Mamy to! Król Karol i Piotr Wielki wprowadzili nas do półfinału igrzysk w Rio!

Polscy piłkarze ręczni są wielcy! Mimo wielu przeciwności losu i słabej postawy w fazie grupowej, nasi szczypiorniści zakasali rękawy i wyszli na ćwierćfinał igrzysk olimpijskich niczym na pojedynek na śmierć i życie. Pokonali Chorwację 30:27, a w znakomitej tego dnia polskiej drużynie najlepsi byli zdobywca 12 bramek Karol Bielecki i broniący na kosmicznej 48-procentowej skuteczności Piotr Wyszomirski! W półfinale igrzysk zagramy z Danią!

Ćwierćfinałowa rywalizacja reprezentacji Polski i Chorwacji miała być dla Biało-czerwonych nowym rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich. Po fazie grupowej, w której zajęli oni czwarte miejsce, celem był nie tylko awans do półfinału, ale również poprawa swojej skuteczności rzutowej oraz postawy w defensywie. Niestety na spotkanie z Chorwacją do składu nie wrócił Michał Jurecki, który miał pomóc drużynie głównie w poczynaniach ofensywnych.

Już od pierwszych minut widoczne było zaangażowanie oraz sportowa złość Polaków. Objęte prowadzenie sprawiło, że nabrali oni wiatru w żagle i efektywnie punktowali rywala. Głównymi aktorami byli Krzysztof Lijewski oraz Karol Bielecki, a dzięki współpracy z obrotowym swoje bramki dokładał też Kamil Syprzak.

Biało-czerwoni grali jak w transie, utrzymując stuprocentową skuteczność w ataku i za każdym razem pokonując chorwackiego bramkarza. Rywale, którzy byli faworytem do awansu, radzili sobie równie dobrze, choć momentami zderzali się z Piotrem Wyszomirskim, który po niespełna kwadransie zmienił Sławomira Szmala. Zadanie utrudnić miała im wysunięta i niezwykle aktywna defensywa Polaków.

W 18. minucie o czas poprosił trener Tałant Dujszebajew, a do jego zawodników należało poradzenie sobie z chorwacką obroną 3:2:1. Reakcja Biało-czerwonych była jednak perfekcyjna. Gra z dwoma obrotowymi, bomby „Lijka” i Adama Wiśniewskiego, a do tego odpowiednia postawa pod własną bramka, sprawiły, że Polacy powrócili na prowadzenie (11:12; 23 min.).

Zawodnikom znad Wisły wychodziło dosłownie wszystko, a ich gra niczym nie przypominała tego, co kibice widzieli w poprzednich spotkaniach. Rewelacyjna skuteczność rzutowa w połączeniu z szybkim, przemyślanym atakiem oraz dobra defensywa i interwencje Wyszomirskiego, pozwoliły Polakom zejść do szatni z czterema bramkami zaliczki.

Po powrocie na parkiet Biało-czerwoni kontynuowali swój koncert. Motorem napędowym polskiego ataku był Krzysztof Lijewski, natomiast w dalszym ciągu dobrą skutecznością, nawet przy rzucie karnym, popisywał się Wyszomirski (14:20; 33 min.). Chorwaci zdecydowali się więc na wprowadzenie dodatkowego zawodnika w ataku w miejsce Ivana Stevanovicia, co pozwoliło im nawiązać walkę z Polakami.

Manewr z przewagą liczebną w ataku wybił podopiecznych Dujszebajewa z właściwego rytmu. Dystans regularnie topniał, a po dwóch stratach pod chorwacką bramką, w 45. minucie zrobiło się już 20:21. Na szczęście nie do zatrzymania był Bielecki, a jego kolejne trafienia (w tym momencie już dziewiąte) utrzymały Polaków w grze.

Żadna z drużyn nie odpuszczała i nie była w stanie narzucić w pełni własnych warunków, dlatego też zapowiadała się niezwykle emocjonująca końcówka. W tym okresie gry fenomenalną skutecznością popisywał się „Kola”, co skutecznie wykorzystywali pozostali zawodnicy, wypracowując dla niego dogodne pozycje rzutowe.

W przeciągu dwóch minut obaj trenerzy poprosili o przerwę na żądanie, chcąc tym samym uspokoić swoich zawodników i przekazać im ostatnie, cenne wskazówki. Chorwaci mieli jednak problemy, bowiem najpierw karę dwóch minut otrzymał Luka Stepančić, a chwilę później czerwoną kartkę za uderzenie w twarz Bieleckiego otrzymał Jakov Gojun.

Po dobrej akcji Polaków oraz trafieniu Kamila Syprzaka, gdy przewaga Biało-czerwonych wynosiła już dwie bramki, o czas ponownie poprosił trener Chorwatów. Jego uwagi nie przyniosły efektu, a znakomicie spisujący się podopieczni Dujszebajewa wyprowadzili kontratak, który na bramkę zamienił Mateusz Jachlewski. Zwycięstwo było już niezagrożone.

CHORWACJA – POLSKA 27:30 (14:18)

CHORWACJA: Stevanović, Pesić – Duvnjak 5, Stepancić 7, Kopljar 1, Gojun, Horvat, Karacić, Strlek 4, Cupić 7, Mamić 1, Ślisković 1, Brozović 1, Kozina.

POLSKA: Szmal, Wyszomirski – Lijewski 7, Jachlewski 1, Krajewski, M. Jurecki, Bielecki 12, Wiśniewski 1, B. Jurecki 1, Jurkiewicz 2, Syprzak 2, Daszek 4, Kus, Szyba.

01:30

Zaczynamy!!!

01:30

Chorwaci przy piłce!

01:31

Polska - Chorwacja 0:0

2' Duvnjak obok naszej bramki!

01:32

Polska - Chorwacja 1:0

2' Jurkiewicz do Syprzaka i prowadzimy po bramce z koła!

01:33

Polska - Chorwacja 1:1

3' Stepancic wszedł w tempo w naszą obronę i bez problemu pokonał Szmala.

01:34

Polska - Chorwacja 2:1

3' Kapitalny rzut Bieleckiego. Jest w formie!

01:34

Polska - Chorwacja 2:2

4' Szybka odpowiedź Duvnjaka.

01:35

Polska - Chorwacja 3:2

4' Udana indywidualna akcja Lijewskiego!

01:35

Polska - Chorwacja 3:3

5' Ponownie Stepancic. Gramy bramka za bramkę.

01:36

6' Karny dla Polski po faulu na Jurkiewiczu.

01:37

Polska - Chorwacja 4:3

6' Bielecki!

01:37

Polska - Chorwacja 4:4

7' Ponownie Stepancic.

01:38

Polska - Chorwacja 4:5

8' Pierwsze prowadzenie Chorwacji po trafieniu Strleka.

01:39

Polska - Chorwacja 5:5

9' LIJEWSKI!

01:39

9' Przechwytujemy piłkę!

01:40

10' Lijewski tym razem powstrzymany, ale faulem.

01:40

10' Ostra walka na parkiecie w Rio, Polacy przy piłce.

01:41

Polska - Chorwacja 5:6

10' Strlek obok nogi Szmala.

01:41

Polska - Chorwacja 6:6

11' Bielecki... na kole! Nie mógł tego zmarnować.

01:42

Polska - Chorwacja 6:7

12' Duvnjak uciekł obrońcom i Szmal bezradny.

01:43

Polska - Chorwacja 7:7

12' Tym razem na kole Michał Daszek! I jakże mogłoby być inaczej - skutecznie!

01:43

Polska - Chorwacja 7:8

13' Ale z kołem grają także rywale - gol Brozovicia.

01:45

14' Błąd Lijewskiego i kontra, po której Chorwaci będą mieli rzut karny. Ale Szmal broni! Co za interwencja na linii!

01:45

Polska - Chorwacja 8:8

15' Co za rzut Bieleckiego!

01:46

Polska - Chorwacja 9:9

15' Bielecki szybko odpowiada na bramkę Chorwatów!

01:47

16' Wyszomirski! Pojawił się w bramce o zaczął od kapitalnej obrony!

01:47

16' A w chorwackiej bramce Pesic...

01:48

Polska - Chorwacja 9:10

18' Marko Mamic w krótki róg.

01:49

18' Czas dla Tałanta Dujszebajewa, który... stracił głos! Słychać tylko chrypę!

01:50

Polska - Chorwacja 9:11

19' Ale tracimy piłkę i kontra rywali. Po raz pierwszy przewaga dwóch bramek jednej z drużyn.

