Uniwersjada: 12 medali zdobyli Polacy w Kazachstanie

Inne
Uniwersjada: 12 medali zdobyli Polacy w Kazachstanie
fot. PAP

Dwanaście medali (pięć złotych, dwa srebrne i pięć brązowych) 28. Zimowej Uniwersjady zdobyli w Kazachstanie reprezentanci Polski, plasując się w tej klasyfikacji na piątej pozycji za Rosją, gospodarzami, Koreą Południową i Japonią.

Z 12 krążków trzy wywalczył olimpijczyk Adam Cieślar (WSEwS Warszawa/AZS AWF Katowice): dwa złote w kombinacji norweskiej ze startu wspólnego i z drużyną oraz srebrny. Był to jego trzeci uniwersjadowy występ, którym powiększył swój dorobek do ośmiu medali (trzy w 2013 roku i dwa w 2015).

 

Po dwa medale zdobyły snowboardzistki - Katarzyna Rusin (IED Barcelona/KS Ski Test Kraków) złoto w slopestyle i brązowy w big air oraz Karolina Sztokfisz (Uniwersytet Warszawski/AZS Zakopane) brązowe w slalomie i gigancie równoległym, a także Paweł Słowiok (AWF Katowice/AZS AWF) - złoto z drużyną w kombinacji norweskiej i brąz indywidualnie.

 

Przed wylotem do Ałmatów sekretarz generalny AZS Bartłomiej Korpak tak ocenił szanse ekipy: - Mamy nadzieję na co najmniej trzy medale. Radość byłaby wielka, gdyby to było dwa razy tyle. Ale... Mierzymy siły na zamiary.

 

Po zakończeniu w środę imprezy powiedział: Taki dorobek cieszy ogromnie. Mile zaskoczyli nas snowboardziści, którzy zakładali dwa medale, a wywalczyli siedem. To istotna różnica, nie wiem z czego ona wynika. Na szczególne wyróżnienie zasługuje lider ekipy Adam Cieślar. W swym trzecim starcie na Zimowej Uniwersjadzie trzykrotnie stawał na podium. Życzę, aby wszyscy medaliści potwierdzili ten poziom w innych zawodach.

 

Odnosząc się do organizacji imprezy, która rozpoczęła się 29 stycznia z udziałem 55 narodowych reprezentacji, Korpak wystawił gospodarzom bardzo dobrą ocenę.

 

- Wszystkie obiekty były na najwyższym poziomie. Jedyny poważniejszy mankament, że były rozrzucone w promieniu 70 km, stąd też spędzaliśmy 2-3 godziny dziennie w samochodach. Nie sprzyjała podróży logistyka dwumilionowego miasta ze sporym ruchem na drogach. Generalnie gospodarze wywiązali się właściwie ze wszystkich zadań. Jeżeli ktoś miał jakieś +ale+, były to drobne uwagi. Na szczególne uznanie zasłużyła rzesza wolontariuszy, która swoją misję wykonywała z wielkim zaangażowaniem - podkreślił sekretarz generalny AZS.

 

Dodał, że "w niektórych głowach i sercach tkwiło szczególne miejsce jakim jest Zakopane", dwukrotny organizator uniwersjadowych igrzysk w 1993 i 2001 roku.

 

W środę, ostatnim dniu rywalizacji, z polskiej ekipy startował tylko student katowickiej AWF Andrzej Pradziad (UKS Regle Kościelisko), zajmując 14. lokatę w narciarskim biegu masowym na dystansie 30 km.

 

Gospodarze szczególnie interesowali się finałowym meczem turnieju hokeistów na lodzie. Po zaciętej walce Kazachstan przegrał jednak z Rosją 0:1. Trzecie miejsce przypadło Kanadyjczykom po zwycięstwie nad Czechami 4:3.

 

Organizatorzy rozdysponowali 85 kompletów medali. Zdobyli je reprezentanci 26 krajów. Niespodzianką są dalekie pozycje państw skandynawskich - 22. Szwecji (1 srebrny, 3 brązowe) i 26. Norwegii (1 brązowy).

 

Dorobek Polaków w 28 uniwersjadowych startach zimą to 171 krążków - 52 złote, 58 srebrnych i 61 brązowych.

 

Kolejne zimowe igrzyska studentów odbędą się w 2019 roku w rosyjskim Krasnojarsku, a jeszcze w tym roku letnią uniwersjadę organizuje Tajwan.

 

Czołówka klasyfikacji medalowej 28. Zimowej Uniwersjady Ałmaty 2017:
  
         złote srebrne brązowe razem
  
  1. Rosja    29   27   15   71 
  2. Kazachstan  11   8   17   36
  3. Korea Płd.  11   5    5   21 
  4. Japonia    6   12   10   28
  5. Polska    5   2    5   12
  6. Chiny     4   4    2   10
  7. Francja    4   2    2   8
  8. Włochy    4   -    -   4
  
  Polscy medaliści:
  
  złote
  
  Weronika Biela (Uniwersytet Jagielloński/AZS Zakopane) - snowboard (slalom równoległy)
  Aleksandra Król (AWF Kraków/F2 Dawidek Team Zakopane) - snowboard (slalom gigant równoległy)
  Adam Cieślar (WSEwS Warszawa/AZS AWF Katowice) - kombinacja norweska (ze startu wspólnego)
  Katarzyna Rusin (IED Barcelona/KS Ski Test Kraków) - snowboard (slopestyle)
  Wojciech Marusarz (AWF Katowice/AZS Zakopane), Paweł Słowiok (AWF Katowice/AZS AWF Katowice), 
  Cieślar - kombinacja norweska (drużynowo)
  
  srebrne
  
  Oskar Kwiatkowski (AWF Kraków/AZS Zakopane) - snowboard (slalom równoległy)
  Cieślar - kombinacja norweska
  
  brązowe
  
  Karolina Sztokfisz (Uniwersytet Warszawski/AZS Zakopane) - snowboard (slalom równoległy)
  Sztokfisz - snowboard (slalom gigant równoległy)
  Rusin - snowboard (big air)
  Paweł Słowiok - kombinacja norweska
  Krzysztof Miętus, Stanisław Biela, Przemysław Kantyka - skoki narciarskie (konkurs drużynowy)
  
AN, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze