Rio 2016: Maratonka Olivera wystartowała po raz piąty

pap

Chilijka Erika Olivera została pierwszą kobietą, która pięciokrotnie wzięła udział w olimpijskiej rywalizacji w maratonie. W niedzielę w Rio de Janeiro 40-letnia lekkoatletka przebiegła królewski dystans w czasie 2:50.29 i zajęła 105. miejsce.

"Żegnam się tak, jak chciałam. Czuję się młodo i jestem szczęśliwa, że ukończyłam bieg. Taki cel postawiłam sobie przed czterema laty" - powiedziała Olivera, matka pięciorga dzieci.

Chilijka zadebiutowała na igrzyskach w Atlancie w 1996 roku. Później wystartowała we wszystkich olimpijskich maratonach za wyjątkiem tego w Pekinie w 2008 roku, który opuściła z powodów osobistych.

W Rio złoty medal wywalczyła Kenijka Jemima Jelagat Sumgong (2:24.04). Iwona Lewandowska była 21., a o dwie pozycje niżej sklasyfikowana została Monika Stefanowicz. Katarzyna Kowalska nie ukończyła biegu.