Rewolucja w konkursach PŚ w skokach? FIS testuje nowy regulamin

Zimowe
Rewolucja w konkursach PŚ w skokach? FIS testuje nowy regulamin
fot. Cyfrasport

Podczas zakończonego w niedzielę kongresu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) w słoweńskim Portorożu zdecydowano, że w tegorocznej Letniej Grand Prix przetestowany zostanie nowy regulamin rozgrywania konkursów skoków narciarskich.

FIS uznał, że dzięki systemowi kompensacji za wiatr i belkę startową, jaki obecnie obowiązuje w konkursach pucharowych, wszyscy zawodnicy mają równe szanse. Dlatego też czołowa "10" Pucharu Świata, która dotychczas nie musiała skakać w kwalifikacjach, winna, tak jak wszyscy inni, walczyć o prawo startu w konkursie.

 

Decyzja FIS nie jest zatwierdzona. Nowy regulamin, który będzie testowany podczas Letniej GP, zostanie oceniony podczas jesiennego kongresu i dopiero wtedy zapadnie ostateczny werdykt.

 

W Portorożu, oprócz zatwierdzenia kalendarza, zapadły inne decyzje dotyczące sezonu 2017/18. Najważniejsze to m.in. włączenie do programu mistrzostw świata drużynowych konkursów kobiet i zakaz używania przez skoczków jednoczęściowej bielizny.

 

Musi być dwuczęściowa, kończyć się maksymalnie na kolanach, obie części muszą być uszyte z takiego samego materiału, do tego nie mogą być wyposażone w zamek błyskawiczny.

 

W PŚ kobiet po raz pierwszy odbędą się dwa konkursy drużynowe, finał rywalizacji w PŚ kobiet zaplanowano na ostatni weekend marca na normalnej skoczni w Oberstdorfie.

 

Dla Polski najważniejszą decyzją kongresu w Portorożu jest przyznanie Wiśle inauguracji Pucharu Świata 2017/18 w skokach narciarskich. 18 listopada na obiekcie im. Adama Małysza odbędzie się konkurs drużynowy, a dzień później indywidualny.

 

Polska po raz pierwszy będzie gospodarzem inauguracyjnych zawodów. Postawiono jednak jeden warunek. Do 31 października na skoczni muszą powstać tory lodowe. Ich budowa ma już gwarancje finansowe ze strony Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Kalendarz Letniej Grand Prix 2017:
  
  14 lipca    Wisła (Polska) - konkurs drużynowy
  15 lipca    Wisła (Polska) - konkurs indywidualny (nocny)
  29 lipca    Hinterzarten (Niemcy) - indyw. (nocny)
  12 sierpnia   Courchevel (Francja) - indyw. (nocny)
  26 sierpnia   Hakuba (Japonia) - indyw. (nocny)
  27 sierpnia   Hakuba (Japonia) - indyw.
  9 września   Czajkowski (Rosja) - indyw.
  10 września   Czajkowski (Rosja) - indyw.
  16 września   Ałmaty (Kazachstan) - indyw.
  17 września   Ałmaty (Kazachstan) - indyw.
  1 października Hinzenbach (Austria) - indyw.
  3 października Klingenthal (Niemcy) - indyw.
RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze