Murilo Endres z reprezentacją Canarinhos wywalczył m.in. dwukrotnie mistrzostwo (2006, 2010) oraz wicemistrzostwo świata (2014); sześciokrotnie triumfował w rozgrywkach Ligi Światowej (2004, 2005, 2006, 2007, 2009, 2010). Wywalczył również dwa srebrne medale igrzysk olimpijskich (Pekin 2008, Londyn 2012). Ma również w swym dorobku wiele nagród indywidualnych, m.in. MVP turnieju igrzysk olimpijskich w Londynie oraz nagrodę dla drugiego najlepszego przyjmującego rozegranego w Polsce siatkarskiego mundialu 2014; w 2010 roku został wybrany najlepszym sportowcem Brazylii.

 

W 2016 roku nie znalazł się w kadrze na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro i ogłosił zakończenie reprezentacyjnej kariery. Od lat jest zawodnikiem SESI Sao Paulo, ale ma za sobą również przygodę w lidze włoskiej (Callipo Sport oraz Modena).

 

Dalsza kariera przyjmującego stanęła pod znakiem zapytania. W jego organizmie wykryto niedozwolony środek – furosemid. Badanie próbki A przyniosło wynik pozytywny. Jak informują brazylijskie media, wynik ten potwierdziło również badanie próbki B. Po ogłoszeniu wyników badania pierwszej próbki Murilo zapewniał, że ma czyste sumienie, wynajął również znanego adwokata, który ma bronić dobrego imienia siatkarza. Po badaniu próbki B wydaje się, że 36. letni Brazylijczyk nie uniknie dyskwalifikacji.

 

Furosemid to najsilniejszy środek moczopędny, który stosowany jest do leczenia obrzęków płuc i kończyn oraz nadciśnienia. Jest uznawany za środek dopingujący ponieważ wypłukuje substancje z organizmu, przyczynia się do szybszego zrzucania wagi, a także maskuje stosowanie innych substancji.