01:51

19' Pesic dwa razy zatrzymał Polaków. Nie możemy dać mu się rozegrać między słupkami!

01:51

20' Uff, piłka dla nas po niecelnym rzucie Stepancicia, który leży teraz na boisku.

01:52

Polska - Chorwacja 10:11

20' Lijewski przełamuje naszą niemoc!

01:53

21' Wyszomirski o krok od gola, ale co zrobił Mamić! Wybił piłkę lecącą na pustą bramkę!

01:54

Polska - Chorwacja 11:11

22' Bomba Lijewskiego! W samo okienko!

01:54

23' Jesteśmy w ataku po przechwycie!

01:55

Polska - Chorwacja 12:11

23' Ależ my teraz gramy! Bartosz Jurecki na środku rozegrania, a Wiśniewski trafia ze skrzydła!

01:56

Polska - Chorwacja 13:11

24' NIESAMOWITE!!! Kontra i piąta już bramka Lijewskiego!!! Czas dla Chorwacji!

01:57

24' Sliskovic nad bramką! Gramy znakomicie w obronie!

01:58

Polska - Chorwacja 14:11

25' Bartek Jurecki z koła! A do tego 2 minuty dla tak znakomitego obrońcy jak Gojun!

01:58

Polska - Chorwacja 15:11

25' Pusta bramka!!! Jurkiewicz!!!

01:59

Polska - Chorwacja 15:13

26' Dwie szybkie bramki Chorwatów w osłabieniu. Nie możemy tego tak zmarnotrawić.

02:00

Polska - Chorwacja 16:13

27' Bielecki! Tym razem on trafia w górny róg!

02:00

Polska - Chorwacja 17:13

27' Duvnjak nad bramką, a Daszek do siatki!

02:02

28' Chorwaci bardzo długo grają tę akcję! Polacy twardo w obronie!

02:03

Polska - Chorwacja 18:13

29' Wyszomirski!!! Piłkę łapie Kus, podaje do Daszka, a ten trafia z kontry!!!

02:03

29' Karny dla Chorwacji.

02:03

Polska - Chorwacja 18:14

30' Cupic obok nogi Piotrka.

02:05

KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY! Duvnjak kilka sekund przed końcem trafia w słupek!

02:06

Takiej Polski na tym turnieju jeszcze nie widzieliśmy! Gramy tak jak z Francją na mistrzostwach Europy! Lijewski i Bielecki są nie do zatrzymania w ataku, a do tego jesteśmy skuteczni w obronie. No i Piotr Wyszomirski, który dał znakomitą zmianę i odbił prawie 50 procent rzutów rywali! Wracamy po przerwie.

02:15

Czy to sprawka tych panów, że gramy tak dobrze?

Polska - Chorwacja: Szczęśliwi sędziowie poprowadzą mecz o półfinał

02:17

Wyobrażamy sobie, co działo się w pierwszej połowie w polskich domach, ale teraz będzie jeszcze więcej emocji! Chociaż oczywiście wolelibyśmy, żeby Polacy wygrali ten mecz spokojnie. Wracamy na drugą połowę!

02:20

6 bramek Bieleckiego i 5 Lijewskiego - to najskuteczniejsi Polacy do przerwy! Oby w drugiej połowie byli równie skuteczni! Zaczynamy!

02:20

31' Rzut Jurkiewicza obok bramki, ale był faul.

02:21

31' Faul Bartka Jureckiego.

02:21

Polska - Chorwacja 19:14

32' Kontrujemy po rzucie w słupek rywali! Lijewski!!!

02:22

32' Wyszomirski skutecznie w bramce!

02:22

Polska - Chorwacja 20:14

33' Brawo Jurkiewicz!!!

02:23

34' Rzut karny dla Chorwacji.

02:24

34' Nikt nie chciał podejść do tego karnego! A Wyszomirski jak ściana - zatrzymuje Horvata!!!

02:24

35' Cupic w słupek!

02:24

Polska - Chorwacja 20:15

35' Tym razem były gracz Vive już się nie pomylił.

02:25

36' Stevanovic broni rzut Karola.

02:26

Polska - Chorwacja 20:16

37' WYSZOMIRSKI!!! Ale Chorwaci przy piłce i trafia Cupic.

02:27

37' Gramy w osłabieniu. Ciężko nam idzie gra w ataku.

