MŚ siatkarzy U–21: Wyniki pierwszej kolejki

Mistrzostwa świata siatkarzy U–21 rozpoczęły się w piątek w Brnie i Czeskich Budziejowicach. Polacy w swym pierwszym meczu pokonali 3:0 Maroko. W drugim spotkaniu tej grupy gospodarze mistrzostw – Czesi ulegli po tie-breaku Kanadzie.

Drugi mecz grupy A był jedynym starciem pierwszej kolejki zakończonym tie-breakiem. Gospodarze mistrzostw przegrali w nim z Kanadyjczykami 12:15. W tej sytuacji to Polacy zostali liderami grupy po pierwszych meczach. W kolejnych grach fazy grupowej podopieczni trenera Sebastiana Pawlika zmierzą się z Czechami (24 czerwca, godzina 17.30), z którymi dwukrotnie wygrali ostatnio w meczach sparingowych, oraz z Kanadą (25 czerwca, godzina 12.30). Biało-czerwoni są uznawani za kandydatów do złotego medalu tej imprezy.

W grupie B mający medalowe aspiracje Rosjanie pokonali w trzech setach reprezentację Kuby. Wyrównaną walkę w tym spotkaniu oglądaliśmy jedynie w pierwszej partii, zakończonej zaciętą rywalizacją na przewagi (32:30), w dwóch kolejnych siatkarze Sbornej bez kłopotów rozbili rywali 25:17 i 25:14. W drugim starciu w tej grupie Turcy rozbili reprezentację Stanów Zjednoczonych również 3:0. W tym meczu z kolei, wyrównana była jedynie trzecia odsłona (30:28), dwie wcześniejsze Turcy wygrali zdecydowanie 25:19 i 25:14.

Rozgrywki grupy C rozpoczęły się od gładkiego i spodziewanego zwycięstwa reprezentacji Argentyny nad Ukrainą 3:0. W drugim spotkaniu Włosi zaskakująco łatwo ulegli Iranowi 0:3. Siatkarze Italii zaprezentowali się słabo, popełnili aż 31 błędów własnych, słabiej prezentował się ich blok (6–11) i te elementy, mimo dobrej postawy Włochów w ataku (40–31), zadecydowały o wyniku.

W grupie D rozegrano derby Azji, w których Chiny ograły Japonię 3:1 po zaciętym meczu. Japończycy lepiej prezentowali się w ataku i w polu zagrywki, ale Chińczycy dominowali w bloku (12–2) i popełniali mniej błędów. W drugim spotkaniu siatkarze Canarinhos nie mieli większych kłopotów z pokonaniem w trzech setach Egiptu.