Lekkoatletyczne MŚ: Program zawodów będzie ułożony dla Van Niekerka

Inne
Lekkoatletyczne MŚ: Program zawodów będzie ułożony dla Van Niekerka
fot. PAP/DPA

Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) potwierdziło, że program sierpniowych mistrzostw świata będzie ułożony tak, by umożliwić Wayde'owi van Niekerkowi, złotemu medaliście olimpijskiemu start na swoim koronnym dystansie 400 m oraz na 200 m.

Rekordzista świata w biegu na 400 m (43,03 w Rio de Janeiro) już wcześniej zapowiadał, że będzie chciał biec na dwóch dystansach nawet, jeśli organizatorzy czempionatu w Londynie nie poczynią zmian w programie zawodów. Mogłoby to być jednak niewykonalne ze względu na terminarz eliminacji obydwu konkurencji. Teraz nie ma już żadnych przeszkód.

 

- Jestem podekscytowany tym, że będę mógł na pewno startować na dwóch dystansach. To dla mnie wyzwanie - powiedział 24-letni zawodnik z RPA, który po raz pierwszy w karierze wystartuje na 200 i 400 m w zawodach seniorskich rangi mistrzowskiej.

 

Rywalizacja w Londynie na 200 m zapowiada się zatem pasjonująco, gdyż van Niekerk będzie mógł zmierzyć się z Usainem Boltem, czterokrotnym mistrzem świata i trzykrotnym mistrzem olimpijskim w tej konkurencji. Jamajczyk, który jest także rekordzistą świata (19,19) zamierza na zbliżającym się czempionacie zakończyć karierę.

 

Jedynym sportowcem na świecie, który zdobył złoto na obydwu dystansach w MŚ był legendarny Michael Johnson. Amerykanin, czterokrotny mistrz olimpijski, dokonał tego w szwedzkim Goeteborgu w 1995 r. Do IO w Rio de Janeiro to do niego należał rekord świata na 400 m (43,48), który tak fenomenalnie został poprawiony przez van Niekerka.

 

Lekkoatleta z RPA jest pierwszym w historii biegaczem, mogącym się pochwalić wynikami poniżej 44 sekund na 400 m, poniżej 20 sekund na 200 m oraz poniżej 10 sekund na 100 m.

ask, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze