otwarty i uczestniczyli w niej również deskarze m.in. z Brazylii, Hongkongu, Japonii, Meksyku, Tajlandii, Omanu i Seszeli. Nie było za to większości zawodników, którzy w sierpniu wystąpią na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro, w tym Polaków - Piotra Myszki (AZS AWFiS Gdańsk) i Małgorzaty Białeckiej (SKŻ).

 

Kolejne ME w maju przyszłego roku odbędą się w Marsylii.

AP, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze