Rio 2016: Phelps nie zwalnia tempa! Wywalczył 22. złoty medal IO

Inne
Rio 2016: Phelps nie zwalnia tempa! Wywalczył 22. złoty medal IO
fot. PAP

Michael Phelps ciągle nie powiedział ostatniego słowa! Amerykanin tym razem sięgnął po złoty medal na dystansie 200. metrów stylem zmiennym, wyprzedzając Japończyka Kosuke Hagino oraz Chińczyka Shuna Wanga.

Zawodników, którzy chcieli pokrzyżować plany Phelpsowi, było sporo. Jak zwykle niebezpieczny był jego rodak Ryan Lochte, Brazylijczyk Thiago Pereira - który w Londynie odebrał mu srebrny medal - zapowiadał, że chce sięgnąć po pierwsze złoto, a w stawce był przecież mistrz olimpijski na dwa razy dłuższym dystansie Kosuke Hagino.

Jak to w stylu zmiennym bywa pływa się najpierw motylkiem, później grzbietem, żabką, a kończy dowolnym, czyli najczęściej kraulem. Dwa pierwsze etapy w finałowym wyścigu nic nie zmieniły, bo Phelps, Pereira i Lochte mieścili się w zaledwie 0,01 sekundy! O wszystkim powinna była decydować żabka, bo właśnie na najwolniejszym stylu można paradoksalnie zyskać najwięcej.

Najszybciej żabką popłynął Phelps, który jako pierwszy ruszył do mety kraulem i stało się jasne, że zwycięstwa nie odda. Amerykanin nie kalkulował - po prostu odpłynął rywalom i samodzielnie dokończył wyścig, sięgając tym samym po dwudziesty drugi złoty medal na igrzyskach olimpijskich! Od 2004 roku wygrywał cztery razy z rzędu na tym dystansie. To już fenomen.

Drugi na mecie zameldował się Hagino, a trzeci był Chińczyk Shun Wang. Dużym rozczarowaniem - szczególnie dla miejscowych fanów - był Pereira, który na skutek słabej żabki przypłynął jako siódmy.

 

Phelps sięgnął po 22. złoty medal igrzysk olimpijskich. To był też jego czwarty wywalczony w Rio de Janeiro. Łącznie w karierze zebrał 26. krążków olimpijskich (22 złote, 2 srebrne, 2 brązowe).

 

Wyniki:


1. Michael Phelps (USA) 1:54.66
2. Kosuke Hagino (Japonia) 1:56.61
3. Shun Wang (Chiny) 1:57.05
4. Hiromasa Fujimori (Japonia) 1:57.21
5. Ryan Lochte (USA) 1:57.47
6. Philip Heintz (Niemcy) 1:57.48
7. Thiago Pereira (Brazylia) 1:58.02
8. Dan Wallace (Wielka Brytania) 1:58.54

jb, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie