Polskie siatkarki zagrają o mistrzostwa świata 2018. Terminarz

Siatkówka
Polskie siatkarki zagrają o mistrzostwa świata 2018. Terminarz
fot. Cyfrasport

Reprezentacja Polski siatkarek pod wodzą Jacka Nawrockiego szlifuje formę przed kwalifikacjami do mistrzostw świata 2018. Zdecydowanym faworytem turnieju są Serbki, jednak w sparingach z reprezentacją Belgii, Biało-Czerwone zasygnalizowały dobrą formę.

W turnieju zagra sześć drużyn: Polska, Serbia, Cypr, Islandia, Czechy i Słowacja. Drużyny zagrają systemem "każdy z każdym". Ilość zwycięstw i zdobyte punkty zdecydują o tym, kto uzyska bezpośrednią kwalifikację do mistrzostw świata 2018 w Japonii. Zapewniony udział w tym turnieju dotychczas mają Japonia - jako gospodarz, USA - jako aktualny mistrz świata, i Brazylia - mistrzynie Ameryki Południowej.

 

Faworytem turnieju są Serbki, które mają za sobą kilka doskonałych sezonów, zwieńczonych srebrnym medalem igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Od wielu lat zawodniczki są prowadzone przez Zorana Terzicia, dzięki któremu utrzymują się w światowej czołówce. Drużyna zagra bez kilku swoich gwiazd. Karierę reprezentacyjną zakończyły Maja Ognjenović, Jovana Brakocević-Canzian, Suzana Cebić i Jelena Nikolić. Siatkarki te przez wiele lat stanowiły o sile reprezentacji Serbii, jednak jedynie pierwsza z nich w zeszłym roku grała w podstawowym składzie. Jovana Brakocević przegrała rywalizację z Tijaną Bosković, na przyjęciu grały Tijana Malesević i Brankica Mihajlović, a Suzana Cebić w ogóle nie pojechała na igrzyska. Poza wymienioną czwórką, w reprezentacji Serbii nie zagra Milena Rasić, jedna z najlepszych środkowych na świecie.

 

Poza Serbią i Polską, najmocniejszą drużyną wydają się być Czechy. W ich składzie znalazły się największe gwiazdy - Aneta Havlickova i znana polskiej publiczności Helena Havelkova. Od lat Czeszki jednak nie mogą się przebić do ścisłej europejskiej czołówki. Biało-Czerwone po raz ostatni zmierzyły się z nimi podczas World Grand Prix w Zielonej Górze i wygrały ten mecz 3:1.

 

Pozostałe drużyny mogą być niewiadomą dla kibiców i ekspertów. Ekipa Słowacji jest 33. drużyną rankingu FIVB. Ostatnim ich dobrym wynikiem było drugie miejsce w Lidze Europejskiej, jednak nie są to prestiżowe rozgrywki. Słowaczki w ogóle nie biorą udziału w World Grand Prix, a w mistrzostwach Europy po raz ostatni zagrały w Polsce w 2009 roku i zajęły 13. miejsce.

 

Cypr i Islandia rozpoczęły walkę o mistrzostwa już w pierwszej rundzie kwalifikacji (powyższe drużyny zaczynają od drugiego etapu). Cypr w grupie A wygrał spotkania z Irlandią, Wyspami Owczymi i Liechtensteinem, z kolei Islandia pokonała Szkocję, Luksemburg i Irlandię Północną. Cypr w rankingu FIVB zajmuje 44. miejsce, Islandia – 97.

 

Oczy zdecydowanej większości publiczności zebranej na Torwarze będą jednak zwrócone na Biało-Czerwone. Trener Nawrocki kontynuuje projekt rozpoczęty w zeszłym roku, powołał bowiem, w większości, te same zawodniczki. Ostatnie sukcesy Polska reprezentacja święciła niemal dekadę temu. Od czasu mistrzostw Europy w 2009 roku Polki wciąż nie mogą powrócić do światowej czołówki. Skład, w porównaniu z poprzednimi latami, jest znacznie odmłodzony. Reprezentacja szlifowała swoją formę w Szczyrku i w Legionowie. Na Mazowszu rozegrała również dwa sparingi z reprezentacją Belgii i oba wygrała. Pozostaje liczyć, że to dobry prognostyk przed nadchodzącym turniejem.

 

Wydaje się zatem, że ostatnie spotkanie turnieju, może być meczem o bezpośrednią kwalifikację. Trudno sobie wyobrazić, że Serbki lub Polki nie zajmą dwóch czołowych lokat.

 

Awans do mistrzostw świata 2018 uzyska jedynie triumfator turnieju. Drużyna, która zajmie drugie miejsce, będzie walczyć w trzecim etapie kwalifikacji, który zaplanowany jest na koniec sierpnia.

 

Terminarz turnieju kwalifikacyjnego do mistrzostw świata 2018:

 

wtorek 23.05

15.30: Słowacja - Czechy [Polsat Sport]
18.00: Serbia - Islandia [Polsat Sport]
20.00: Studio [Polsat Sport]
20.30: Cypr - Polska [Polsat Sport]
22.30: Studio [Polsat Sport]

środa 24.05

15.30: Czechy - Serbia [Polsat Sport]
18.00: Cypr - Słowacja [Polsat Sport]
20.00: Studio (i po meczu) [Polsat Sport]
20.30: Polska - Islandia [Polsat Sport]


czwartek 25.05

15.30: Serbia - Cypr [Polsat Sport]
18.00: Islandia - Czechy [Polsat Sport]
20.00: Studio (i po meczu) [Polsat Sport]
20.30: Słowacja - Polska [Polsat Sport]

sobota 27.05

15.00: Cypr - Islandia [Polsat Sport]
18.00: Słowacja - Serbia [Polsat Sport]
20.00: Studio (i po meczu) [Polsat Sport]
20.30: Polska - Czechy [Polsat Sport]

niedziela 28.05

18.00: Czechy - Cypr [Polsat Sport]
20.00: Studio [Polsat Sport]
20.30: Serbia - Polska [Polsat Sport]
22.30: Studio [Polsat Sport]

AG, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze