Myślisz, że umiesz punktować boks? Przeczytaj!

Sporty walki
Myślisz, że umiesz punktować boks? Przeczytaj!
fot. PAP
Manny Pacquiao i Timothy Bradley spotkali się w ringu trzy razy. W pierwszej walce kontrowersyjnie na punkty wygrał Amerykanin.

Często się zdarza, że po walkach pięściarskich większa bitwa rozgrywa się pomiędzy kibicami... niż ta, którą widzieliśmy na ringu. Temat przewodni – sędziowie punktowi , którzy zdaniem jednych fanów byli genialni albo nie mieli pojęcia o tym, co robią według innych.

Steve Weisfeld, który punktował w swojej karierze ponad 1600 walk, w tym ponad osiemdziesiąt o tytuł mistrza świata, radzi Lemowi Satterfieldowi, dziennikarzowi Premier Boxing Champions na co zwracać uwagę, kiedy siadając w hali czy przed telewizorami, zamieniamy się w sędziów. Pięć bardzo ważnych porad, które może przydadzą się także tym, których decyzje często decydują o przyszłości pięściarzy... i samym pięściarzom!

 

CZYSTE CIOSY

 

Dla mnie najważniejszy aspekt, z którym powiązane są wszystkie kolejne. Słyszymy stwierdzenie „efektywna agresja” – co to oznacza? Na czym polega efektywność pięściarza? Oznacza, że jego ciosy dochodzą celu. A efektywna obrona – plus dla tego pięściarza, którego „czyste” ciosy nie dochodzą. No i wreszcie określenie „kontrolowanie ringu” czyli takie ustawianie się podczas walki na ringu,  która pomaga pięściarzowi zadawać czyste ciosy.  To ostatnie określenie wydaje się przejrzyste, ale niekoniecznie tak jest. Trzeba brać pod uwagę także siłę ciosów – te mocniejsze, są warte więcej. Nie ma matematycznej formułki jasno oceniającej, które ciosy są mocniejsze, a które słabsze – to już kwestia doświadczenia sędziego. Kryterium numer 1 – wrażenie, jakie wywierają na rywalu. Przykład: wyglądający na słaby cios, który wstrząsa przeciwnikiem jest wart więcej niż ten silny, który nie ma takiego efektu.

 

OBRONA

 

Obrona to w pięściarstwie... część ofensywy, bo od jej ustawienia zależy przejście do ataku. Większość z sędziów z którymi rozmawiałem, nie punktuje obrony bo zadaniem pięściarza jest zadawanie ciosów. Pięściarz A ma dobrą obronę, ale to nie daje mu punktowych przywilejów. Pamiętajmy – jeśli pięściarz A wyprowadzi w rundzie dziesięć ciosów, ale nie trafi żadnego, a pięściarz B nie wyprowadzi ani jednego i nie zostanie żadnym trafiony, to runda  jest remisowa. Zawodnik w ringu nie może odnieść wrażenia, że zostanie „ukarany”, jeśli będzie wyprowadzał ciosy, ale nie trafiał.

 

EFEKTYWNA AGRESJA

 

W naprawdę rzadkich przypadkach, sędzia może przyznać rundę zawodnikowi, który stara się walczyć, nadawać ton pojedynkowi.  Podstawowe pytanie brzmi jednak – czy z tej agresji coś wynika, czy pięściarz tylko idzie do przodu?

 

KONTROLA RINGU

 

Określenie mające na celu ocenę pięściarza, który na ringu kontroluje przebieg walki, czego skutkiem są czyste ciosy. Także jeśli ma strategię, która powoduje, iż przeciwnik jest zmuszony przyjąć jego styl walki. Czasami zdarza się, iż pięściarz, który walczy tak, jak chciałby jego rywal, i tak wygrywa.

 

10-PUNKTOWY SYSTEM

 

Dla kibiców może być sprawą oczywistą, że jest koniecznością ocenianie każdej rundy w obowiązkowym, dziesięciopunktowym systemie. Jeszcze nie tak dawno, nie było takiego obowiązku. Odejmując przypadki, w których sędzia ringowy odejmuje zawodnikowi punkt za uderzenie poniżej pasa, czy inne przewinienie regulaminowe, zwycięzca rundy MUSI otrzymać 10 punktów, a rywal 9 lub mniej. Nokdaun oznacza rundę ocenianą 10-8, chyba, że pięściarz tak bardzo dominuje w rundzie, że nawet bez nokdaunu punktacja 10-8 jest zasadna. 

Przemek Garczarczyk, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie