Nasza Ekstraklasa zajmuje aktualnie we wspominanym rankingu 21. miejsce. Pozwoli nam to za półtora roku wystawić cztery ekipy do udziału w europejskich pucharach (jedną w eliminacjach Ligi Mistrzów i trzy w eliminacjach Ligi Europy).

 

Jednak awans Lotto Ekstraklasy w rankingu UEFA jest w zasięgu ręki. Pozycja do grona piętnastu najlepszych lig w Europie, która jest osiągalna wg obecnych regulacji UEFA pozwala danemu krajowi na wystawienie w eliminacjach Champions League dwóch drużyn (pierwsza w drabince mistrzowskiej, z kolei druga w niemistrzowskiej).

 

Ranking UEFA powstał na zasadzie zsumowania punktów zdobytych przez drużyny z poszczególnych ligi na przestrzeni pięciu lat i są one dzielone przez liczbę zespołów, które brały udział w rozgrywkach. Zwycięstwo oznacza dwa punkty, natomiast remis jeden. Jednak w przypadku wstępnych rund eliminacyjnych federacja otrzymuje połowę punktów.

 

Legia Warszawa za sprawą remisu i zwycięstwa w fazie grupowej Ligi Mistrzów uzyskała dla naszej federacji 0.75 punktu. Obok zdobytych punktów otrzymaliśmy także bonusy za awans do grupy LM oraz awans z trzeciego miejsca w tych rozgrywkach do LE.