MP w szachach: Soćko i Piorun samodzielnymi liderami

Inne
MP w szachach: Soćko i Piorun samodzielnymi liderami
fot. PAP

Najwyżej klasyfikowani uczestnicy turnieju Monika Soćko (KSz HETMAN Katowice) i Kacper Piorun (KSZ Stilon Gorzów Wlkp.) odnieśli w środę zwycięstwa i po trzech rundach są samodzielnymi liderami rywalizacji kobiet i mężczyzn mistrzostw Polski w szachach.

Obydwoje stoczyli tego dnia w Warszawie pojedynki ciężkiej kategorii. Broniąca tytułu Soćko grała czarnymi z aktualną wicemistrzynią kraju i złotą medalistką sprzed dwóch lat Jolantą Zawadzką (KSz Polonia Wrocław). Obydwie arcymistrzynie w ostatnich dziewięciu latach siedmiokrotnie sięgały po tytuły (Soćko - pięć, Zawadzka - dwa).

 

Po tym zwycięstwie szachistka z podwarszawskiego Zalesia pozostaje z kompletem zwycięstw i mając za sobą trzy wygrane z najgroźniejszymi rywalkami, jest najpoważniejszą kandydatką do ósmego mistrzowskiego tytułu. Więcej zdobyła tylko Krystyna Radzikowska-Hołuj - dziewięć w latach 1951-1969.

 

Soćko z dorobkiem 3 pkt prowadzi w turnieju kobiet przed Joanną Majdan-Gajewską (Wieża Pęgów) - 2,5. Tylko te dwie szachistki nie poniosły jeszcze porażki.

 

Arcymistrz Piorun, aktualny wicemistrz kraju, spotkał się ze złotym medalistą sprzed dwóch lat Grzegorzem Gajewskim (KSz HETMAN Katowice).

 

"Grając białymi wybrał partię szkocką, która - moim zdaniem - nie gwarantuje przewagi. Natomiast tutaj okazało się, że dała mu punkt. Gajewski wpadł w debiucie w tarapaty, mimo że do pewnego momentu grał szybko i wydawało się, że jest świetnie przygotowany. W dalszej części gry to przygotowanie mu się skończyło i nie potrafił rozwiązać problemów, jakie postawił przed nim przeciwnik. Postanowił zaryzykować, poświęcił jakość. Jego rekompensata za ofiarowany materiał okazała się niewystarczająca; Piorun ładnie zrealizował przewagę i wygrał partię" - powiedział PAP komentator turnieju arcymistrz Marcin Tazbir.

 

"Może nie gram najlepiej, ale wykorzystuję szanse, które dają mi przeciwnicy" - przyznał samodzielny lider.

 

Piorun z dorobkiem 2,5 pkt wyprzedza w turnieju open Jacka Tomczaka (Akademia Szachowa Gliwice) i Aleksandra Miśtę (KSz Miedź Legnica) - po 2.

 

Mistrzostwa odbywają się w gmachu Giełdy Papierów Wartościowych przy ul. Książęcej. Początek partii każdego dnia o godz. 15. Ostatnia runda - 29 marca. Pula nagród wynosi 120 tysięcy złotych i - jak przed rokiem w Poznaniu - premie są równe w turnieju kobiet i mężczyzn.

 

Wyniki 3. rundy:
 
 69. Budimex mistrzostwa Polski kobiet:
 
 Karina Szczepkowska (MKSz Rybnik) - Anna Kantane (KSz Polonia Wrocław) remis
 Iweta Rajlich (KSz Polonia Wrocław) - Joanna Majdan-Gajewska (Wieża Pęgów) 0:1
 Jolanta Zawadzka (KSz Polonia Wrocław) - Monika Soćko (KSz HETMAN Katowice) 0:1 
 Alicja Śliwicka (UKS OPP Toruń) - Oliwia Kiołbasa (MUKS Stoczek 45 Białystok) 1:0 
 Anna Warakomska (Akademia Szachowa Gliwice) - Klaudia Kulon (MKS przy MDK Trzcianka) remis
 
 74. Lotto mistrzostwa Polski:
 
 Łukasz Jarmuła (KSz HETMAN Katowice) - Bartosz Soćko (KSz HETMAN Katowice) 0:1
 Kacper Piorun (KSZ Stilon Gorzów Wlkp.) - Grzegorz Gajewski (KSz HETMAN Katowice) 1:0
 Jacek Tomczak (Akademia Szachowa Gliwice) - Michał Krasenkow (KSz Stilon Gorzów Wlkp.) remis
 Aleksander Miśta (KSz Miedź Legnica) - Mateusz Bartel (KSz Polonia Wrocław) 1:0
 Bartłomiej Heberla (ŻTMS Baszta Żnin) - Daniel Sadzikowski (KSz Polonia Wrocław) remis
 
MC, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze