Orlen Liga: Siatkarki PTPS rozbiły Budowlanych

W meczu dziewiątej kolejki Orlen Ligi siatkarki PTPS Piła rozgromiły ekipę Giacomini Budowlani Toruń 3:0. Zwycięstwo gospodyń nie podlegało dyskusji, w żadnej z trzech odsłon rywalki nie zdołały dobrnąć do bariery dwudziestu zdobytych punktów.

Siatkarki PTPS Piła wykorzystały szansę na wygranie piątego meczu z rzędu. Drużynę po czterech porażkach w czterech meczach otwierających sezon przejął trener Jacek Pasiński i ta zmiana szybko przyniosła skutek: pilanki wygrały cztery kolejne ligowe konfrontacje (3:2 z Developres SkyRes Rzeszów, 3:1 z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, 3:1 z ŁKS Commercecon Łódź i 3:1 z BKS Profi Credit Bielsko-Biała). Okazją do podtrzymana dobrej passy było starcie z ekipą Giacomini Budowlani Toruń. Siatkarki beniaminka ekstraklasy rozpoczęły sezon od dwóch zwycięstw, ale w kolejnych sześciu meczach poniosły zdecydowane porażki; ugrały w tych starciach zaledwie seta, a w poprzedniej koleje poległy 0:3 w konfrontacji z mistrzyniami Polski - Chemikiem Police.

Spotkanie PTPS z Budowlanymi udanie rozpoczęły przyjezdne (1:3), ale pilanki szybko przejęły inicjatywę na parkiecie, wygrywając pięć akcji z rzędu. W środkowej części seta w ekipie z Torunia wyraźnie zaczęło szwankować przyjęcie, po asie serwisowym Emilii Szubert było 13:9. Podopieczne trenera Nicoli Vettoriego jeszcze rzuciły się do walki, złapały kontakt z rywalkami (17:16), ale w końcówce partii gospodynie znokautowały rywalki. Wygrały sześć akcji z rzędu (23:16), w dużej mierze dzięki skuteczności Alexis Austin, przesądzając swe zwycięstwo w tej partii.

Set numer dwa miał bardzo podobny przebieg. Po początkowej przewadze przyjezdnych, pilanki wygrały osiem akcji z rzędu, znów wykorzystując problemy z przyjęciem i niemoc w ataku po stronie rywalek. Kolejna seria skutecznych ataków Austin i Agaty Babicz dała gospodyniom prowadzenie 20:14. Efektowny atak Babicz z lewego skrzydła dał piłkę setową (24:16), a partię zakończył skuteczny blok. W trzeciej partii nie udało się toruniankom odwrócić losów rywalizacji. Gospodynie od początku wypracowały sobie przewagę (6:2, 10:5), a w dalszej części seta skuteczna gra Babicz i Austin pozwoliła jeszcze powiększyć przewagę (20:13) i pewnie wygrać również tę partię - 25:19. MVP: Agata Babicz.

PTPS Piła – Giacomini Budowlani Toruń 3:0 (25:18, 25:18, 25:19)

PTPS: Alexis Austin, Agata Babicz, Beta Dumancic, Anita Kwiatkowska, Alicia Ogoms, Emilia Szubert - Alicja Markiewicz (libero) oraz Sylwia Kucharska, Karolina Piśla

Giacomini Budowlani: Ilona Gierak, Marina Paulava, Rebbeca Pavan, Ewelina Ryznar, Sylwia Wojcieska, Marta Wójcik - Morena Franchi Martinez (libero) oraz Ewa Bimkiewicz, Aleksandra Gancarz, Gabriela Jasińska, Anna Lewandowska, Patrycja Polak.