Puchar CEV: Siatkarki Grot Budowlani Łódź przegrały w Stambule

Siatkarki Grot Budowlani Łódź przegrały na wyjeździe z tureckim Galatasaray Stambuł 1:3 (15:25, 27:25, 14:25, 17:25) w pierwszym ćwierćfinałowym meczu Pucharu CEV.

Ubiegłoroczny finalista Pucharu CEV był najtrudniejszym w tych rozgrywkach rywalem łodzianek, które wcześniej wyeliminowały mistrza Czarnogóry Luka Bar i utytułowany francuski RC Cannes.

Gospodynie spore możliwości pokazały już w pierwszym secie. Siatkarki Budowlanych kroku tureckiej drużynie dotrzymywały tylko do stanu 11:11. Za sprawą zagrywki Gamze Alikayi Galatasaray zdobył siedem punktów z rzędu, obejmując bezpieczną przewagę 17:11. Po nieudanej kiwce Pavli Vincourovej miejscowe miały piłkę setową, a set zakończył autowy atak Julii Twardowskiej.

Dużo lepiej podopieczne trenera Błażeja Krzyształowicza zaprezentowały się w drugim secie. Grały w nim pewniej i skuteczniej. Po asie serwisowym Kai Grobelnej na pierwszej przerwie technicznej przyjezdne prowadziły 8:5, a na drugiej – po punktowej zagrywce dobrze spisującej się Twardowskiej – 16:11. Mimo dobrej gry końcówka była nerwowa.

Galatasaray za sprawą atakującej reprezentacji Włoch Nadii Centoni obronił dwie piłki setowe, ale za trzecim razem pomyliła się Belgijka Charlotte Leys.

Przegrany set musiał podrażnić gospodynie, bo w trzeciej odsłonie w pełni przejęły inicjatywę. Łodzianki nie były w stanie zatrzymać m.in. rozpędzonych Centoni i utytułowanej reprezentantki Turcji Sedy Aslanyurek, które systematycznie powiększały przewagę swojego zespołu (8:5, 16:9, 22:14, 25:14).

Miejscowe większych nadziei nie dały łodziankom także w ostatniej, czwartej partii. Ponownie szybko osiągnęły bezpieczną przewagę (10:3) i do końca spotkania w pełni kontrolowały przebieg wydarzeń. Wygraną przypieczętowała najskuteczniejsza w ekipie Galatasaray Centoni (19 pkt).

Rewanż w łódzkiej hali Atlas Arena zostanie rozegrany 16 marca (godz. 18). Zwycięzca dwumeczu w półfinale zmierzy się z lepszym z pary Dinamo Kazań - Vizura Belgrad.

Galatasaray Stambuł - Grot Budowlani Łódź 3:1 (25:15, 25:27, 25:14, 25:17)

Galatasaray: Nadia Centoni, Christina Rusewa, Seda Aslanyurek, Charlotte Leys, Sinead Jack, Gamze Alikaya - Nihan Guneyligil (libero) – Güldeniz Onal, Asli Kalac, Berfin Ozturk, Nursevil Aydinlar

Budowlani: Pavla Vincourova, Sylwia Pelc, Heike Beier, Julia Twardowska, Sylwia Pycia, Kaja Grobelna – Paulina Maj-Erwardt (libero) – Natalia Strózik, Martyna Grajber, Ewelina Tobiasz