Wielcy polscy kolarze! Majka pierwszym polskim medalistą igrzysk w Rio!

Inne
Wielcy polscy kolarze! Majka pierwszym polskim medalistą igrzysk w Rio!
fot. PAP

Rafał Majka po heroicznej walce został brązowym medalistą igrzysk olimpijskich w kolarskim wyścigu szosowym! Polak złoto przegrał na ostatnich metrach, ale jego medal i tak jest ogromnym sukcesem polskiego kolarstwa. Na wielkie brawa zasłużył także Michał Kwiatkowski, który uciekał przez większość wyścigu rozgrywanego w Rio de Janeiro.

Trasa wyścigu kolarskiego w Rio de Janeiro jest wybitnie "skonstruowana" pod górali, dlatego polscy kibice szczególnie liczą na Rafała Majkę, który wygrał przed kilkoma tygodniami klasyfikację górską Tour de France. Majka, jak i jego główni rywale do medalu będą musieli sobie poradzić trzykrotnie z liczącym 9 km arcytrudnym podjazdem pod Vista Chinese, który zlokalizowany jest w drugiej części olimpijskiej trasy. Ten kolarz, który na trzecim podjeździe będzie pierwszy na górze, będzie miał już tylko 17 km prostej drogi do mety, z czego sporą część stanowi zjazd.

 

 

Cała rywalizacja rozpocznie się jednak na słynnej Copacabanie i w pierwszej części będzie wiodła przez nieco przystępniejsze okolice. Dla Michała Kwiatkowskiego dobrą informacją jest fakt, że część trasy prowadzi przez kostkę brukową, a krótkie początkowe podjazdy będą kończyły się technicznymi zjazdami. Być może to dlatego Kwiatkowski spróbuje uciec na początku olimpijskiej rywalizacji. Na mistrza świata 2014 będzie też można liczyć w wypadku, gdy rywalizacja będzie rozstrzygała się na finiszu z grupy.

Polacy nie są jednak głównymi faworytami do podium w Rio de Janeiro. W kontekście złota najczęściej pada oczywiście nazwisko zwycięzcy Tour de France - Chrisa Froome'a, który będzie wspierany przez silną ekipę Wielkiej Brytanii. Mimo braku Nairo Quintany bardzo groźni będą na pewno Kolumbijczycy, którzy mają pięciu specjalistów od jazdy w górach z Rigoberto Uranem na czele. Nie można zapominać o Włochach, Hiszpanach, Holendrach i... specjalistach od wyścigów jednodniowych, którzy najlepiej wiedzą jak odnaleźć się w olimpijskim, kolarskim tumulcie.

Początek wyścigu kolarskiego ze startu wspólnego o 14:30. Relacja na żywo od 15:00 na Polsatsport.pl.

Paweł Ślęzak, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie