Za Rafała Buszka do Bułgarii poleciał Artur Szalpuk, a za środkowego Jakuba Kochanowskiego trener Ferdinando De Giorgi powołał atakującego Łukasza Kaczmarka.

 

"Wszyscy są zdrowi i te zmiany były już wcześniej planowane. Kuba już dołączył do kadry juniorów w Bełchatowie, gdzie przygotowuje się do mistrzostw świata do lat 21" - poinformował rzecznik prasowy reprezentacji Mariusz Szyszko.

 

W pierwszym turnieju fazy interkontynentalnej LŚ Polacy wygrali z Brazylią (3:2) i Włochami (3:1), a przegrali z Iranem (1:3).

 

"Rotacje w składzie były zaplanowane, chcemy dać szansę gry w Lidze Światowej jak największej liczbie naszych zawodników. Traktujemy te rozgrywki bardzo poważnie, ale jednocześnie wykorzystujemy je jako okazję do przetestowania siatkarzy. Doświadczenie zebrane w meczach z najlepszymi na pewno zaprocentuje podczas mistrzostw Europy w naszym kraju" – skomentował Piotr Gruszka, asystent trenera polskiej reprezentacji.

 

Szalpuk grał w kadrze już za kadencji francuskiego szkoleniowca Stephane'a Antigi. W zeszłym roku występował w Lidze Światowej, ale na igrzyska nie dostał powołania. Z kolei Kaczmarek zadebiutował w barwach narodowych pod wodzą De Giorgiego w niedawnym meczu towarzyskim z Iranem w katowickim Spodku.

 

"To ma być coś więcej niż wygrywanie i kolekcjonowanie punktów. Tworzymy nową jakość drużyny, a młodzi, dobrzy zmiennicy to tylko atut na kolejne spotkania" - dodał Gruszka.

 

Pierwszy mecz Polacy rozegrają w piątek z gospodarzami. Początek o 18.10. W kolejnych dniach ich spotkania odbywać się będą o 15.40 czasu warszawskiego. W sobotę z mistrzami olimpijskimi Brazylijczykami, w niedzielę z Kanadą, którą prowadzi teraz Antiga.

 

Do kraju biało-czerwoni wrócą w poniedziałek i od razu udadzą się do Katowic. Tam w czwartek, 15 czerwca, rozpoczną trzeci turniej Ligi Światowej. A na kolejne dwa spotkania - w sobotę i niedzielę - przeniosą się do łódzkiej Atlas Areny.

 

Reprezentacja Polski na turniej w Warnie:

 

środkowi: Mateusz Bieniek, Karol Kłos, Bartłomiej Lemański;

rozgrywający: Fabian Drzyzga, Grzegorz Łomacz;

atakujący: Łukasz Kaczmarek, Dawid Konarski, Maciej Muzaj;

przyjmujący: Michał Kubiak, Bartosz Kurek, Artur Szalpuk, Aleksander Śliwka;

libero: Damian Wojtaszek, Paweł Zatorski.