OK! The World Games: Sporty bilardowe

Inne
OK! The World Games: Sporty bilardowe
fot. PAP

The World Games i dyscypliny bilardowe są ze sobą od 2001 roku, kiedy to pierwszy raz kibice zobaczyli ten sport w Japonii. Akita gościła najlepszych bilardzistów. Później, w 2005 roku zawitali oni do niemieckiego Duisburga, następnie, w 2009 - do Kaohsiung na Tajwanie, a w 2013 roku o medale walczono w Cali w Kolumbii. Od 26 do 30 lipca pool 9-bilowy, snooker i karambol zagoszczą we Wrocławiu.

Sportowcy będą rywalizować w 27 dyscyplinach wpisanych na stałe do programu World Games oraz w 4 sportach, które uzyskały zaproszenie Komitetu Organizacyjnego i International World Games Association. Wśród dyscyplin nie mogło zabraknąć sportów bilardowych.


Rys historyczny


Początki sportu bilardowego sięgają XV wieku, ale są także podstawy by sądzić, że powstał już w starożytności. Niektórzy twierdzą, że bilard pochodzi z Bliskiego Wschodu, a nawet Chin. Bilard ma długą i bogatą historię. W 1469 roku nadworny stolarz króla Ludwika XI - Henry de Vigne zaprojektował i wykonał stół bilardowy, którego blat otoczony był bandami i pokryty materiałem. Od tego czasu powstało wiele odmian bilarda. Najbardziej znane z nich to: Ósemka (8-ball), Dziewiątka (9-ball) oraz Snooker.


Zasady w pigułce


Bilard to gra rozgrywana na pokrytym suknem stole, która polega na uderzaniu bil, czyli kul wykonanych z odpowiedniego materiału i o określonych parametrach, za pomocą kija. Istnieje wiele gier bilardowych, których zasady różnią się rozmiarami stołu, liczbą używanych bil, ich oznaczeniami (np. kolorami), itp. Zazwyczaj w grze uczestniczą dwie osoby, rozgrywające bile na przemian. Zwykle wykonują ruchy do popełnienia pierwszego błędu. Najczęściej gra polega na wbijaniu bil do łuz (w snookerze łuzy zwane są kieszeniami), czyli określonych otworów w stole. Są jednak bilardy (np. karambol), w których stół nie ma łuz.


Pool 9-bilowy


Do gry używa się dziewięciu bil numerowanych od 1 do 9 i bili białej. Bile muszą być zagrywane wg numerów we wzrastającej kolejności (tj. należy uderzyć bilą białą w znajdującą się aktualnie na stole bilę obiektową z najniższym numerem). Gracz, który prawidłowo wbije bilę 9 wygrywa partię.


Snooker


Pojedynek snookerowy rozgrywany jest na stole o wymiarach około 3,6 m na 1,8 m. Plac gry ma sześć kieszeni w sześciu punktach. W rozgrywce może brać udział dwóch zawodników. Do gry w snookera potrzebne są 22 bile. Piętnaście z nich jest koloru czerwonego, sześć jest kolorowych (czarna, różowa, niebieska, brązowa, zielona i żółta), a jedna biała - rozgrywająca. Gracz za każdą wbitą bilę czerwoną otrzymuje jeden punkt oraz prawo do uderzania białą bilą w bile kolorowe i otrzymuje kolejne punkty, odpowiadające kolorowi. W ten sposób za wbicie żółtej bili, gracz otrzymuje 2 punkty. Za wbicie zielonej - 3 punkty. Za wbicie brązowej - 4. Za niebieską - 5. Za różową - 6 i za czarną - 7. Po udanym wbiciu bili kolorowej zawodnik ponownie musi wbić bilę czerwoną. Gdy czerwona bila wpadnie do kieszeni, to nie wraca już na stół, kolorowe bile odwrotnie. W momencie, w którym gracz wbije ostatnią czerwoną bilę na stole i odpowiadającą jej bilę kolorową, to rozpoczyna wbijanie wszystkich bil kolorowych po kolei. Kolejność uderzania bil zależy od wymienionej wyżej punktacji. Zaczyna się od tej z najmniejszą wartością, a kończy na tej z najwyższą. Liczba punktów, którą można zdobyć przy jednym podejściu do stołu nazywana jest breakiem. Najwyższy możliwy break, to 147 punktów.


Karambol


Stół karambolowy nie ma żadnych łuz a posiada tylko trzy znaczenia, na których stawia się bile. Na stole umieszczone są trzy bile: biała, biała z kropką (pikowa) lub żółta oraz czerwona. Każdy gracz ma swoją bilę – białą lub pikową. Na początku partii odbywa się losowanie – jego zwycięzca otrzymuje bilę pikową. Celem gry jest zdobycie jak największej liczby zderzeń. Zderzenie następuje wtedy, kiedy bila danego gracza dotknie pozostałych dwóch bil; za każde zderzenie gracz dostaje 1 punkt. Nie ma punktów ujemnych; punkty raz już zdobyte nie mogą być odjęte. Gra toczy się do zdobycia określonej wcześniej liczby punktów.


Bilard w Polsce


Polski Związek Bilardowy powstał w 1992 roku. Zarejestrowany został rok później.  Pierwszym prezesem był Janusz Kuśnierz. Rozegrano wtedy pierwsze współczesne oficjalne Bilardowe Mistrzostwa Polski, które odbyły się w Katowickim "Spodku", gdzie spotkało się 64 pionierów sportu bilardowego. Historycznym zwycięzcą został Krzysztof Kutacha.


Sport bilardowy na The World Games 2017


1. We Wrocławiu o medale walczyć będzie się metodą pucharową.
2. Pool 9-bilowy: 16 mężczyzn, 16 kobiet; Karambol: 16 mężczyzn; Snooker: 16 mężczyzn
3. Polskę reprezentować będą Oliwia Czupryńska (Pool 9-bilowy kobiet), Mieszko Fortuński (Pool 9-bilowy mężczyzn), Dawid Tonojan (Karambol), Kacper Filipiak (Snooker).
4. We Wrocławiu zobaczymy także byłego wicemistrza świata Alistera Cartera oraz dwukrotnego ćwierćfinalistę ostatnich edycji tego turnieju – Kyrena Wilsona.

Adrian Brzozowski, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie