Borussia Dortmund w ćwierćfinale! Kapitalna asysta Piszczka

Borussia Dortmund rozbiła u siebie Benfikę 4:0 i awansowała do ćwierćfinału Ligi Mistrzów. Trzy gole strzelił Pierre-Emerick Aubameyang, a kapitalną asystą przy golu Christiana Pulisica popisał się Łukasz Piszczek, który rozegrał pełne 90 minut.

Mimo tego, że Borussia Dortmund przegrała pierwszy mecz z Benfiką Lizbona, to i tak pozostawała faworytem do awansu do ćwierćfinału Ligi Mistrzów. Przemawiała za tym forma strzelecka największych armat, atut własnego boiska oraz historia. Na stadionie BVB przegrywały już Boavista, FC Porto oraz Sporting, podczas gdy Benfica w Niemczech wygrała zaledwie 2 z 20 spotkań. Thomas Tuchel nie zaskoczył i wystawił w pierwszym składzie Łukasza Piszczka.

Początek był iście bombowy. Ousmane Dembele dośrodkował z rzutu rożnego, Christian Pulisic zgrał piłkę do Pierre'a-Emericka Aubameyanga, który z najbliższej odległości trafił do siatki. Później jednak tempo wyraźnie spadło, a Borussia wcale nie kwapiła się do śmielszych ataków, kalkulując, że strata gola może oznaczać tragedię. Benfica próbowała to wykorzystać - swoje szanse mieli Luisao oraz Franco Cervi, lecz do przerwy było 1:0 dla gospodarzy.

Drugą połowę lepiej zaczęli goście, tyle że bardzo szybko zostali skarceni. W ciągu dwóch minut gole strzelili Pulisic oraz Aubameyang. Przy trafieniu Amerykanina kapitalną asystę zaliczył Piszczek, który najpierw zamarkował strzał, by po chwili posłać prostopadłe podanie do wbiegającego kolegi. Po tym golu skończyły się emocje, a Borussia zdołała jeszcze raz uszczęśliwić kibiców. Konkretnie uczynił to Aubameyang, kompletując hat-tricka.

Borussia - Benfica 4:0 (1:0)

Bramki: Aubameyang 4, 61, 85, Pulisic 59.

Borussia: Burki - Piszczek, Sokratis (88 Ginter), Bartra - Durm, Castro, Weigl, Schmelzer - Pulisic, Aubameyang (86 Schuerrle), Dembele (81 Kagawa).

Benfica: Ederson - Semedo, Luisao, Lindelof, Eliseu - Salvio (64 Jonas), Samaris (74 Zivkovic), Pizzi, Almeida - Mitroglou, Cervi (82 Jimenez).

Żółte kartki: Castro, Dembele, Piszczek - Samaris.

jb, Polsat Sport
Zapis relacji
Relacja zakończona

I koniec! Borussia wygrała 4:0 i pewnie melduje się w ćwierćfinale Ligi Mistrzów.

Trzy minuty dłużej potrwa to spotkanie.

I ostatnia zmiana - Sokratis schodzi, Ginter wchodzi.

Aubameyang zszedł z boiska, a za niego wszedł Schuerrle.

Ładna kontra BVB, choć Gabończyk na minimalnym spalonym. Asystę notuje Durm, a Aubameyang strzela swojego siódmego gola w siódmym meczu  tej edycji Ligi Mistrzów.

Hat-trick Aubameyanga! Jest już 4:0!

Słupek! Znakomicie rozegrany rzut rożny przez BVB, strzelał Bartra.

Ostatnia zmiana w Benfice - Jimenez za Cerviego.

Pierwsza zmiana w BVB: Schodzi Dembele, a w jego miejsce - Kagawa.

Ładnie pograli w tłoku piłkarze Borussii, ale koniec końców stracili piłkę. Siadło nam tempo, obie drużyny raczej czekają na końcowy gwizdek.

