Rio 2016: Koncertowa gra Kołosińskiej i Brzostek w pierwszym spotkaniu

W swym pierwszym spotkaniu na igrzyskach olimpijskich w Rio polskie siatkarki plażowe Kinga Kołosińska i Monika Brzostek wygrały z Amerykankami – Lauren Fendrich i Brooke Sweat 2:1. Biało-czerwone wyraźnie przegrały pierwszego seta, ale w kolejnych zagrały kapitalnie i odniosły zasłużone zwycięstwo.

Spotkanie rozpoczęło się po myśli polskich siatkarek (2:0), ale Amerykanki szybko odrobiły straty i uzyskały minimalną przewagę (4:5, 7:8). Biało-czerwone zdołały wyrównać, ale rywalki znów odskoczyły na kilka oczek. Po asie serwisowym Lauren Fendrich było 8:10, później 9:12. Przy stanie 10:14 Polki poprosiły o przerwę, ale po niej Fendrich popisała się kolejnym asem. Serię Amerykanek przerwała skutecznym atakiem Kinga Kołosińska (11:16). Przy takiej przewadze Amerykanki kontrolowały sytuację w końcówce seta: obijając polski blok wywalczyły piłkę setową (14:20), a w kolejnej akcji Fendrich skutecznym atakiem zakończyła premierową odsłonę. Największym mankamentem duetu Kołosińska i Brzostek były problemy ze skończeniem ataków.

Druga partia, podobnie jak pierwsza, rozpoczęła się od prowadzenia Polek (2:0), które od początku seta uspokoiły grę i poprawiły zagrywkę. Przy stanie 7:2 rywalki poprosiły o czas, ale nie przerwało to koncertu biało-czerwonych, które po asie serwisowym Moniki Brzostek prowadziły już 11:2! Polki wypracowały sobie przewagę i kontrolowały sytuację w dalszej części seta (14:6, 18:10). Kołosińska skutecznym atakiem wywalczyła piłkę setową (20:13), a w kolejnej akcji ustaliła wynik drugiej partii.

O wszystkim miał więc zadecydować set numer trzy. Na początku Polki wróciły do błędów z pierwszej partii, miały kłopoty ze skończeniem ataków (0:2), ale szybko odzyskały inicjatywę i po ataku Kołosińskiej z przechodzącej piłki prowadziły 6:4. Biało-czerwone złapały właściwy rytm i seryjnie wygrywały akcje. Po dwóch asach serwisowych z rzędu w wykonaniu Kołosińskiej prowadziły już 12:4. Atak tej zawodniczki obok bloku Fendrich dał piłkę meczową (14:6), a nieudany atak Amerykanek zakończył spotkanie.

W turnieju siatkówki plażowej igrzysk olimpijskich w Rio uczestniczą po 24 duety w turniejach męskim i żeńskim. Obok duetu Kinga Kołosińska i Monika Brzostek, w turnieju mężczyzn grają Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel oraz Piotr Kantor i Bartosz Łosiak.

Kinga Kołosińska/Monika Brzostek – Lauren Fendrich/Brooke Sweat  2:1 (14:21, 21:13, 15:7)