Finał Złotego Kasku: Transmisja w Polsacie Sport

Żużel
Finał Złotego Kasku: Transmisja w Polsacie Sport
fot. Cyfrasport

Zielonogórscy kibice nie mają prawa narzekać na brak emocji u progu sezonu 2017. Jeszcze nie tak dawno na torze przy Wrocławskiej 69 odbył się mecz towarzyski pomiędzy reprezentacją Polski a drużyną Reszty Świata, natomiast już w najbliższy piątek dojdzie do kolejnej prestiżowej imprezy jaką jest finał Złotego Kasku.

Kiedy w 2007 roku podczas finału Indywidualnych Mistrzostw Polski we Wrocławiu Marek Cieślak został zapytany "kto wygra te zawody", odpowiedział bez wahania "Rune Holta, a dlaczego? Bo jest z Częstochowy (śmiech)". W stawce piątkowego turnieju nie ma Norwega z polskim paszportem, ale jest inny zawodnik, którego rodowód jest mocno związany z miastem Świętej Wieży. Mowa o Maksymie Drabiku, który w tym sezonie chce się odbudować po bardzo trudnym poprzednim roku i kontuzji, która go napotkała. Być może nasz „narodowy” selekcjoner wytupuje właśnie Maksia do pierwszego miejsca? Marek Cieślak akurat doskonale zdaje sobie sprawę z rangi finałowych zmagań o Złoty Kask, ponieważ w czasach jego świetności jako doskonałego żużlowca, medalisty mistrzostw świata w drużynie, uczestnika finałowych turniejów o złoto indywidualnych mistrzostw świata, m.in. na słynnym Wembley – turniej Złotego Kasku był wpisany do kalendarza rozgrywek grubą czcionką i żaden czołowy jeździec nie miał prawa go zlekceważyć.

 

Marek Cieślak, chociaż w częstochowskim środowisku znany także jako Shrek (tę ksywkę wymyślił mu jego dobry znajomy Sławek Drabik), wielokrotnie powtarza, że w dawnych latach turnieje Złotego Kasku były na równi z Indywidualnym Mistrzostwami Polski, a nawet bardziej prestiżowe, bo trudniejsze. Wystarczy powiedzieć, że zbierała się śmietanka polskiego speedwaya z Jerzym Rembasem, Edwardem Jancarzem, Jerzym Szczakielem, Zenkiem Plechem i wieloma innymi wspaniałymi zawodnikami, która rywalizowała w ćwierćfinałach, półfinałach, a potem w finałach, które były złożone z kilku turniejów. Nie wystarczyło solidnie zapunktować w jednych zawodach. Triumfator musiał wykazać się niesamowitą regularnością, tak jak Marek Cieślak w 1976 roku, kiedy to okazał się najlepszy z dorobkiem 54 punktów, wyprzedzając po czterech turniejach duet gorzowski Jancarz-Rembas.

 

Teraz finał jest tylko jeden, ale to nie oznacza, że komukolwiek będzie łatwo go wygrać. Na liście startowej znajdują się nazwiska, które w przeszłości już zasmakowały triumfu w Złotym Kasku. Obrońcą tytułu jest Patryk Dudek, który dodatkowo jest gospodarzem turnieju. Jego starszy kolega z Winnego Grodu, Piotr Protasiewicz stanął na najwyższym stopniu podium… w 2001 roku! Nie tak odległa przeszłość to Przemysław Pawlicki i jego dominacja w latach 2014-2015. Wcześniej z pierwszego miejsca cieszyli się również Maciej Janowski (2013) oraz Piotr Pawlicki (2012). Aż trzy triumfy ma na swoim koncie Janusz Kołodziej (2005,2009,2010). Co ciekawe Koldi ten drugi wywalczył właśnie na torze w Zielonej Górze. Złoty Kask w swojej kolekcji ma także Adrian Miedziński (2011). Prawdziwym hegemonem jest jednak Tomasz Gollob, który aż siedmiokrotnie sięgał po to trofeum, ale jego nie zobaczymy przy W69.

 

A może ktoś inny pokusi się o zwycięstwo i pierwszy raz w karierze sięgnie po Złoty Kask? Z pewnością chciałby to uczynić Krzysztof Kasprzak, pragnący pójść w ślady swojego ojca – Zenona, który był najlepszy w 1987 roku. Może któryś z młodych gniewnych? Wspomniany wcześniej Maksym Drabik lub Paweł Przedpełski? Ponadto przekonamy się jak na tle silnej obsady spiszą się żużlowcy na co dzień startujący w Nice 1 lidze żużlowej. Nie zabraknie także przedstawicieli drugiej ligi.

 

Pierwsza edycja Złotego Kasku odbyła się w 1961 roku, a triumfatorem okazał się Florian Kapała ze Stali Rzeszów. Od tamtej pory historia tychże zmagań miała swoje wzloty i upadki. Tegoroczna edycja napisze nową historię, a niech o jej prestiżu świadczy fakt, że oprócz doborowej obsady, będzie można tę rywalizację obejrzeć w piątek na antenie Polsatu Sport od godz. 17:30.

 

Lista startowa:

 

1. Szymon Woźniak (Betard Sparta Wrocław)
2. Patryk Dudek (Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra)
3. Kacper Gomólski (Zdunek Wybrzeże Gdańsk)
4. Mirosław Jabłoński (GTM Start Gniezno)
5. Daniel Jeleniewski (Speed Car Motor Lublin)
6. Jakub Jamróg (Grupa Azoty Unia Tarnów)
7. Przemysław Pawlicki (Stal Gorzów)
8. Maksym Drabik (Betard Sparta Wrocław)
9. Maciej Janowski (Betard Sparta Wrocław)
10. Adrian Miedziński (Get Well Toruń)
11. Krzysztof Kasprzak (Stal Gorzów)
12. Mateusz Szczepaniak (Arge Speedway Wanda Kraków)
13. Piotr Pawlicki (Fogo Unia Leszno)
14. Paweł Przedpełski (Get Well Toruń)
15. Piotr Protasiewicz (Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra)
16. Janusz Kołodziej (Fogo Unia Leszno)

R1. Tomasz Jędrzejak (Betard Sparta Wrocław)
R2. Oskar Fajfer (Zdunek Wybrzeże Gdańsk)

Krystian Natoński, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie