OK! The World Games: Sporty taneczne

Inne
OK! The World Games: Sporty taneczne
fot. worlddancesport.org

W ostatni weekend igrzysk dyscyplin nieolimpijskich wrocławska Hala Stulecia zamieni się w wielką salę balową. Prawie 80 par z odległych zakątków świata będzie walczyć o cztery komplety medali w sportach tanecznych. W OK! The World Games czas bliżej poznać specyfikę tańców standardowych, latynoamerykańskich, rock’n’rolla akrobatycznego oraz salsy.

Co prawda nie ma na ten temat oficjalnych danych, ale taniec to, z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością, najczęściej wybierana aktywność fizyczna na świecie w piątkowe i sobotnie noce. Organizatorzy The World Games 2017 nieprzypadkowo zmagania w tańcach ustawili więc na piątkowy i sobotni wieczór – 28 i 29 lipca. Całe igrzyska dyscyplin nieolimpijskich we Wrocławiu potrwają 10 dni – od 20 do 30 lipca. W tym okresie 4000 sportowców z całego świata powalczy o ponad 200 kompletów medali. Tancerze i tancerki rywalizować będą w czterech konkurencjach: tańcach standardowych, tańcach latynoamerykańskich, rock’n’rollu akrobatycznym i salsie.

 

Rys historyczny - sztuka czy sport?

Taniec występuje na świecie praktycznie od zarania ludzkości. Początkowo we wszystkich kulturach przybierał formę rytuałów religijnych. Najstarsze znaki jego obecności w kulturze śródziemnomorskiej zachowały się w postaci rycin w piramidach egipskich. W starożytnej Grecji najbardziej znanym tańcem był ten na cześć Dionizosa – boga płodności, dzikiej natury i… wina. Jedną z jego najoryginalniejszych form wśród Indian Wielkich Równin Ameryki Północnej był „taniec słońca”, w skład którego wchodziły liczne próby wytrzymałości na ból, m.in. zrywanie rzemieni naciągniętych przez nacięcia w skórze tańczącego. Wraz z rozwojem cywilizacji formy tańca odchodziły od rytualnych w stronę ludowych i rekreacyjnych, a w ośrodkach władzy królewskiej – dworskich. To właśnie z wielkich królewskich sal balowych i kultury tańca dworskiego wywodzi się pierwsza i obecnie najbardziej powszechna forma we współzawodnictwie sportowym – tańce standardowe.
 
Za prekursora tańca jako dyscypliny sportowej uznaje się angielskiego muzyka i tancerza – Victora Silvestra, który w 1927 roku jako pierwszy zdefiniował formę tańca jako połączenie umiejętności i stylu prezentowanego na parkiecie. Po „angielskim” coraz większą popularność na świecie zyskiwały tańce latynoamerykańskie (pierwsza – zaprezentowana w 1929r. w Nowym Jorku przez D. Azpiazu – rumba) oraz kolejne idące z duchem czasu style, jak choćby popularny od lat 50. rock’n’roll. Pierwsze mistrzostwa świata w tańcach standardowych i latynoamerykańskich odbyły się w 1960 roku. Zmagania w rock’n’rollu niecałe 20 lat później.
 
Wraz z narodzinami nowych form tanecznych powstawały kolejne organizacje, które nie sposób usystematyzować. Organizacje, którym towarzyszył kluczowy spór: czy taniec powinien podążać w stronę sportu i dostosowania przepisów do wymogów dyscyplin olimpijskich, czy pozostać hybrydą atletyzmu i sztuki i skupiać się na wymiarze stricte artystycznym. Organizacją uznawaną przez MKOl, której jednym z celów jest wprowadzenie tańca sportowego do programu igrzysk olimpijskich, jest WDSF – World DanceSport Federation, sprawująca pieczę nad tańcem podczas rywalizacji na The World Games i która robi wszystko, by zasady oceniania były przejrzyste dla widzów i w jak najmniejszym stopniu opierały się na subiektywizmie sędziów.

Prędkość pracy stóp pary tańczącej quickstepa lub jive’a wynosi nawet 24km/h. Usain Bolt bijąc rekord świata na 200m poruszał się ze średnią prędkością 37km/h…, ale nie w szpilkach!!!

 

Sporty taneczne w Polsce

W ostatnich latach największe triumfy na arenie międzynarodowej biało-czerwoni święcą w rock’n’rollu akrobatycznym. Wszystko za sprawą duetu - Anna Miadzielec i Jacek Tarczyło. Para z Zielonej Góry to uznana światowa marka. Miadzielec i Tarczyło to czterokrotni mistrzowie świata i triumfatorzy klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W 2016 roku wygrali praktycznie wszystkie międzynarodowe zawody, w których wzięli udział. Na The World Games startowali już w 2009 roku w Kaohsiung na Tajwanie, gdzie zajęli piąte miejsce. Do rywalizacji we Wrocławiu przystąpią jako faworyci. Pieczę nad rock’n’rollem akrobatycznym w Polsce sprawuje Polski Związek Rock’n’Rolla Akrobatycznego, który skupia niespełna 1000 zawodniczek i zawodników z 10 klubów. Kadrę narodową stanowią praktycznie tylko i wyłącznie zawodnicy z dwóch wiodących polskich klubów: Mega Dance Zielona Góra oraz Podwawelski Kraków.
 
Podobnie jak na świecie, w Polsce istnieje cała masa organizacji zajmujących się różnymi rodzajami tańca. Federacją na prawach związku sportowego podlegającą pod WDSF i odpowiedzialną za organizację rywalizacji w tańcach na The World Games 2017 jest Federacja Tańca Sportowego, która w  tym momencie zrzesza ok. 3250 zawodników ze 114 klubów, specjalizujących się w tańcach standardowych i latynoamerykańskich. Biało-czerwoni coraz śmielej poczynają sobie na arenie międzynarodowej (WDSF). W aktualnym rankingu tańców standardowych sześć polskich par plasuje się w czołowej „50”. Na włączenie się Polaków w walkę o medale trzeba jeszcze trochę poczekać, ale przyznawanie Polsce kolejnych imprez rangi mistrzowskiej – mistrzostwa Europy 2016 i The World Games 2017, jak i niegasnąca popularność telewizyjnego show Taniec z Gwiazdami, zdecydowanie sprzyjają dynamicznemu rozwojowi dyscypliny.

Rock’n’roll akrobatyczny na The World Games 2017

Podczas The Wolrd Games 2017 do walki o medale w rock’n’rollu akrobatycznym przystąpi 12 duetów: 10 z Europy oraz po jednym z Australii i Peru. Rywalizacja składać się będzie z: pierwszej rundy eliminacyjnej, drugiej rundy eliminacyjnej oraz finału.
Podczas pierwszej rundy eliminacyjnej wszystkie duety wykonają układ akrobatyczny obowiązkowy –uproszczony, z podstawowymi elementami akrobatycznymi. Najlepsze uzyskają bezpośredni awans do finału. Pozostałe o awans do finału powalczą w drugiej rundzie eliminacyjnej ponownie prezentując układ podstawowy obowiązkowy. Eliminacje wyłonią sześć par, które dwukrotnie zaprezentują się w finale. Punkty zdobyte w eliminacjach zostaną wyzerowane, a walka o medale rozpocznie się na dobre.

Każda z sześciu par w finale zaprezentuje się w dwóch układach – prezentacji tanecznej (minutowy program bez akrobatyki) oraz prezentacji akrobatycznej (program dowolny, naszpikowany najtrudniejszymi elementami akrobatycznymi). Łączna suma punktów z obu programów ustali klasyfikację końcową.

Komisja sędziowska oceniać będzie m.in. poprawność wykonywanych elementów, technikę kroku podstawowego, figury taneczne oraz choreografię.
Polskę reprezentować będą aktualnie mistrzowie świata i zwycięzcy klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2016 – Anna Madzielec i Jacek Tarczyło. Par, które będą miały chrapkę na medale, będzie jednak zdecydowanie więcej.

 


Tańce standardowe na The World Games 2017

W tańcach standardowych do walki o medale igrzysk dyscyplin nieolimpijskich przystąpią 24 duety. Rywalizacja rozpocznie się od ćwierćfinałów, w których każda z par zaprezentuje pięć tańców: walca angielskiego, tango, walca wiedeńskiego, fokstrota i quickstepa. 12 duetów o najwyższej sumie punktów za wszystkie tańce ponownie zaprezentuje się w półfinałach. Te wyłonią finałową szóstkę.
 
W finale pierwszy i ostatni taniec, tzn. walca angielskiego oraz quickstepa każda para będzie prezentowała indywidualnie. Pozostałe tańce zaprezentowane zostaną zbiorowo, jednocześnie przez wszystkie sześć par, choć każda z nich będzie przedstawiała swoją własną choreografię.
Wszystkiemu z bliska przyglądać się będzie komisja sędziowska, która skupiać się będzie na czterech komponentach podstawowych: technice, muzykalności, partnerowaniu oraz choreografii i całej masie mniejszych subkomponentów. W systemie sędziowskim, który zostanie zastosowany podczas The World Games 2017, sędziowie nie wskazują swojej kolejności par, ale przyznają każdej z par konkretne oceny. Para, która otrzyma najwyższą notę łączną za wszystkie tańce, stanie na najwyższym stopniu podium igrzysk dyscyplin nieolimpijskich.

Zwycięzcami polskich kwalifikacji do The World Games 2017 zostali podczas mistrzostw Polski Mateusz Brzozowski i Justyna Możdżonek. Federacja Tańca Sportowego już rozpoczęła procedurę zgłoszenia 36. pary światowego rankingu do najbardziej prestiżowej imprezy czterolecia dla dyscyplin nieolimpijskich.Tańce latynoamerykańskie na The World Games 2017

Rywalizacja w tańcach latynoamerykańskich na The World Games będzie bliźniaczo podobna do tej w tańcach standardowych, z tą różnicą, że 24 pary zaprezentują kolejno sambę, cha- chę, rumbę, paso doble i jive’a. Kolejnymi etapami także będą ćwierćfinały, półfinały i finał, do którego zakwalifikuje się sześć najwyżej ocenionych par. W nim indywidualnie zatańczone zostaną samba i jive. Pozostałe tańce zaprezentowane zostaną przez wszystkie pary jednocześnie. Wygra duet, który za wszystkie tańce zgromadzi najwięcej punktów. Reprezentantów Polski wyłonią mistrzostwa kraju w tańcach latynoamerykańskich.
 


Salsa na The World Games 2017

Do rywalizacji w salsie na The World Games przystąpi 12 duetów. Standardowo na zawodach rangi mistrzowskiej w pierwszych rundach każda para ma trzy prezentacje – grupową, w mniejszych grupach i jeszcze raz zbiorową. Prezentacje zbiorowe trwają 1’15’. W finale sześć par prezentuje się grupowo, następnie każdy z duetów indywidualnie – w choreografiach trwających od 1’45”-2’15” zakończonych z frazą i zaakcentowanych pozą, a rywalizację znowu kończy prezentacja wspólna. Pokazy oceniane są w trzech głównych wymiarach: technika, choreografia i image. Co najmniej siedmiu sędziów po ocenieniu wskazanych komponentów typuje pary na poszczególne lokaty. Wygrywa ta, którą największa liczba sędziów wskaże na pierwszej lokacie. Polskę reprezentować będzie jedna para wyłoniona na podstawie wewnętrznych kwalifikacji.

Sporty taneczne na The World Games 2017

1. Podczas The World Games 2017 zmagania w sportach tanecznych odbędą się 28 i 29 lipca we wrocławskiej Hali Stulecia.

2. Rywalizacja toczyć się będzie w tańcach standardowych, latynoamerykańskich, salsie i rock’n’rollu akrobatycznym. Przedstawiciele każdej konkurencji powalczą o jeden komplet medali. Łącznie rozdane zostaną więc cztery.

3. W tańcach standardowych i latynoamerykańskich do rywalizacji przystąpią po 24 pary. W salsie i rock’n’rollu akrobatycznym rywalizację rozpocznie po 12 duetów.

4. W każdej z konkurencji zaprezentuje się jedna polska para. Aktualni mistrzowie świata - Jacek Tarczyło i Anna Madzielec są jedynymi z głównych kandydatów do złotego medalu w rock’n’rollu akrobatycznym.

Aleksandra Szutenberg, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie