Rio 2016: 50 "czystych" rosyjskich sportowców dotarło do Brazylii

Inne
Rio 2016: 50 "czystych" rosyjskich sportowców dotarło do Brazylii
fot. PAP

Pierwsza duża grupa rosyjskich sportowców, którzy wystartują w igrzyskach w Rio de Janeiro, dotarła w czwartek późnym wieczorem czasu lokalnego na miejsce. Wszyscy zawodnicy, którzy znaleźli się w tym gronie, zostali wcześniej przebadani pod kątem dopingu.

"W sprawie dopingu staramy się stale poprawiać sytuację. Mogę powiedzieć, że dziś przylecieli tylko +czyści+ sportowcy" - zapewnił rzecznik Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Jurij Butniew.

 

W sobotę jako pierwsi reprezentanci tego kraju do Rio przybyli gimnastycy i szermierze, którzy nie czekali w ojczyźnie na decyzję w sprawie dopuszczenia ich przez światowe federacje do startu w igrzyskach.

 

W olimpijskich zmaganiach w Brazylii pierwotnie miało wziąć udział 387 Rosjan, ale - jak poinformował tamtejszy minister sportu Witalij Mutko - grupa ta została zredukowana, jak na razie, do 273 zawodników w 30 dyscyplinach. Jego zdaniem ostateczna liczba będzie znana w sobotę, gdy decyzję podejmą międzynarodowe federacje, które dotychczas nie zabrały głosu w sprawie zawodników z tego kraju.

 

Zgodnie z niedzielną decyzją Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), w związku z wykryciem procederu dopingowego w Rosji, to właśnie światowe federacje poszczególnych dyscyplin miały podjąć decyzje o dopuszczeniu lub wyłączeniu przedstawicieli "Sbornej" z igrzysk. Jedną z wytycznych było obowiązkowe skreślenie z listy uczestników wszystkich Rosjan, którym w przeszłości udowodniono złamanie przepisów antydopingowych.

kl, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie