Zenit Sankt Petersburg swoją nazwę wziął od piłkarskiej drużyny z tego miasta. Nowy klub wystartuje w sezonie 2017/2018 dzięki wykupieniu licencji upadłego Dynama Krasnodar, więc nie będzie musiał przebijać się przez niższe szczeble rozgrywek. Miliony rubli do klubowego budżetu popłyną z koncernu Gazprom, który jest także sponsorem Zenita Kazań, Fakieła Nowy Urengoj, czy Gazpromu-Jurga Surgut.

 

Wcześniej spekulowano, że nową ekipę może poprowadzić Władimir Alekna jednak, według rosyjskiego portalu „Biznes Online” trenerem zespołu będzie były asystent Alekny z rosyjskiej kadry oraz Andreja Woronkowa z Dynama Krasnodarsk, Aleksander Klimkin.

 

W grupie zawodników, którzy będą stanowic o sile Zenita Sankt Petersburg znaleźli się m. in. mistrz olimpijski z Londynu, Aleksander Wołkow, który przeniesie się z ekipy wicemistrza Rosji, Dynama Moskwa oraz pozyskani z Zenita Kazań Jewgienij Siwożelez i Andriej Aszczew. Za rozegranie ma odpowiadać będzie młody rosyjski rozgrywający Paweł Pankow, a na pozycji libero zagra Artem Zelenkow.

 

Skład uzupełni dwóch obcokrajowców: ostatnio grający w Beijing Volleyball Kubańczyk, Oreol Camejo oraz grecki siatkarz bośniackiego pochodzenia Mitar Djurić, który w przeszłości był zawodnikiem Trentino Volley, a ostatnio Marmi Lanza Werona.