PŚ w biegach: Staręga ósmy, zwycięstwa Skara i Matwiejewej w Dobbiaco

Maciej Staręga zajął we włoskim Dobbiaco ósme miejsce w sprincie techniką dowolną zaliczanym do Pucharu Świata w biegach narciarskich. To jego najlepszy wynik w tym sezonie. Zwyciężyli Sindre Bjoernestad Skar oraz Rosjanka Natalia Matwiejewa.

Staręga był jedynym reprezentantem biało-czerwonych, który przebrnął eliminacje. Dominik Bury został sklasyfikowany na 59. miejscu, Paweł Klisz na 66., a Jan Antolec na 68.

Specjalizujący się w sprintach "łyżwą" Staręga w grudniu w Davos był 20., a w Val Muestair 15. W sobotę w swoim półfinale zajął czwarte miejsce i nie awansował do decydującego wyścigu. Najlepszym wynikiem w karierze 26-letniego siedlczanina pozostaje więc piąta lokata wywalczona 4 marca 2016 roku w Quebec City.

Oba finały były bardzo emocjonujące. Skar wyprzedził Amerykanina Simeona Hamiltona o 0,03 s, a Matwiejewa Norweżkę Maiken Caspersen Fallę o 0,08.

Na włoskich trasach zabrakło Polek. Od 10 grudnia w rywalizacji w PŚ nie uczestniczy Justyna Kowalczyk. Ten stan potrwa aż do lutego. Dzięki temu unika dominujących w tym czasie konkurencji rozgrywanych techniką dowolną, które nie służą jej kolanu.

Z rywalizacji w Dobbiaco zrezygnowało wielu czołowych zawodników. Po zakończonym w niedzielę wyczerpującym cyklu Tour de Ski wciąż odpoczywają m.in. prowadzący w klasyfikacji generalnej reprezentanci Norwegii - Heidi Weng i Martin Johnsrud Sundby.