Z boiska schodzi Samaris, a za niego na placu melduje się Zivkovic.

Ciekawostka o strzelcu drugiego gola - Pulisicu.

Borussia szybko załatwiła robotę. Benfica bez większego pomysłu na wrócenie do meczu.

Ładna próba Castro, który uderzył z pierwszej piłki. Troszkę zabrakło.

Pierwsza zmiana gości. Jonas za Salvio.

Ależ to była akcja BVB! Weigl do Schmelzera, ten z pierwszej piłki do Aubameyanga, który musiał wpakować piłkę do siatki. Trudna sytuacja Benfiki.

Aubameyang i jest już 3:0.

Wydawało się, że Piszczek będzie strzelał, ale on tylko to zamarkował i zagrał kapitalne prostopadłe podanie do Pulisica. Amerykanin sprytną podcinką pokonał Edersona. Teraz to Benfica musi już strzelić gola!

PULISIC I JEST 2:0. CO ZA ASYSTA PISZCZKA

I znowu Gabończyk na spalonym. Tym razem nie było wątpliwości.

Blisko gola Aubameyang, lecz sędzia liniowy podniósł chorągiewkę. Czy był spalony? Jeśli tak, to minimalny.

Almeida sfaulował Pulisica w bocznej strefie. Szansa dla BVB.

Jeśli ktoś spodziewał się ataków BVB od pierwszej sekundy drugiej części, to może być rozczarowany! To Benfica gra znacznie lepiej i po raz kolejny gościła w polu karnym Burkiego.

Ależ ciekawa próba Aubemeyanga! Gabończyk idealnie wkleił się w linię obrony Benfiki i oddał ekwilibrystyczny strzał. Zabrakło niewiele.

I już szansę mieli... goście! Błąd we własnym polu karnym popełnił Piszczek, który skiksował przy wybiciu piłki, a do strzału doszedł Cervi. Na szczęście Polak szybko się zrehabilitował, blokując uderzenie.

I zaczynamy! Przy piłce gospodarze.

Już za chwilę zaczniemy drugą połowę!

Borussia szybko objęła prowadzenie, lecz później nie podkręcała tempa. Benfica miała swoje okazje, lecz za każdym razem dobrze ustawiony był Burki. Gospodarze muszą na pewno uważać na faule w środkowej i bocznej strefie, bo kilku przewinień spokojnie mogli się ustrzec. Goście są całkiem groźni ze stałych fragmentów gry i po przerwie na pewno spróbują jeszcze zaskoczyć Niemców. Wracamy za kilkanaście minut!

Sędzia Atkinson dorzucił minutę, która właśnie minęła. Koniec pierwszej połowy! Borussia prowadzi 1:0 po szybkim golu Aubameyanga.

Szczęścia spróbował Piszczek, lecz Samaris skutecznie go przestraszył wślizgiem. Piłka poszybowała wysoko nad bramką.

Aubameyang domagał się odgwizdania faulu, lecz sędzia wskazał tylko na narożnik.

Kolejna szansa Benfiki z rzutu wolnego.

Minęło kilkadziesiąt sekund i Dembele mógł opuścić boisko! Zupełnie niepotrzebny faul na środku boiska nie zakończył się jednak kolejną kartką dla młodego skrzydłowego.

Dembele sfaulował Eliseu i otrzymał żółtą kartkę. I to chyba nie za faul, tylko za reakcję, bo te wściekłe gesty rękoma nie były potrzebne.

Mogliśmy spodziewać się szalonych ataków BVB po szybko strzelonym golu. Nic z tego, ataki gospodarzy są cierpliwe i chyba ciężko przypomnieć sobie o jakiejś ciekawej akcji po czwartej minucie. Czekamy na więcej!

Taktyczny faul Samarisa na Dembele. Żółta kartka. Grek nie zagra w ćwierćfinale, jeśli Benfica awansuje do kolejnej rundy.

I doszedł do strzału Luisao! Brazylijczyk wygrał walkę w powietrzu, ale nie zaskoczył Burkiego.

Castro sfaulował Almeidę, będzie rzut wolny dla Benfiki. Możemy spodziewać się dośrodkowania w pole karny Burkiego.

Gorszy okres spotkania. Przy piłce utrzymuje się Borussia, lecz niewiele z tego wynika.

Luisao nie chciał ścigać się z Dembele, więc wybił piłkę na aut.

Długo utrzymywali się przy piłce piłkarze Benfiki. Gospodarze jakoś nie bardzo nie wiedzieli, jak skasować tę akcję, przez co goście doszli do sytuacji strzeleckiej! Uderzał Cervi, który zdecydowanie za łatwo wygrał walkę o pozycję z obrońcą.

Ładne zachowanie Salvio, który ruszył do kontrataku. Szybko jednak doskoczyło do niego trzech przeciwników i Argentyńczyk stracił piłkę.

Ederson był zmuszony do opuszczenia własnego pola karnego, z czego chciał skorzystać Durm. Jego strzał z ponad 40 metrów nie był jednak nawet bliski bramki.

Na spalonym Aubameyang.

Dużo dośrodkowań ze strony Borussii, ale Luisao i Lindelof radził sobie całkiem nieźle.

Benfica w każdym wyjazdowym meczu tej edycji Ligi Mistrzów strzelała przynajmniej jednego gola. Czy tym razem też im się uda?

Tym razem bez zagrożnienia, ale przy piłce cały czas gracze Tuchela.

A teraz kolejny rzut rożny dla BVB.

Dobre zachowanie Lindelofa, który wybił dośrodkowanie Schmelzera. Rzut z autu dla BVB.

Piłkarze Benfiki sygnalizowanie zagranie ręką jednego z gospodarzy, ale sędzia pozostał niewzruszony. W tym czasie Borussia wyprowadziła groźny kontratak, który zakończył się strzałem nad bramką w wykonaniu Dembele.

W odpowiedzi zaatakowało Benfica, a Schmelzer lekko spanikował. Rzut rożny dla gości, do piłk zmierza już Pizzi.

Błąd Edersona, który pozwolił Bartrze na wygranie pojedynku powietrznego w jego własnym polu bramkowym. Skończyło się na strachu, bo piłka poszybowała wysoko nad bramką.

Borussia w natarciu, kolejny rzut rożny dla gospodarzy: tym razem powalczył Dembele.

Benfica szybko ruszyła do odpowiedzi, lecz Schmelzer powstrzymał tę akcję.

Idealnie wykonany rzut rożny przez Dembele, na długi słupek piłkę zgrał Pulisic, a tam czekał już Aubameyang. Szybko odrobiła straty Borussia!

GOL DLA BORUSSII! AUBAMEYANG!

Przed nami pierwszy rzut rożny dla BVB.

Pulisic faulowany w środkowej strefie boiska przez Samarisa. Rzut wolny dla BVB.

Po stracie piłki Borussia bardzo wysoko atakuje pressingiem. Benfica próbowała już jednej akcji, ale wszystko wróciło do normy i przy piłce są gospodarze.

Sędzią spotkania jest Martin Atkinson.

No i zaczęliśmy! Przy piłce Borussia, w której składzie znajduje się oczywiście Łukasz Piszczek.

Oba zespoły są już na murawie, hymn Ligi Mistrzów już za nami. No to za chwilę zaczynamy!

Z kolei Benfica w Niemczech radzi sobie... przeciętnie. Na 20 spotkań wygrała zaledwie 2. Dzisiaj nie musi: trener Rui Vitória powtarza, że wierzy w gola strzelonego na wyjeździe.

Borussia dobrze radzi sobie z portugalskimi zespołami: wygrała i z Boavistą, i z FC Porto, i ze Sportingiem. Teraz czas na Benfikę?

Czy dzisiaj kontrataki będą w ogóle potrzebne gospodarzom?