Memoriał Smoczyka: Zwycięstwo Protasiewicza w Lesznie

Żużel

Piotr Protasiewcz (ekantor. pl Falubaz Zielona Góra) wygrał w Lesznie jeden z najstarszych turniejów żużlowych w Polsce - 66. memoriał Alfreda Smoczyka. Drugi był jego klubowy kolega Patryk Dudek, a trzeci Australijczyk Rohan Tungate (Orzeł Łódź).

Z powodu deszczu zawody kilkakrotnie przerywano, a ostatecznie, po trzech seriach (12. biegu), sędzia Grzegorz Sokołowski postanowił zakończyć turniej. Protasiewicz w trzech występach zgromadził osiem punktów i wyprzedził o jeden ubiegłorocznego triumfatora Dudka, Tungate'a oraz Rosjanina Emila Sajfutdinowa.

Protasiewicz wielokrotnie startował w memoriale Smoczyka, ale nigdy nie udało mu się zwyciężyć. Dwukrotnie był drugi - w 2000 i 2014 roku.

Turniej miał być pierwotnie rozegrany 28 marca, potem został przełożony na 1 kwietnia. Za każdym razem pogoda uniemożliwiała przeprowadzenie zawodów.

Memoriał patrona leszczyńskiego stadionu rozgrywany jest od 65 lat. Smoczyk był jednym z najbardziej utalentowanych zawodników okresu powojennego. W 1949 roku w wieku 21 lat zdobył tytuł indywidualnego mistrza Polski. Rok później zginął w wypadku motocyklowym pod Lesznem.

W turnieju poświęconym jego pamięci startowało wielu wybitnych zawodników, takich jak Tony Rickardsson, Hans Nielsen, Tomasz Gollob, Andrzej Huszcza, Jarosław Hampel, Roman Jankowski czy Henryk Żyto. Ten ostatni w latach 50. i 60. wygrał turniej sześciokrotnie.