Challenger Poznań Open: Zwycięstwo Albota

Rozstawiony z numerem jeden Mołdawianin Radu Albot wygrał tenisowy challenger Poznań Open (pula nagród 42,5 tys. euro). W finale pokonał Belga Clementa Geensa 6:2, 6:4.

Albot, finalista ubiegłorocznej edycji poznańskiego turnieju, był zdecydowanym faworytem finałowego pojedynku. Na przeciwko sklasyfikowanego na 92. miejscu rankingu ATP Mołdawianina stanął zwycięzca kwalifikacji 20-letni Geens (344. Pozycja w rankingu ATP), dla którego udział w finale był największym sukcesem w karierze.

Mimo olbrzymiej różnicy "na papierze", na centralnym korcie Parku Tenisowego Olimpia aż takiej różnicy nie było widać. Belg w pierwszym secie przełamał podanie rywala i prowadził 2:1, ale też riposta Albota była natychmiastowa. Kolejne gemy wygrywał już Mołdawianin i wydawało się, że spotkanie ma pod kontrolą.

Geens nie zamierzał się poddawać i mimo drobnych kłopotów zdrowotnych dzielnie stawiał opór turniejowej "jedynce". Przy stanie 3:3 Albot przełamał podanie rywala, następnie wygrał swój serwis i po 92 minutach mógł cieszyć się ze zwycięstwa. Tenisista z Kiszyniowa otrzymał 6150 euro oraz 92 punktów do rankingu ATP, jego rywal – 3600 euro oraz 55 pkt.

W singlu wystąpiło czterech Polaków - Kamil Majchrzak, Hubert Hurkacz, Michał Dembek (cała trójka otrzymała "dzikie karty" od organizatorów) oraz zwycięzca kwalifikacji Marcin Gawron. Wszyscy odpadli w pierwszej rundzie.

Blisko zwycięstwa w deblu była polska para Mateusz Kowalczyk, Kamil Majchrzak. W finale ulegli gruzińsko-tajwańskiemu duetowi Aleksander Metreweli, Hsien-Yin Peng 4:6, 6:3, 8-10.