Alpejski PŚ: Kristoffersen zdeklasował rywali

Norweg Henrik Kristoffersen odniósł 13. zwycięstwo w karierze w alpejskim Pucharze Świata. W niedzielę w szwajcarskim Adelboden zdeklasował rywali w slalomie. O prawie dwie sekundy wyprzedził Włocha Manfreda Moelgga.

Trzecie miejsce zajął lider klasyfikacji generalnej PŚ Austriak Marcel Hirscher, wicemistrz igrzysk w Soczi.

22-letni Kristoffersen, brązowy medalista IO 2014, świetnie spisał się już w pierwszym przejeździe, w którym pokonał o 0,38 Moelgga i o 1,27 Niemca Felixa Neureuthera.

W grudniu norweski zawodnik triumfował w tej konkurencji w Val d'Isere i Madonna di Campiglio, styczniowe starty zaś rozpoczął od trzeciej pozycji w Zagrzebiu. W chorwackiej stolicy najlepszy był Moelgg ("przedzielił" ich Neureuther). To było jego pierwsze pucharowe zwycięstwo od prawie ośmiu lat.

Cichym bohaterem rywalizacji w Adelboden był natomiast rodak Kristoffersena - Jonathan Nordbotten. Na półmetku był 30., więc jako pierwszy rozpoczął finałową rozgrywkę. Przejazd miał bardzo udany, a kolejni startujący alpejczycy uzyskiwali słabsze czasu. Ostatecznie uplasował się na dziesiątej pozycji, ex aequo z Niemcem Linusem Strasserem.

Nordbotten pokonał trasę w 56,50, zaledwie dwie setne sekundy gorzej od Kristoffersena.

Dwukrotny mistrz świata w slalomie Francuz Jean-Baptiste Grange zajął w niedzielę 21. miejsce, a mistrz olimpijski z Vancouver Włoch Giuliano Razzoli - 28.

W trzeciej dziesiątce znalazł się też (25. lokata) m.in. rodak słynnego Chorwata Ivicy Kostelica - Istok Rodes. Zdobył pierwsze punkty PŚ w karierze.