MŚ w kolarstwie: Polacy bez Kwiatkowskiego i Majki

Inne
MŚ w kolarstwie: Polacy bez Kwiatkowskiego i Majki
fot. PAP/BELGA

W niedzielę jazdą drużynową na czas rozpoczną się w stolicy Kataru Dausze mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym. Punktem kulminacyjnym będzie 16 października wyścig ze startu wspólnego mężczyzn. Nie pojadą w nim ani Michał Kwiatkowski, ani Rafał Majka.

Po igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro, na których Majka przy pomocy m.in. Kwiatkowskiego zdobył brązowy medal, obaj nie są już w tak wysokiej formie i zgodnie zrezygnowali ze startu w Katarze. Nie oznacza to jednak, że Polacy nie mają szans na dobre lokaty.

"Mimo braku naszych asów Kwiatkowskiego i Majki mamy mocną ekipę, którą na wiele stać" - uważa dyrektor sportowy PZKol. Andrzej Piątek.

W wyścigu elity mężczyzn biało-czerwoni pojadą w składzie: Adrian Banaszek, Maciej Bodnar, Karol Domagalski, Łukasz Owsian, Maciej Paterski i Łukasz Wiśniowski. Liderem drużyny ma być Paterski, na co dzień reprezentujący barwy grupy CCC Sprandi Polkowice, prowadzonej przez selekcjonera kadry Piotra Wadeckiego. Trzy lata temu w mistrzostwach świata we Florencji był najwyżej sklasyfikowanym z Polaków, zajmując 19. miejsce. W opinii Piątka Paterskiego stać na lokatę w pierwszej dziesiątce.

W wyścigu kobiet Katarzyna Niewiadoma, szósta w igrzyskach w Rio de Janeiro i srebrna medalistka niedawnych mistrzostw Europy w Plumelec, tym razem będzie pomagać swoim koleżankom - Katarzynie Pawłowskiej lub Eugenii Bujak, które lepiej od niej czują się na płaskich trasach.

Wyścigi będą rozgrywane na płaskiej, ale wietrznej pętli, położonej nad Zatoką Perską. Mężczyźni po przejechaniu pustynnego odcinka będą się ścigać na sztucznej wyspie Perła, na której pokonają siedem razy 15-kilometrową rundę. Łącznie to dystans 257,5 km, dla kobiet - 137,5 km.

Szanse na wysokie miejsca mają biało-czerwoni w jeździe indywidualnej na czas. W elicie mężczyzn wystartują w środę Maciej Bodnar, szósty w Rio, oraz Marcin Białobłocki. Przed rokiem w mistrzostwach świata w Richmond obaj uplasowali się pod koniec pierwszej dziesiątki, co nie dało satysfakcji ani jednemu, ani drugiemu. Teraz mierzą wyżej, a ich atutem będzie płaski profil trasy. Dzień wcześniej w czasówce kobiet pojadą Pawłowska oraz Anna Plichta.

Zawody w stolicy Kataru rozpoczną się w niedzielę od jazdy drużynowej na czas. Po rocznej przerwie ponownie stanie na starcie ekipa CCC Sprandi Polkowice w składzie: Victor de la Parte (Hiszpania), Felix Grossschartner (Austria), Nikołaj Michajłow (Bułgaria), Branislau Samoilau (Białoruś) oraz Paterski i Owsian. Ponadto w szerokich składach swoich grup są Kwiatkowski (Sky) oraz Wiśniowski (Etixx-Quick Step), a wśród pań - Pawłowska (Boels Dolmans), Niewiadoma (Rabobank-Liv) oraz Bujak i Plichta (obie BTC City Ljubljana).

Wydaje się, że grupy zawodowe tracą zainteresowanie występem w mistrzostwach świata w tej wprowadzonej do programu w 2012 roku konkurencji. Do jazdy na czas mężczyzn zgłosiło się tylko 15 drużyn. Zrezygnowało aż osiem ekip elity: Cannondale-Drapac, FDJ, IAM Cycling, Lampre-Merida, Lotto Soudal, Dimension Data, Trek-Segafredo oraz Tinkoff. W konkurencji kobiet pojedzie jedynie osiem drużyn.

Mistrzostwa świata po raz pierwszy odbędą się na Bliskim Wschodzie i po raz pierwszy praktycznie na zakończenie sezonu. Przesunięto je na ten termin, aby zawodnicy mogli się ścigać w mniejszym upale. Niewiele to pomogło i Międzynarodowa Unia Kolarska zastrzegła sobie prawo skrócenia wyścigów, jeśli słupek rtęci zbliży się do 40 stopni Celsjusza (w najbliższych dniach maksymalna temperatura ma wynieść 36 stopni).

Tytułów mistrzowskich będą bronić w Dausze Słowak Peter Sagan oraz Brytyjka Elizabeth Deignan, znana wcześniej pod panieńskim nazwiskiem Armitstead.

 

Transmisja kolarskich MŚwiata w Dausze od niedzieli na sportowych antenach Polsatu.

 

Skład reprezentacji Polski: 
  
  elita kobiet
  Eugenia Bujak (BTC City Ljubljana) - start wspólny
  Marta Lach (MAT Atom Sobótka) - start wspólny
  Katarzyna Niewiadoma (Rabobank Liv) - start wspólny
  Katarzyna Pawłowska (Boels Dolmans) - jazda na czas/start wspólny
  Anna Plichta (BTC City Ljubljana) - jazda na czas/start wspólny
  Alicja Ratajczak (Mróz Jedynka Kórnik) - start wspólny
  
  elita mężczyzn
  Adrian Banaszek (Verva ActiveJet) - start wspólny
  Marcin Białobłocki (One Pro Cycling) - jazda na czas
  Maciej Bodnar (Tinkoff) - jazda na czas/start wspólny
  Karol Domagalski (One Pro Cycling) - start wspólny
  Łukasz Owsian (CCC Sprandi Polkowice) - start wspólny
  Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice) - start wspólny
  Łukasz Wiśniowski (Etixx-Quick Step) - start wspólny
  
  młodzieżowcy
  Alan Banaszek (CCC Sprandi Polkowice) - start wspólny
  Przemysław Kasperkiewicz (Klein Constantia) - jazda na czas/start wspólny
  Szymon Rekita (GFDD Altopack A.S.D) - jazda na czas/start wspólny
  
  juniorki
  Aurela Nerlo (Atom Boxmet Dzierżoniów) - jazda na czas/start wspólny
  Karolina Perekitko (Pacific Nestle Fitnes Cycling Team) - start wspólny
  Wiktoria Pikulik (BCM Nowatex Ziemia Darłowska) - jazda na czas/start wspólny
  Nikola Różyńska (Stal Ocetix Iglotex Grudziądz) - start wspólny
  
  juniorzy
  Mikołaj Konieczny (KKS Gostyń) - start wspólny
  Szymon Krawczyk (KTK Kalisz) - start wspólny
  Bartosz Rudyk (Stal Ocetix Iglotex Grudziądz) - start wspólny
  
  Program MŚ (9-16 października):
  
  niedziela - jazda drużynowa na czas kobiet i mężczyzn
  poniedziałek - jazda ind. na czas juniorek i młodzieżowców
  wtorek - jazda ind. na czas juniorów i elity kobiet
  środa - jazda ind. na czas elity mężczyzn
  czwartek – wyścig młodzieżowców
  piątek - wyścigi juniorek i juniorów
  sobota - wyścig elity kobiet
  niedziela - wyścig elity mężczyzn
RH, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze