Piłkarki ręczne Vistalu Gdynia mistrzyniami Polski

Piłka ręczna

Piłkarki ręczne Vistalu Gdynia zostały mistrzyniami Polski. W spotkaniu ostatniej kolejki ekstraklasy pokonały we własnej hali 24:22 (12:9) Metraco Zagłębie Lubin, które zajęło drugą pozycję.

Sytuacja przed tym meczem była prosta - obie drużyny z dorobkiem 48 punktów otwierały ligową tabelę, ale gospodynie legitymowały się lepszym bilansem bezpośrednich spotkań i w przypadku remisu to one zostałyby mistrzem. Zawodniczki Vistalu nie bawiły się w żadne kalkulacje i pokonały Metraco Zagłębie 24:22, prowadząc przez większość spotkania.

Pierwsze trafienie zapisały na swoim koncie za sprawą Kingi Grzyb przyjezdne, ale później gra toczyła się pod dyktando gospodyń, które od stanu 8:8 w 20. minucie zdobyły trzy bramki z rzędu i w 26. minucie po zagraniu obrotowej Joanny Szarawagi prowadziły 11:8.

Na przerwę miejscowe zeszły również mając w zapasie trzy bramki i po wznowieniu gry od razu powiększyły przewagę. Trzy razy piłkę w siatce umieściła Monika Kobylińska i w 36. minucie Vistal wyszedł na prowadzenie 15:9.

W tym momencie sytuacja lubinianek zrobiła się niezwykle trudna, ale podopieczne trenerki Bożeny Karkut nie złożyły broni i powoli zaczęły odrabiać straty. W 49. minucie po akcji Grzyb Zagłębie przegrywało tylko 17:19, jednak gdynianki odpowiedziały rzutami Aleksandry Zych oraz Patricii Matieli i w 52. minucie było 21:17.

Cztery minuty później po bramce Kobylińskiej było 23:18 dla Vistalu i trener Paweł Tetelewski zdecydował się wprowadzić na boisko zawodniczki rezerwowe. W końcówce zespół gości zdołał zmniejszyć rozmiary porażki.

To drugi mistrzowski tytuł zespołu z Gdyni, który od 2014 roku prowadzi 42-letni Tetelewski, który po sukcesie zapowiedział, że odchodzi z Gdyni i wraca do rodzinnych Kielc.

Poprzednio zawodniczki Vistalu triumfowały w 2012 roku. Od tego czasu cztery razy z rzędu najlepsze okazywały się szczypiornistki Selgrosu Lublin.

Vistal Gdynia – Metraco Zagłębie Lubin 24:22 (12:9)

Vistal Gdynia: Małgorzata Gapska, Weronika Kordowiecka - Joanna Kozłowska 6, Monika Kobylińska 5, Joanna Szarawaga 4, Katarzyna Janiszewska 2, Patrycja Kulwińska 2, Gabriela Urbaniak 1, Patricia Matieli 1, Magdalena Stanulewicz 1, Aleksandra Zych 1, Martyna Borysławska 1, Kinga Gutkowska, Kinga Lalewicz, Aleksandra Dorsz, Paulina Uścinowicz.Metraco Zagłębie Lubin: Monika Maliczkiewicz 1, Monika Wąż - Zana Maric 5, Jovana Milojevic 4, Kinga Grzyb 4, Kaja Załęczna 3, Małgorzata Buklarewicz 2, Juliana Malta Varela 1, Victoria Belmas 1, Karolina Semeniuk 1, Agnieszka Jochymek, Paulina Piechnik, Małgorzata Trawczyńska