02:27

38' Interwencja Stevanovicia.

02:28

38' Ale cały czas mamy w bramce Piotrka!!!

02:28

39' Stevanovic broni, ale mamy rzut karny po faulu na Sypie!

02:29

Polska - Chorwacja 21:16

39' Przerywamy naszą serię bez bramki! Bielecki!

02:30

40' Wyszomirski nie trafił do pustej bramki! Nic się nie dzieje, gramy dalej!

02:30

41' BLOK!!! KUS!!!

02:31

Polska - Chorwacja 21:17

41' Kopljar trafia po koźle.

02:32

42' Stevanovic znalazł sposób na Karola. Chorwaci uszczelnili obronę.

02:33

Polska - Chorwacja 21:18

42' Duvnjak sprytnie z podłoża.

02:34

Polska - Chorwacja 21:19

43' Bielecki źle podał do Syprzaka! Męczymy się w ataku. A Sliskovic się nie pomylił.

02:34

44' Zacięliśmy się w ataku. Karny dla Chorwacji.

02:35

Polska - Chorwacja 21:20

45' Cupic...

02:36

Polska - Chorwacja 22:20

46' Daszek!!! Nareszcie!!!

02:37

47' Wyszomirski jest tam, gdzie leci piłka! 52 procent skuteczności naszego bramkarza!!!

02:37

Polska - Chorwacja 23:20

47' Bielecki w okienko!!!

02:38

Polska - Chorwacja 23:21

48' Stepancic.

02:39

48' Lijewski faulowany, ale gwizdki sędziów milczą... Przy piłce Chorwaci.

02:40

48' Stevanovic zdążył wrócić do pustej chwilowo bramki...

02:40

Polska - Chorwacja 23:22

49' A Stepancic jest w niesamowitej formie.

02:40

Polska - Chorwacja 24:22

50' BIELECKI! Jest nie do zatrzymania!

02:41

Polska - Chorwacja 24:23

50' Cupic oszukał Piotrka.

02:42

51' Karny dla Polski po obronie Chorwatów w kole.

02:43

Polska - Chorwacja 25:23

51' BIELECKI!!! Dziesiąta bramka Króla Karola!

02:43

52' Karny dla rywali i dwie minuty dla Jurkiewicza...

02:44

Polska - Chorwacja 25:24

52' Cupic jest znakomity na 7. metrze.

02:45

Polska - Chorwacja 25:25

53' Wszystko zaczyna się od nowa... Chorwaci do pustej...

02:45

Polska - Chorwacja 26:25

53' KAROLLLLLLLLL!!!!!

02:46

54' Wyszomirski broni rzut z 6. metra! To jest niewyobrażalne!

02:46

54' Czas dla Tałanta na 6 i pół minuty przed końcem.

02:47

54' Mamy piłkę.

02:47

54' Bartosz Jurecki zatrzymany przez Stevanovicia.

02:48

Polska - Chorwacja 26:26

55' Stepancic! On i Cupic ratują skórę Chorwatom.

02:49

55' Najpierw Pesic, a później Wyszomirski! Koncert bramkarzy trwa! Chorwaci przy piłce, ale najpierw czas dla Zeljko Babicia.

02:49

55' Pięć minut do końca.

02:50

56' Przechwyt!!!

02:52

57' Dwie minuty dla Stepancicia na celowy atak na Jurkiewicza. Polak leży na parkiecie! Oby to nie było kolano.

02:53

Polska - Chorwacja 27:26

57' Dwunasta bramka Bieleckiego!!!!!!!! On jest genialny!

02:54

58' Blok na dwie i pół minuty przed końcem! Chorwaci przeciągają ten atak!

02:55

58' Mamy piłkę i dwie minuty do końca!!!

02:56

59' Atak na twarz Bieleckiego! Gojun schodzi z czerwoną kartką! Chamstwo Chorwata!

02:57

Polska - Chorwacja 28:26

SYPRZAAAK!!!

02:57

59' Przerwa dla Chorwatów.

02:58

Polska - Chorwacja 29:27

59' Chorwaci TRACĄ piłkę, Jachlewski trafia !!!!!

02:59

Polska - Chorwacja 29:26

59' Przerwa dla Polaków.

03:00

Polska - Chorwacja 30:26

59' LIJEWSKI!!!!!!!!!!