Cerrad Czarni Radom: Na starcie PlusLigi w odmłodzonym składzie

Siatkówka

Carrad Czarni Radom, szósty zespół PlusLigi, rozpoczyna nowy sezon w znacznie zmienionym składzie. Drużyna ma dziesięciu nowych zawodników. Klub zainwestował w młodych siatkarzy, z którymi w większości podpisano trzyletnie kontrakty.

Z zawodników występujących w barwach radomskiego klubu w ubiegłym sezonie, zostało tylko czterech. To wychowankowie Cerradu: obecny kapitan - Wojciech Żaliński i środkowy bloku Michał Ostrowski oraz dwóch młodych siatkarzy 20-letni Jakub Zwiech oraz 21-letni Bartłomiej Bołądź.

 

„Bardzo przebudowaliśmy drużynę, odmłodziliśmy ją, zainwestowaliśmy w młodzież. Średnia wieku zawodników to 22,7 lat” – powiedział trener Robert Prygiel.

 

Do drużyny dołączyli młodzi – ale zdaniem szkoleniowca - obiecujący siatkarze, m.in. ubiegłoroczny mistrz świata kadetów, 19-letni Jakub Ziobrowski, 20-letni wychowanek klubu, libero - Piotr Filipowicz, który występował do tej pory w Młodej Lidze i 23-letni Jakub Urbanowicz – w ocenie szkoleniowca - jeden z lepszych przyjmujących w I lidze.

 

Do Radomia z Łuczniczki Bydgoszcz przeszedł 23-letni Łukasz Wiese, 24-letni Kacper Gonciarz i 19-letni Tomasz Fornal, którego ojciec Marek Fornal w Czarnych Radom występował na początku lat 90. Po sezonie spędzonym w Effectorze Kielce do Radomia wrócił także 22-letni Michał Kędzierski.

 

Z drugiej strony – jak podkreślił Prygiel – do Cerradu Czarnych dołączyli też doświadczeni obcokrajowcy. Przez najbliższe dwa sezony z radomską drużyną występować będzie Dustin Watten. Reprezentant USA zastąpi na pozycji libero Serba Nevena Majstorovica. 30-letni Watten w Europie ma już za sobą występy w Finlandii i Francji, gdzie ostatnio grał w AS Cannes.

 

Nowym nabytkiem klubu z Radomia jest także brązowy medalista olimpijski z Rio de Janeiro David Smith. 31-letni zawodnik znany jest z występów w kadrze USA. Ostatnie lata reprezentował Tours VB. W barwach tego klubu cztery razy sięgnął po tytuł mistrza Francji. Po spotkaniach rewanżowych 1/6 finału tegorocznej Ligi Mistrzów znalazł się w drużynie gwiazd Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej. Roczny kontrakt z radomskim klubem podpisał także 34-letni środkowy Emanuel Kohut. Reprezentant Słowacji przez poprzednich osiem lat występował we Włoszech, ostatnio reprezentował barwy Copry Piacenza.

 

Trener Cerradu Czarnych ma nadzieję, że to swoiste połączenie młodości z doświadczeniem sprawdzi się w praktyce. Szkoleniowiec podkreśla, że trzy czwarte drużyny, zwłaszcza młodzi zawodnicy, mają kontrakty trzyletnie, co oznacza długoletnią perspektywę rozwoju drużyny.

 

„W tamtym roku mieliśmy może więcej indywidualności; był Kampa, Pliński, Szalpuk. W tym roku nie mamy takich nazwisk, ale stworzyliśmy bardziej zbilansowany zespół. Cała czternastka prezentuje bardzo dobry i wyrównany poziom” – ocenił Prygiel.

 

Siatkarze z Radomia, jako szósta drużyna PlusLigi, liczą na udany sezon. „Czarni Radom zamierzają wszystkich przeciwników szanować, ale nikogo nie będziemy się bać” – zaznaczył Prygiel. „Ciężko powiedzieć w tej chwili, czy stać nas na wejście do ósemki, czy może na coś więcej. To się okaże po pierwszej rundzie – dodał szkoleniowiec.

 

Skład drużyny na sezon 2016/17:

 

rozgrywający: Kacper Gonciarz, Michał Kędzierski,

przyjmujący: Tomasz Fornal, Wojciech Żaliński, Jakub Urbanowicz, Łukasz Wiese
atakujący: Bartłomiej Bołądź, Jakub Ziobrowski

środkowi: Michał Ostrowski, Jakub Zwiech, David Smith (USA), Emanuel Kohut (Słowacja)

libero: Dustin Watten (USA), Piotr Filipowicz

 

Trener: Robert Prygiel.

RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze