Chemik Police wystąpi w Lidze Mistrzyń

Siatkówka
Chemik Police wystąpi w Lidze Mistrzyń
fot.Cyfrasport

Wyjście z grupy eliminacyjnej do fazy play off, to cel Chemika Police na kolejne rozgrywki siatkarskiej Ligi Mistrzyń. Klub mistrza Polski właśnie zgłosił akces do tych najbardziej prestiżowych rozgrywek w Europie.

Prezes Paweł Frankowski w poniedziałek 15 maja podpisał niezbędne dokumenty, które zostały wysłane do CEV. Oficjalnie oznacza to, że mistrzynie Polski wezmą udział w rozgrywkach europejskich. - Już wcześniej podkreślałem, że zrobimy wszystko, aby w Lidze Mistrzyń wystąpić. Słowa dotrzymaliśmy. Chciałbym, abyśmy tym razem z powodzeniem przebrnęli fazę grupową i awansowali do play off – powiedział Frankowski.

 

Dwa miesiące temu Europejska Federacja Siatkówki (CEV) poinformowała, że w sezonie 2017/18 aż trzy polskie zespoły będą mogły zagrać w Lidze Mistrzyń. Chemik – jako mistrz Polski – zacznie rozgrywki od razu w fazie grupowej. Dwie kolejne drużyny rozpocząć mają rywalizację od eliminacji. Tyle, że w ubiegłym roku wicemistrz (Trefl Sopot) i trzeci zespół Orlen Ligi (Impel Wrocław) zrezygnowały z gry w tych rozgrywkach.

 

Piłkarska Legia Warszawa na Lidze Mistrzów zarobiła miliony euro. Koszt były duże, ale się opłaciło. Każdy punkt w tamtych rozgrywkach ma swoją wartość. W siatkówce za punkt czy zwycięstwo nie dostajemy nic. CEV organizuje rozgrywki za nasze pieniądze. Nam zostają tylko koszty. Czasem ogromne. Nawet organizacja meczu u siebie jest kosztowna. A wyjazdy to ogromny wydatek. Start w Lidze Mistrzyń, to tylko prestiż i to drogi. Nie mogę odpowiadać za inne kluby. Nie wiem, czy będzie je stać na start w tych rozgrywkach. W imieniu Chemika chciałbym powiedzieć, że chcemy zagrać w Lidze Mistrzyń i zrobię wszystko, by tak się stało. Sportowo jednak polska siatkówka żeńska mocno ustępuje europejskiej – mówił w marcu Frankowski.

 

Dodał przy tym, że wycofanie się z tych rozgrywek może w przyszłości skutkować tym, że klub nie otrzyma zaproszenia CEV do europejskich rozgrywek.

 

Kolejny start policzanek w Lidze Mistrzyń będzie czwartym z rzędu. W latach 2015 i 2016 policzanki zajmowały miejsca dające awans z fazy grupowej do play off. W sezonie 2014/15 Chemik był organizatorem i uczestnikiem turnieju Final Four, który odbył się w szczecińskiej Azoty Arenie. Policzanki zajęły w tym turnieju ostatnie, czwarte miejsce.

 

W przyszłych rozgrywkach zespół też będzie miał za zadanie wyjście z grupy, mimo kilku zmian w składzie jakie mają nastąpić w drużynie. Klub nie podaje szczegółów, ale rozstanie się z zespołem zapowiedziała Aleksandra Jagieło. Wielce prawdopodobne jest przeniesienie się do Włoch Joanny Wołosz. Zdaniem prezesa Frankowskiego, skład jednak będzie na tyle mocny, że drużyna będzie mogła walczyć o awans do fazy play off.

 

Losowanie LM podzielone zostało na dwie tury. Pierwsza, dla zespołów mierzących się w kwalifikacjach, odbędzie się 14 czerwca w Luksemburgu. Druga, która rozlokuje drużyny w grupach, zaplanowana jest na 16 listopada.

A.J., PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie