To już piętnaście lat od śmierci legendy polskiej siatkówki...

Siatkówka

Dzisiaj mija 15. rocznica śmierci Huberta Jerzego Wagnera, najwybitniejszego polskiego trenera siatkówki w historii tej dyscypliny sportu. 13 marca 2002 roku Hubert Jerzy Wagner jadąc w Warszawie samochodem miał atak serca i mimo natychmiastowej akcji ratunkowej niestety zmarł.

Trener Hubert Jerzy Wagner doprowadził polską reprezentację siatkarzy najpierw do mistrzostwa świata w 1974 roku w Meksyku, a później wywalczył olimpijskie złoto podczas igrzysk w Montrealu w 1976 roku. Przez lata był wychowawcą i nauczycielem wielu pokoleń zawodniczek i zawodników. Siatkówka była całym jego życiem. Oprócz kariery zawodniczej i trenerskiej poświęcił się jej także w roli działacza pełniąc funkcję sekretarza generalnego PZPS. Był również komentatorem telewizyjnym współpracującym ze stacją Polsat Sport.

W 2003 roku w Olsztynie odbył się pierwszy Memoriał Huberta Jerzego Wagnera. Pomysłodawcą i organizatorem całego przedsięwzięcia był Jerzy Mróz, dzisiaj prezes fundacji Huberta Jerzego Wagnera. - Aż się wierzyć nie chce, że to już piętnaście lat - mówi Jerzy Mróz. - Doskonale pamiętam pierwszy Memoriał, pamiętam wszystkie następne. Pierwsze edycje odbywały się w Olsztynie, później ze względu na ogromne zainteresowanie kibiców ruszyliśmy w Polskę uznając, że jeśli nie wszyscy mogą do Olsztyna przyjechać, to Memoriał pojedzie do nich, w różne rejony naszego kraju. Byliśmy w Bydgoszczy, byliśmy w Toruniu, byliśmy w Katowicach, byliśmy w Zielonej Górze, byliśmy w Płocku, byliśmy w Krakowie i w tym przepięknym mieście zostaniemy jeszcze przez dwa lata.

W tym roku oprócz reprezentacji Polski w Memoriale wystąpią reprezentacje Francji, Rosji i Kanady. - Nie mieliśmy żadnego problemu z ustaleniem składu tegorocznych zmagań, przeciwnie, jak zwykle musieliśmy niektórym drużynom odmówić - opowiada Jerzy Mróz. - W tym roku zagramy z Francją, która rekomendacji nie wymaga, podobnie zresztą jak Rosja z którą toczymy odwieczne boje. No i zostaje Kanada, której trenerem jest przecież nasz Stephane Antiga. Mistrz świata zagra przeciwko swoim mistrzom świata! Tego jeszcze nie było.

Piętnasty Memoriał Huberta Jerzego Wagnera rozegrany zostanie w dniach 11-13 sierpnia w Krakowie. Dla reprezentacji Polski będzie to ostatni sprawdzian przed mistrzostwami Europy.

- Drużyny będą już w dobrej formie, a to gwarantuje emocje i dobre widowisko - mówi Jerzy Mróz. - Kraków jako miasto też gwarantuje wiele atrakcji, to naprawdę przepiękne miejsce. Myślę, że warto, aby kibice zarezerwowali sobie w sierpniu, w okresie wakacyjnym, te trzy, cztery dni i przyjechali do Krakowa, pozwiedzać i obejrzeć znakomitą siatkówkę. Ze sprzedażą biletów ruszamy już pierwszego dnia wiosny.

Memoriałowym zmaganiom siatkarzy towarzyszy wiele imprez towarzyszących. Przed rokiem siatkarze mieli przyjemność zaprezentować się publiczności w fantastycznych sportowych samochodach.
- W tym roku atrakcji też nie zabraknie - mówi Cezary Mróz, wiceprezes Fundacji. - Wszystkich oczywiście nie zdradzę, bo to muszą być niespodzianki. Jedno mogę zagwarantować. Wszystko będzie się odbywało na najwyższym poziomie, tak jak co roku podczas Memoriału Huberta Jerzego Wagnera.

Marek Magiera, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie