ME U-21: Potencjał Polski w konfrontacji z grupowymi rywalami

Piłka nożna
ME U-21: Potencjał Polski w konfrontacji z grupowymi rywalami
fot.Cyfrasport

Grupowi rywale Biało-Czerwonych w przyszłorocznych mistrzostwach Europy U-21 "na papierze" prezentują się bardzo okazale. W ich szeregach można znaleźć wielu zawodników, którzy już w tym momencie uznawani są za gwiazdy topowych, europejskich klubów. I choć nazwiska takie jak Rashford, Lindelof czy Duda muszą budzić respekt, to my Polacy również nie mamy się czego wstydzić i w zbliżającej się wielkimi krokami rywalizacji jesteśmy w stanie wystawić kilku światowej sławy zawodników.

Choć Polska, jako gospodarz przyszłorocznej imprezy, nie uczestniczyła w kwalifikacjach do mistrzostw, to wyniki osiągnięte przez naszą młodzieżówkę w meczach towarzyskich, w 2016 roku, mówią same za siebie. Na sześć spotkań naszej reprezentacji nie udało się jej wygrać tylko raz, we wrześniowym meczu z Węgrami (1:1). Wynik nie odzwierciedlał jednak przebiegu gry, bowiem to Polacy mieli o wiele więcej klarownych sytuacji i byli zaledwie o krok od zwycięstwa. W trzech ostatnich tegorocznych sprawdzianach kadra U-21 nie dała szans swoim przeciwnikom. Najpierw pokonała Ukrainę 2:0, następnie "zmiażdżyła" Czarnogórę 6:0, a na samym końcu zwyciężyła w Tychach faworyzowaną drużynę Niemiec 1:0, która wcześniej wygrała swoje wszystkie mecze w eliminacjach.

Za największą gwiazdę meczów towarzyskich "młodej Polski" należy uznać występującego w FC Nantes Mariusza Stępińskiego. W towarzyskim spotkaniu z Czarnogórą, były gracz Ruchu Chorzów popisał się kapitalnym uderzeniem zza pola karnego prosto w okienko. Pozostali podstawowi reprezentanci Polski U-21 grają na co dzień w polskich klubach. Często są jednak kluczowymi zawodnikami na swoich pozycjach i z reguły nawet nie muszą martwić się o miejsce w pierwszym składzie. Piłkarze tacy jak: Jarosław Jach czy Patryk Lipski są ważnymi ogniwami w zespołach LOTTO Ekstraklasy, a Tomasz Kędziora i Radosław Murawski występują nawet w rolach kapitanów swoich drużyn. Wielkimi talentami są również występujący w Lechu Poznań: Jan Bednarek, a także strzelec jedynego gola w ostatnim meczu z Niemcami Dawid Kownacki. W obecnym roku trzon kadry U-21 stanowili również zawodnicy Zagłębia Lubin: Jarosław Jach, Jarosław Kubicki i Adam Buksa, a także były napastnik KGHM-u, a obecny Cracovii Kraków Krzysztof Piątek.

 

W 2016 roku trener Marcin Dorna nie mógł jednak sięgnąć po potencjalnie najlepszych piłkarzy do lat 21, którzy otrzymywali powołania do pierwszej reprezentacji. Zawodnicy ci mogliby zasilić reprezentację młodzieżową na tak ważnej imprezie jak mistrzostwa Europy U-21. Twarzą zespołu byłby wtedy grający w SSC Napoli Arkadiusz Milik, który do czerwca przyszłego roku powinien nie tylko wrócić do zdrowia, ale również do pełnego rytmu meczowego. Innym kluczowym zawodnikiem na którego liczy kadra jest klubowy kolega Milika, również występujący w pierwszej reprezentacji, Piotr Zieliński. W środku pola ważnym ogniwem ma szansę zostać zawodnik Sampdorii Genua - Karol Linetty. Defensywny pomocnik jest obecnie w wysokiej formie i w Serie A za swoje występy zbiera świetne oceny. Turniej rozgrywany w Polsce może być wielką szansą dla narzekającego na brak regularnej gry Bartosza Kapustki. Po mistrzostwach Europy we Francji pomocnikiem interesowało się wiele europejskich klubów. Ostatecznie 19-latek wybrał mistrza Anglii Leicester City, jednak do tej pory nie zadebiutował w pierwszej drużynie zespołu Premier League w meczu o stawkę. Co więcej, trener "Lisów" Claudio Ranieri przyznaje, że Kapustka nie jest jeszcze gotowy pod względem fizycznym do gry w najwyższej angielskiej klasie rozgrywkowej i raczej prędko w niej nie wystąpi.

 

Nie wiadomo jednak ilu zawodników występujących w pierwszej reprezentacji będzie skłonnych do gry w kadrze młodzieżowej. Po losowaniu grup przyszłorocznych mistrzostw prezes PZPN Zbigniew Boniek tonował nastroje mówiąc: "Nie chcę się wypowiadać na ten temat, gdyż jest jeszcze za wcześnie. Wszyscy deklarują, że chcieliby zagrać. Wiadomo, że kariera piłkarza nie trwa długo i każdy chciałby walczyć, starać się i w rezultacie wygrać dla swojego narodu mistrzostwa Europy U-21, ponieważ byłoby to dokonanie, o którym mówiłoby się latami. Nie będzie to jednak łatwe". Po wrześniowym remisie z Węgrami Boniek tłumaczył zaś: "Trener Marcin Dorna buduje swój zespół, a ci najlepsi grają w reprezentacji A. Zobaczymy jak to będzie na wiosnę, czy uda się to połączyć. Sami zawodnicy są jednak jak najbardziej na tak".

 

Najczęstsze ustawienie w meczach towarzyskich: Jakub Wrąbel (Olimpia Grudziądz) - Paweł Jaroszyński (Cracovia Kraków), Jarosław Jach (Zagłębie Lubin), Jan Bednarek (Lech Poznań), Tomasz Kędziora (Lech Poznań) - Radosław Murawski (Piast Gliwice), Jarosław Kubicki (Zagłębie Lubin), Patryk Lipski (Ruch Chorzów), Adam Buksa (Zagłębie Lubin) - Krzysztof Piątek (Cracovia Kraków), Mariusz Stępiński (FC Nantes).  

Potencjalnie najmocniejszy skład: Jakub Wrąbel (Olimpia Grudziądz) - Paweł Jaroszyński (Cracovia Kraków), Jarosław Jach (Zagłębie Lubin), Jan Bednarek (Lech Poznań), Tomasz Kędziora (Lech Poznań) - Dawid Kownacki (Lech Poznań), Karol Linetty (Sampdoria Genua), Piotr Zieliński (SSC Napoli), Bartosz Kapustka (Leicester City) - Mariusz Stępiński (FC Nantes), Arkadiusz Milik (SSC Napoli).

Adam Łuczka, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze