The World Games: Janowski, Zmarzlik, Dudek i Cieślak przejdą w defiladzie na Ceremonii Otwarcia!

Inne
The World Games: Janowski, Zmarzlik, Dudek i Cieślak przejdą w defiladzie na Ceremonii Otwarcia!
fot. theworldgames2017.com

Maciej Janowski, Bartosz Zmarzlik i Patryk Dudek, zdobywcy Drużynowego Pucharu Świata sprzed tygodnia, a także ich trener Marek Cieślak wezmą udział w czwartkowej Ceremonii Otwarcia X Światowych Igrzysk Sportowych. Prosto z Wrocławia polecą do Cardiff, gdzie w sobotę, 22 lipca, czeka ich start w turnieju Grand Prix na Millennium Stadium.

Wspomniana Ceremonia Otwarcia rozpocznie się w czwartek o godz. 19 i będzie transmitowana na żywo w otwartym kanale Polsatu. Weźmie w niej udział 400 artystów, zaśpiewają m.in. Dawid Kwiatkowski, Kamil Bednarek i grupa Varius Manx z Kasią Stankiewicz, która odśpiewa w języku angielskim hymn imprezy.

 

Ceremonię otwarcia obejrzy na żywo około 25 tysięcy widzów, bo tyle miejsc dla nich przygotowano na wrocławskim czterdziestotysięczniku. Trzeba bowiem pamiętać, że na jednej z trybun powstanie gigantycznych rozmiarów scena, stąd też ograniczenie pojemności obiektu. I tu kolejny żużlowy akcent, mianowicie tę konstrukcję sceniczną z rusztowań przestrzennych Layher wznosi firma ARAD, od wielu lat sponsor Betardu Sparty i wrocławskich żużlowców. Ekipy monterskie ARAD-u krok po kroku, element po elemencie, wznosiły kręgosłup, a rozmach oddają konkretne liczby: wysokość – 25 metrów, rozpiętość wszerz – 56 metrów, a w głąb konstrukcja sięga na 55 metrów. Waga całej konstrukcji to aż 120 ton. Sprzęt na potrzeby przedsięwzięcia dowiozło dziesięć w pełni naładowanych wielotonowych ciężarówek. Konstrukcja główna wraz ze scenografią i dekoracjami w najszerszym miejscu dochodzi do 200 metrów, a w projekt – od jego powstania do finalnej realizacji – zaangażowanych było 50 osób. Efekt – 20 lipca.

Przypomnijmy, że Maciej Janowski, wrocławianin ścigający się w cyklu Grand Prix z numerem 71 (kierunkowy do stolicy Dolnego Śląska) jest ambasadorem The World Games. On również po ceremonii otwarcia obierze kurs na Cardiff, gdzie dwa dni później powalczy w Grand Prix Wielkiej Brytanii.

 

Dodajmy, że żużel nie zadebiutuje we Wrocławiu w programie TheWorld Games. Otóż 32 lata temu w londyńskim programie imprezy znalazło się 21 dyscyplin, w tym jedna pokazowa – speedway. Zawody rozegrano na Wimbledonie pod nazwą „Speedway Pairs Championship”, a zwyciężyli Anglik Jeremy Doncaster i Amerykanin John Cook, jeżdżący wówczas dla Wiedźm z Ipswich (24 pkt). Doncaster zaliczył swego czasu roczne epizody w Unii Tarnów (1991) i Victorii-Rolnickim Machowa (1992), a więc w okresie, gdy obcokrajowcy zaczęli wywozić złotówki z Polski wielkimi busami. No, może nie złotówki, bo przecież płacono im często w markach, dolarach lub funtach. A żartowniś Cook? Dobrze zapamiętali go we Wrocławiu. Zakontraktowany został na sezony 1999-2000, a więc gdy był już po czterdziestce (rocznik 1958). W internecie do dziś można znaleźć filmik, na którym Cookowi zdefektował tuż przed startem motocykl. Rękami dawał więc sygnał do parku maszyn, by szybciutko podstawili mu nową szafę grającą, a jednocześnie odgrywał pod maszyną startową scenkę ruszania spod taśmy… bez motocykla.

 

Drugie miejsce zajął na Wimbledonie duet Kenny Carter/Larry Ross (Halifax, 22 pkt), a więc mieszanka angielsko-nowozelandzka. Ten pierwszy nosił jedno z najgłośniejszych w speedwayu nazwisk, w latach 1981-83 trzykrotnie zajmował piąte miejsce w finałach IMŚ, by w 1986 roku, jako dwudziestopięcioletni młodzieniec, popełnić na własnej farmie samobójstwo, uprzednio odbierając też życie małżonce. Na najniższym stopniu podium stanęła natomiast szwedzko-nowozelandzka para Jan Andersson/Mitch Schirra, jeżdżąca wówczas ku chwale Reading (19 pkt). Co ciekawe, Schirra miał taką samą przeszłość w polskiej lidze jak Doncaster (1991 – Tarnów, 1992 – Machowa), natomiast Andersson to wzięty dziś tuner.

 

W turnieju brały również udział klubowe pary Coventry (Tommy Knudsen/Kelvin Tatum), Oxfordu (Hans Nielsen/Marvyn Cox), Cradley (Jan O. Pedersen/Alan Grahame) oraz Sheffield (Neil Collins/Shawn Moran).

 

Składy drużyn narodowych na The World Games Wrocław 2017 (sobota, 29 lipca, godz. 19.00, Stadion Olimpijski)

 

Dania: 1. Niels-Kristian Iversen, 2. Kenneth Bjerre, 15. Michael Jepsen Jensen, menedżer: Hans Nielsen.

Szwecja: 3. Fredrik Lindgren, 4. Antonio Lindbaeck, 16. Peter Ljung, menedżer: Morgan Andersson.

Rosja: 5. Andriej Kudriaszow, 6. Wiktor Kułakow, 17. Emil Sajfutdinow, menedżer: Andriej Sawin.

Australia: 7. Jason Doyle, 8. Chris Holder, 18. Max Fricke, menedżer: Mark Lemon.

Niemcy: 9. Martin Smolinski, 10. Kai Huckenbeck, 19. Erik Riss, menedżer: Herbert Rudolph.

Polska: 11. Bartosz Zmarzlik, 12. Maciej Janowski, 20. Patryk Dudek, menedżer: Marek Cieślak

Wielka Brytania: 13. Craig Cook, 14. Robert Lambert, 21. Steve Worrall, menedżer: Alun Rossiter.

jb, theworldgames2017.com
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie