Bańka: 2017 to rok sporych zmian w polskim sporcie

Inne
Bańka: 2017 to rok sporych zmian w polskim sporcie
fot. PAP

"2017 to rok sporych zmian w polskim sporcie" - podkreślił w środę minister sportu i turystyki Witold Bańka. Resort chce m.in., aby w połowie roku funkcjonowanie rozpoczęła Polska Agencja Antydopingowa.

Bańka, po spotkaniu z premier Beatą Szydło w ramach przeglądu resortów, uczestniczył w zwołanej przez szefową rządu konferencji prasowej pod hasłem "Rok nowych zadań". W ramach tej akcji szefowie ministerstw informują o planach na 2017 rok.

 

Wystąpienie rozpoczął od oceny 2016 roku. Stwierdził, że "biorąc pod uwagę wyniki sportowe i wskaźniki turystyczne był to bardzo dobry czas".

 

W minionych 12 miesiącach ministerstwo wdrażało wiele projektów. Będą one rozwijane, ale pojawią się też nowe. W 2016 roku ruszył m.in. program "Klub", dzięki któremu 2151 klubów otrzymało dofinansowanie. Teraz jego budżet wzrośnie o sześć milionów złotych i wyniesie 30 mln.

 

"Tym samym będziemy mogli wesprzeć więcej klubów, tych małych i średnich, w których rozpoczyna się przygoda ze sportem wielu przyszłych gwiazd" - powiedział minister.

 

W tym roku nastąpi przywrócenie działalności Szkolnych Klubów Sportowych. Zostanie na nie przeznaczone 40 mln złotych, a swoim zasięgiem program obejmie 350 tysięcy dzieci. Dofinansowani zostaną także animatorzy pracujący na orlikach. MSiT rozpocznie również przygotowania do wdrożenia Narodowej Bazy Talentów.

 

"To będzie nowatorski katalog sprawności dzieci i młodzieży" - wyjaśnił Bańka.

 

Już w ubiegłym roku rozpoczęto prace nad nowelizacją ustawy o sporcie. Jej głównym celem jest poprawa transparentności działania związków sportowych. Za priorytet postawiono także zwalczanie dopingu.

 

"Chcemy, aby w połowie roku funkcjonowanie rozpoczęła Polska Agencja Antydopingowa" - podkreślił szef resortu.

 

Zostaną zwiększone środki na walkę z dopingiem, a tym samym liczba kontroli.

 

"Śmiało możemy powiedzieć o ustawie antydopingowej, że jest to jedno z najbardziej profesjonalnych rozwiązań instytucjonalnych na świecie. Przy Polskiej Agencji Antydopingowej funkcjonowanie rozpocznie pion śledczy, na wzór tych istniejących w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych" - dodał.

 

Nastąpi zmiana finansowania sportu wyczynowego. Wzmacniane będą te dyscypliny, w których Polacy odnoszą sukcesy.

 

"W sporcie wyczynowym za każdą wydaną złotówką musi iść sukces sportowy" - podkreślił Bańka.

 

Wydatki na sport powszechny wzrosną ze 130 do 174 mln złotych. Ponad 43 mln zostanie natomiast przeznaczone na sport niepełnosprawnych.

 

"To znaczny wzrost nakładów i tym samym docenienie roli sportowców niepełnosprawnych" - powiedział minister.

 

Uproszczone zostały procedury uzyskania dofinansowania inwestycji samorządów w obiekty sportowe.

RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze