Wyścig Solidarności i Olimpijczyków: Medaliści mistrzostw Polski na starcie

Inne
Wyścig Solidarności i Olimpijczyków: Medaliści mistrzostw Polski na starcie
fot. Cyfra Sport

Ponad 120 kolarzy z 20 ekip rozpocznie w środę w Łodzi rywalizację w 28. Międzynarodowym Wyścigu Kolarskim Solidarności i Olimpijczyków. O zwycięstwo będą walczyć m.in. mistrz Polski - Adrian Kurek (CCC Sprandi) oraz dwaj pozostali medaliści z Gdyni.

Zdaniem organizatorów wyścigu tegoroczna pięcioetapowa rywalizacja na 730-kilometrowej trasie z Łodzi do Lublina zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Dyrektor imprezy Tadeusz Skorek odkreslił, że na liście startowej jest 20 zawodowych grup z kilkoma uznanymi kolarzami, wśród których trudno wskazać jednego faworyta.

 

"Nie ma co prawda ubiegłorocznego triumfatora Białorusina Jauhena Sobala i z nr 1 pojedzie zwycięzca sprzed dwóch lat Holender Johim Ariesen, ale są za to wszyscy medaliści niedzielnych mistrzostw Polski ze startu wspólnego. Wystartuje świeżo upieczony mistrz kraju Adrian Kurek z grupy CCC Sprandi, wicemistrz Marek Rutkiewicz z Wibatech 7R Fuji oraz trzeci w Gdyni Emanuel Piaskowy z Team Hurom" – zapowiedział Skorek.

 

Przewodniczący komitetu organizacyjnego zawodów Waldemar Krenc podczas poniedziałkowej konferencji prasowej zdradził, że liczy na zwycięstwo Polaka. Jako ostatni z biało-czerwonych trzy lata temu triumfował Kamil Zieliński, który teraz wystartuje w barwach Domin Sport.

Dodał, że jednym z atutów wyścigu jest urozmaicona trasa, która została wytyczona zarówno po odcinkach płaskich, jak i w górach. "Takie wyścigi coraz trudniej w Polsce zobaczyć" - podkreślił Krenc.

Kolarze po raz 14. w historii zawodów wystartują z Łodzi. Start honorowy na ulicy Piotrkowskiej zaplanowano w środę o godz. 9.45.

"Cieszę się, że możemy ponownie gościć uczestników wyścigu, który jest nie tylko realizacją pasji kolarskiej, ale przede wszystkim kuźnią talentów. Przykładem może być Michał Kwiatkowski, dla którego udział w Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków był etapem na drodze do tytułu mistrza świata" - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

W sumie przez cztery dni peleton zawita do pięciu województw: łódzkiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego.

Pierwszego dnia kolarze będą mieli do pokonania ponad 200 km, które podzielono na dwa etapy - do południa 86 km z Łodzi do Zduńskiej Woli, po południu ok. 120 km z Tomaszowa Mazowieckiego do Kielc. W czwartek przejadą z Radomia do Stalowej Woli (211 km). W piątek odbędzie się etap z Mielca do Krosna (151 km). Ostatni dzień to 164-kilometrowy odcinek ze Świdnika, kończący się sześcioma okrążeniami po Lublinie, z podjazdem na Krakowskie Przedmieście.

Zdaniem Skorka walka na ulicach Lublina z 600-metrowym podjazdem zapowiada pasjonujący finisz.

Jak poinformował Krenc, w tym roku pula nagród wynosi ok. 100 tys. zł.

Kolarze, oprócz zwycięstwa w klasyfikacji indywidualnej (żółta koszulka), będą walczyć też o triumf w czterech innych kategoriach: punktowej (biała koszulka), górskiej (zielona koszulka), drużynowej (szara koszulka) i młodzieżowej U-23 (niebieska koszulka).

Zawody zostały objęte honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Wyścigowi zawodowców towarzyszy Mini Wyścig "Solidarności", czyli cykl imprez kolarskich dla dzieci.

Trasa wyścigu: 
  
  28.6 - 1. etap, Łódź – Zduńska Wola (86,8 km)
         2. etap, Tomaszów Mazowiecki - Kielce (121,3 km)
  29.6 - 3. etap, Radom – Stalowa Wola (211,1 km)
  30.6 - 4. etap, Mielec - Krosno (151,1 km)
  1.7. - 5. etap, Świdnik - Lublin (164,1 km)
  
kl, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie