NHL: Asysta Jagra, Florida Panthers ze zwycięstwem

W piątkowym meczu ligi NHL Florida Panthers pokonali Nashville Predators 2:1. Przy zwycięskiej bramce dla Panthers asystował Jaromir Jagr. Czeski hokeista, który wkrótce skończy 45 lat, umocnił się na drugim miejscu klasyfikacji kanadyjskiej wszech czasów.

"Pantery" objęły prowadzenie w 3. minucie po golu Grega McKegga. W 46. wyrównał Craig Smith, a o sukcesie gospodarzy przesądził Jonathan Marchessault na niecałe dziesięć minut przed końcową syreną. Przy jego trafieniu asystował Jagr.

Na rozgrzewce kontuzji doznał bramkarz Panthers Roberto Luongo. Zastępujący go James Reimer spisał się bardzo dobrze i obronił 28 strzałów.

"Nie było mi łatwo, bowiem musiałem szybko przygotować się do gry, ale przynajmniej nie miałem czasu się denerwować" - powiedział Reimer.

Innym bohaterem potyczki był Jagr. Weteran z Czech plasuje się na piątej pozycji w klasyfikacji NHL uwzględniającej liczbę podań otwierających drogę do bramki. Ma ich na koncie 1137. Liderem jest słynny Wayne Gretzky - 1963. Kanadyjczyk prowadzi także w rankingu strzelców (894 bramki) i klasyfikacji kanadyjskiej (2857 punktów), a Jagr plasuje się odpowiednio na trzeciej (756 goli) i drugiej pozycji (1893 pkt).

W 40 występach w obecnym sezonie Jagr zapisał na koncie siedem bramek i 18 asyst.

W innym ciekawym meczu NHL New Jersey Devils przegrali z Toronto Maple Leafs 2:4. Goście wszystkie gole zdobyli w pierwszej tercji, w odstępie niespełna sześciu minut. "Diabły" odpowiedziały trafieniami w końcówce gry. Łącznie zawodnicy New Jersey oddali 32 strzały, zaś rywale tylko 14.

Lista najlepszych strzelców w historii NHL:
1. Wayne Gretzky 894 bramki 2. Gordie Howe 801 3. Jaromir Jagr 756 Czołówka klasyfikacji kanadyjskiej w historii NHL:
1. Wayne Gretzky 2857 punktów (894 bramki+1963 asysty) 2. Jaromir Jagr 1893 (756+1137) 3. Mark Messier 1887 (694+1193) Czołówka hokeistów z największą liczbą asyst:
1. Wayne Gretzky 1963 2. Ron Francis 1249 3. Mark Messier 1193 4. Ray Bourque 1169 5. Jaromir Jagr 1137