Jedenastka zdrajców, czyli znani piłkarze, którzy zmienili reprezentacje
Głośno było ostatnio wokół Bojana Krkicia, który wyraził chęć gry dla reprezentacji Serbii. Jego prośbę poparła odpowiednim wnioskiem serbska federacja, pismo będzie rozpatrzone przez FIFA, ale z góry można zakładać, że wniosek zostanie odrzucony ponieważ złamane zostały zasady, które muszą być zachowane w przypadku zmiany barw narodowych. To nie pierwszy przypadek, gdy piłkarze decydują się na reprezentowanie innego kraju. Podobnych historii było znacznie więcej.
Z piłkarzy, którzy w trakcie swoich karier grali w więcej niż jednej reprezentacji narodowej można by ułożyć naprawdę silną jedenastkę. Oto nasza propozycja:
Bramkarz: Asmir Begović
Układanie składu zaczynamy od bramkarza Chelsea Londyn, który w wieku 10 lat przeprowadził się do Kanady. W ekipie spod znaku liścia klonu wystąpił w mistrzostwach świata U-20, które odbywały się właśnie w tym kraju. W 2009 roku Begović zapragnął grać dla kraju w którym przyszedł na świat - Bośni i Hercegowiny, z którą pojechał na mistrzostwa świata w 2014 roku.
Prawy obrońca: Taulant Xhaka
Taulant Xhaka, który jest starszym bratem pomocnika Arsenalu Londyn Granita przez wiele lat reprezentował młodzieżowe reprezentacje Szwajcarii, ale wrócił do korzeni i związał się z reprezentacją Albanii. Podczas Euro 2016 we Francji Albania trafiła do tej samej grupy co Szwajcaria i bracia zagrali przeciwko sobie w meczu grupowym.
Środkowy obrońca: Neven Subotić
Doświadczony defensor Borussi Dortmund był piłkarzem regularnie grającym w reprezentacjach U-17 i U-20 Stanów Zjednoczonych. W 2010 pojechał na mundial do RPA z reprezentacją Serbii. Był także uprawniony do gry dla Bośni i Hercegowiny, gdzie się urodził.
Lewy obrońca: Faouzi Ghoulam
Boczny obrońca SSC Napoli urodził się we Francji w rodzinie algierskich imigrantów i zawsze czuł silniejszą więź z krajem swojego pochodzenia. Piłkarz co prawda rozegrał kilka spotkań w kadrze U-21 "Trójkolorowych", ale to z "Lisami Pustyni" wystąpił na mistrzostwach świata w Brazylii i w Pucharze Narodów Afryki.
Środkowy pomocnik: Owen Hargreaves
Hargreaves ma bardzo ciekawą przeszłość, jeśli chodzi o reprezentowanie barw narodowych poszczególnych państw. Pomocnik urodził się w Kanadzie, jego ojcem był Anglik, a matka pochodziła z Walii. W wieku 16 lat zawodnik dołączył do szkółki Bayernu Moanchium. W 1998 roku zagrał w reprezentacji Walii w turnieju SuperCupNI. Trzy lata później zadebiutował w reprezentacji Anglii, stając się pierwszym piłkarzem w historii, który zagrał w drużynie "Trzech Lwów", ale właściwie nigdy nie mieszkał na terenie Anglii.
Środkowy pomocnik: Kevin Prince-Boateng
Kevin Prince-Boateng tak jak jego przyrodni brat Jerome swoje pierwsze kroki stawiał w akademii Herthy Berlin i grał dla reprezentacji Niemiec do 21 roku życia. Jego piłkarskim marzeniem była gra dla reprezentacji Ghany i gdy udało mu się uzyskać paszport afrykańskiego kraju zagrał z ekipą "Czarnych Gwiazd" na dwóch mundialach.
Środkowy pomocnik: Thiago Motta
Rozgrywający Paris Saint-Germain urodził się w Brazylii, ale ma także włoskie obywatelstwo. Reprezentował "Kanarki" w Pucharze Konfederacji Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów w 2003 roku. Później poczuł więź z reprezentacją Włoch, z którą brał udział w mistrzostwach świata w 2014 roku i zagrał na Euro we Francji.
Prawy skrzydłowy: Nacer Chadli
Skrzydłowy West Bromwich Albion zagrał dla Maroka w jednym meczu przeciwko Irlandii Północnej, od 2011 roku gra dla Belgii.
Lewy skrzydłowy: James McClean
Kolejny piłkarz "West Brom", którego zmiana reprezentacyjnych barw budzi największe kontrowersje. McClean urodził się w Irlandii Północnej i grał w kadrze U-21. Gdy stał się piłkarzem seniorskiej drużyny zapragnął grać dla Irlandii. Zmiana barw wywołała falę prostestów ze strony Irlandczyków z Północy. Piłkarzowi grożono śmiercią, o wyzwiskach nie wspominając. Pomocnik znalazł się w składzie Irlandii na Euro 2012.
Napastnik: Diego Costa
Bramkostrzelny napastnik dwa razy wystąpił w reprezentacji Brazylii, ale ostatecznie wylądował w koszulce Hiszpanii. W drużynie "La Roja" zadebiutował w 2014 roku i od tego czasu zagrał już na mistrzostwach świata w Brazylii oraz wystąpił na Euro we Francji.
Napastnik: Alfredo Di Stefano
Bezsprzecznie najbardziej znany przykład w kategorii zmiany barw narodowych. Legenda Realu Madryt Di Stefano grał dla aż trzech reprezentacji - Argentyny, Kolumbii i Hiszpanii. Nigdy jednak nie zdobył żadnego trofeum na poziomie międzynarodowym.
Polski akcent:
W polskiej historii futbolu także mamy sylwetkę, którą warto przypomnieć przy okazji poruszanego tematu. Wspomnianym zawodnikiem jest Ernest Wilimowski, który był piłkarzem Polski oraz III Rzeszy. Wilimowski urodził sie w Katowicach na terenie Cesarstwa Niemieckiego w 1916 roku. Piłkarz zasłynął jako strzelec czterech bramek w przegranym przez Polskę meczu z Brazylią (5:6). Jego rekord pobił dopiero 56 lat później Rosjanin Oleg Sanenko. Wilimowski zadebeiutował w reprezentacji Polski w 1934 roku, ostatni raz zagrał w biało-czerwonych barwach cztery dni przed wybuchem drugiej wojny światowej. Swoją karierę piłkarską kontynuował w III Rzeszy, dla której zdobył 13 goli w 8 meczach.
Przejdź na Polsatsport.pl
Komentarze