Lech pokonany w stolicy. Legia liderem ekstraklasy

W 34. kolejce grupy mistrzowskiej Lotto Ekstraklasy piłkarze Legii Warszawa wygrali z Lechem Poznań 2:0. To zwycięstwo pozwoliło ekipie ze stolicy wskoczyć na fotel lidera na trzy kolejki przed końcem rozgrywek.

Spotkania pomiędzy tymi drużynami budzą ogromne emocje, nie tylko boiskowe. Legia Warszawa i Lech Poznań od lat rywalizują między sobą o najważniejsze krajowe trofea. Również w obecnym sezonie są faworytami do mistrzowskiego tytułu. Na cztery kolejki przed końcem minimalną przewagę nad obiema ekipami miała Jagiellonia Białystok, jednak lider poległ w starciu z Lechią w Gdańsku (0:4).

Druga w tabeli Legia miała nad Lechem punkt przewagi, miała również atut własnego boiska oraz dwa wygrane mecze w fazie zasadniczej – oba w niezwykle dramatycznych okolicznościach.

W październiku, przy Łazienkowskiej, poznaniacy wyrównali w ostatniej minucie po trafieniu Marcina Robaka z rzutu karnego, ale w doliczonym czasie gry wynik na 2:1 dla Legii ustalił Kasper Hamalainen, były piłkarz "Kolejorza". Kwietniowy rewanż w Poznaniu to kolejna część dramatu ekipy Nenada Bjelicy. Lech prowadził po golu Tomasza Kędziory, w 88. minucie wyrównał Maciej Dąbrowski, a poznaniaków znów dobił rezerwowy Hamalainen...

Tym razem to nie Hamalainen rozstrzygnął losy spotkania, a mecz – w przeciwieństwie do dwóch poprzednich – nie miał dramatycznej końcówki. Gospodarze przejęli inicjatywę od początku spotkania i szybko, bo już w 7. minucie zdołali udokumentować ją bramką. Po podaniu Macieja Dąbrowskiego z głębi pola, piłkę przejął Vadis Odjidja-Ofoe, wpadł w pole karne i strzałem z ostrego kąta pokonał Matusa Putnockyego. Legia przeważała, kolejne okazje do zmiany wyniku mieli Guilherme, który w 11. minucie w dogodnej sytuacji trafił w boczną siatkę oraz tuż przed przerwą Tomasz Jodłowiec, który próbował zaskoczyć bramkarza rywali strzałem z ostrego kąta.

Po przerwie obraz gry nie uległ zmianie. Poznaniacy próbowali odwrócić losy meczu, ale nie byli w stanie poważnie zagrozić bramce strzeżonej przez Arkadiusza Malarza. Ich akcje grzęzły w zasiekach obronnych gospodarzy, a pierwszy celny strzał zdołali oddać dopiero w końcówce meczu, w sytuacji, gdy jego losy były już praktycznie przesądzone. Ten decydujący cios zadał w 83. minucie Michał Kucharczyk. Przejął podanie z głębi pola od Tomasza Jodłowca, wykorzystał zagapienie obrońców Lecha, przerzucił piłkę nad bramkarzem i wepchnął ją głową do pustej bramki.

Piłkarze Legii wygrali 2:0 i na trzy kolejki przed końcem rozgrywek o dwa punkty wyprzedzają w tabeli trójkę rywali do mistrzostwa: Jagiellonię Białystok, Lecha Poznań i Lechię Gdańsk. W kolejnej serii gier jadą do Białegostoku, a Lech podejmie w Poznaniu Lechię.

Legia Warszawa - Lech Poznań 2:0 (1:0)

Legia: Arkadiusz Malarz - Artur Jędrzejczyk, Maciej Dąbrowski, Michał Pazdan, Adam Hlousek - Guilherme (74. Michał Kucharczyk), Tomasz Jodłowiec, Thibault Moulin, Vadis Odjidja-Ofoe, Dominik Nagy (64. Kasper Hamalainen) - Miroslav Radovic (87. Michał Kopczyński).

Lech: Matus Putnocky - Tomasz Kędziora, Jan Bednarek, Maciej Wilusz, Wołodymyr Kostewycz - Maciej Makuszewski, Łukasz Trałka, Maciej Gajos (76. Abdul Aziz Tetteh), Radosław Majewski (60. Marcin Robak), Mihai Radut (89. Paweł Tomczyk) - Dawid Kownacki.

Bramki: 1:0 Vadis Odjidja-Ofoe (7), 2:0 Michał Kucharczyk (83-głową).

Żółte kartki: Guilherme, Miroslav Radovic, Vadis Odjidja-Ofoe (Legia), Łukasz Trałka, Abdul Aziz Tetteh (Lech).

Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz). Widzów: 28 820.

Mecz zakończony
Legia
2:0
Lech
Zapis relacji
Relacja zakończona

['90+4] LEGIA – LECH 2:0 Koniec meczu! Legia zdecydowanie wygrała z Lechem!

['90+1] LEGIA – LECH 2:0 Niecelny strzał głową Dawida Kownackiego.

['90] LEGIA – LECH 2:0 Cztery minuty doliczył arbiter.

['86] LEGIA – LECH 2:0 Maciej Makuszewski - pierwszy celny strzał Lecha w tym meczu.

['83] LEGIA – LECH 2:0 GOL!!! Michał Kucharczyk! Podanie z głębi pola od Tomasza Jodłowca, przysnęli obrońcy Lecha, Kucharczyk minął bramkarza i wepchnął piłkę głową do pustej bramki.

['82] LEGIA – LECH 1:0 Marcin Robak przymierzył z dystansu, ale bardzo niecelnie.

['78] LEGIA – LECH 1:0 Abdul Aziz Tetteh chwilę po wejściu na boisko ukarany żółtą kartką za faul. Thibault Moulin z rzutu wolnego uderzył zbyt lekko, by zaskoczyć bramkarza.

['76] LEGIA – LECH 1:0 W Lech zszedł Maciej Gajos, na jego miejsce pojawił się Abdul Aziz Tetteh.

['74] LEGIA – LECH 1:0 Za Guilherme wszedł Michał Kucharczyk.

['72] LEGIA – LECH 1:0 Vadis Odjidja-Ofoe ukarany żółtą kartką za faul na Macieju Wiluszu.

['66] LEGIA – LECH 1:0 Powinno być 2:0! Dobra akcja Legii, Adam Hlousek przepuścił piłkę do Guilherme, ale jego strzał zablokował Jan Bednarek.

['64] LEGIA – LECH 1:0 Kasper Hamalainen na boisku! Zszedł Dominik Nagy.

['60] LEGIA – LECH 1:0 W pierwszym kwadransie drugiej połowy obie ekipy bez celnego strzału na bramkę rywali.

['60] LEGIA – LECH 1:0 Marcin Robak wszedł za Radosława Majewskiego.

['59] LEGIA – LECH 1:0 Niecelny strzał Miroslava Radovicia zza pola karnego.

['55] LEGIA – LECH 1:0 Rzut rożny dla gospodarzy, ale piłka przeszła przez pole karne.

['55] LEGIA – LECH 1:0 Rzut rożny dla Lecha. Interwencja Arkadiusza Malarza.

['54] LEGIA – LECH 1:0 Początek drugiej połowy upływa pod znakiem walki w środku pola, żadna z drużyn nie stworzyła groźnej sytuacji pod bramką rywali.

['47] LEGIA – LECH 1:0 Rzut rożny dla gości, ale znów bez większego zagrożenia pod bramką Legii.

['46] LEGIA – LECH 1:0 Rozpoczynamy drugą połowę meczu.

Statystyki pierwszej połowy. Przewaga gospodarzy w większości elementów. Strzały celne 4–0...

Legia i Lech będą miały w przyszłym sezonie nowego rywala. Historyczny awans do ekstraklasy wywalczyli piłkarze Sandecji Nowy Sącz.

Sandecja w Ekstraklasie! Zagłębie Sosnowiec nowym wiceliderem Nice 1 Ligi

Piłkarze Sandecji Nowy Sącz dzięki korzystnym rozstrzygnięciom środowych spotkań mogą już cieszyć się z awansu do Ekstraklasy! Aż osiem drużyn ma jednak realne szanse na zajęcie drugiego miejsca premiowanego awansem, a szalony wyścig prawdopodobnie potrwa do ostatniej kolejki. Pole position zajęła ekipa Zagłębia Sosnowiec, która pewnie ograła Wigry Suwałki na wyjeździe 3:0.

['45] LEGIA – LECH 1:0 Koniec pierwszej połowy! Przewaga Legii, która prowadzi 1:0. Gola w 7. minucie strzelił Vadis Odjidja-Ofoe.

['41] LEGIA – LECH 1:0 Tomasz Jodłowiec strzelił z ostrego kąta. Bramkarz gości wybił piłkęna rzut rożny.

['40] LEGIA – LECH 1:0 Rzut rożny dla Lecha. Arkadiusz Malarz wypiąstkował piłkę po dośrodkowaniu.

['37] LEGIA – LECH 1:0 Lech wciąż nie potrefi stworzyć zagrożenia pod bramką Legii. Bez celnego strzału poznaniaków w pierwszych 37. minutach.

['29] LEGIA – LECH 1:0 Żółta kartka dla Łukasza Trałki za faul na szarżującym Vadisie Odjidja-Ofoe.

['26] LEGIA – LECH 1:0 Rzut wolny dla Lecha. Obrońcy gospodarzy zdołali wybić piłkę po dośrodkowaniu Radosława Majewskiego.

['23] LEGIA – LECH 1:0 Żółtą kartką za faul ukarany Miroslav Radović.

['20] LEGIA – LECH 1:0 Za faul na Macieju Makuszewskim żółtą kartką ukarany Guilherme.

['18] LEGIA – LECH 1:0 Lech w ataku pozycyjnym, zakońćzonym jednak bardzo niecelnym strzałem Mihaia Raduta.

['15] LEGIA – LECH 1:0 Zdecydowana przewaga gospodarzy w pierwszym kwadransie.

['14] LEGIA – LECH 1:0 Uraz Dawida Kownackiego. Piłkarz Lecha musiał skorzystać z pomocy lekarzy.

['11] LEGIA – LECH 1:0 Przewaga Legii. Goście nie potrafią otrząsnąć się po szybkiej stracie, a gospodarze atakują. Guilherme w dogodnej sytuacji strzelił w boczną siatkę.

['7] LEGIA – LECH 1:0 GOL!!! Vadis Odjidja-Ofoe! Podanie Macieja Dąbrowskiego z głębi pola, Odjidja-Ofoe przyjął piłkę, wpadł w pole karne i strzałem z ostrego kąta otworzył wynik meczu.

['6] LEGIA – LECH 0:0 Rzut wolny dla Legii, obrońcy Lecha wybili piłkę po dośrodkowaniu Thibault Moulina.

['5] LEGIA – LECH 0:0 Spokojnie upłynęły pierwsze minuty meczu.

['2] LEGIA – LECH 0:0

['1] LEGIA LECH 0:0 Rozpoczynamy hit 33. kolejki Lotto Ekstraklasy!

Zapraszamy również na relację z finału Pucharu Włoch:

Finał Pucharu Włoch: Juventus - Lazio. Relacja i wyniki na żywo

Juventus - Lazio to starcie dwóch najlepszych drużyn tego sezonu w Pucharze Włoch. Faworytami są piłkarze z Turynu, tyle że ich rywale ostatnio strzelają mnóstwo goli. Relacja i wynik na żywo z meczu Juventus - Lazio na Polsatsport.pl! Obie ekipy od kilku lat regularnie pojawiają się w decydującym spotkaniu.

Przed hitem Legia dała Lechowi pstryczka w nos! Hamalainen jako Joker

Legia Warszawa postanowiła dodatkowo podgrzać atmosferę przed środowymi derbami Polski! Aktualni mistrzowie kraju zamieścili w internecie zdjęcie odwołujące się do roli, jaką spełnił w ostatnich dwóch meczach przeciwko Lechowi Poznań Kasper Hamalainen. Fotografia nosi tytuł: Dżoker jest w naszych rękach!.

Witamy w relacji na żywo z meczu Legia Warszawa – Lech Poznań. Początek spotkania o godzinie 20.30.