OK! The World Games: Sporty lotnicze

Inne
OK! The World Games: Sporty lotnicze
fot. PAP
Wielokrotny mistrz świata Jerzy Makula w trakcie akrobacji szybowcowych.

Kopanie piłek podczas lotu na motoparalotni, lądowanie ślizgiem na wodnym torze ze skoku ze spadochronem, czy wykonywanie szybowcem wiązanki akrobatycznej wymyślonej przez organizatora!!! Brzmi ekwilibrystycznie?! Takie właśnie będą konkurencje w sportach lotniczych na The World Games 2017!

Podczas The World Games 2017, które od 20 do 30 lipca odbędą się we Wrocławiu, 4000 sportowców z całego świata powalczy o ponad 200 kompletów medali. Trzy z nich będzie można wywalczyć podczas rywalizacji w sportach lotniczych: motoparalotniarstwie, spadochroniarstwie i akrobacjach szybowcowych. Poznajmy bliżej dyscypliny, które daleko wykraczają poza odwieczne marzenie człowieka, by unieść się w przestworzach.


Rys historyczny


Marzenie o lataniu towarzyszyło ludziom od zawsze. Na potwierdzenie tych słów wystarczy wspomnieć wszystkim znany mit od Dedalu i Ikarze. Pionierem projektu maszyny latającej w naszej erze był Leonardo da Vinci, ale pierwszy lot datowany jest ponad 350 lat po jego śmierci. W 1891 roku po raz pierwszy 30 metrowy lot na skonstruowanej przez siebie maszynie o drewnianej konstrukcji i płatach z jedwabiu odbył Otto Lilienthal. Niemiecki konstruktor i pilot był autorem 18 projektów maszyn latających, w tym pierwszego szybowca. Sam w latach 1891-1896 wykonał około 2000 lotów. To właśnie jego uważa się za ojca zarówno lotniarstwa jak i szybownictwa.


Pierwsze udane lądowanie ze spadochronem nastąpiło prawie 100 lat wcześniej, jednak prawdziwym przełomem w historii spadochroniarstwa sportowego było wykonanie spadochronu składanego przez Amerykanina Leo Stevensa w 1909 roku. Pierwsze międzynarodowe zawody spadochronowe w skokach na celność lądowania odbyły się 10 lat później, pierwsze spadochronowe mistrzostwa świata - w 1951r.  


Akrobacje szybowcowe za autonomiczną dyscyplinę sportu uznawane są od początku lat 60. XX wieku. W 1960 roku rozegrano w Warszawie pierwsze mistrzostwa Polski. Wielokrotnym mistrzem świata w tej konkurencji i naszym reprezentantem na The World Games jest Jerzy Makula.


Czempionat globu w slalomie motoparalotniarskim po raz pierwszy zorganizowano we wrześniu 2013 roku. W najmłodszej konkurencji spośród tych, które zobaczymy we  Wrocławiu, ton zdecydowanie nadają Polacy…


Sporty lotnicze w Polsce


W naszym kraju sporty lotnicze znajdują się pod auspicjami Aeroklubu Polskiego, który skupia około 8000 czynnych zawodników z blisko 100 klubów sportowych. W ostatnich kilku latach obserwujemy gwałtowny rozkwit dyscyplin w Polsce. Liczba klubów na przestrzeni ostatnich 3 lat wzrosła o niemalże 50%. Nasza kadra narodowa we wszystkich dyscyplinach lotniczych (nie tylko tych, które zobaczymy na The World Games) liczy blisko 400 pilotów.

Motoparalotniarstwo na The World Games 2017


Podczas The World Games we Wrocławiu piloci motoparalotni rywalizować będą w konkurencjach technicznych. Ilu? To będzie zależało od pogody. Jeśli aura będzie sprzyjać powinniśmy zobaczyć:


- slalom między pylonami – polegający na pokonaniu przez zawodnika w jak najkrótszym czasie wyznaczonej przez organizatora trasy między 12-metrowymi dmuchanymi „pachołkami” – tzw. pylonami. Lot odbywa się tuż nad ziemią;


- slalom z wykopywaniem piłek - piloci musza otworzyć czas i jak najszybciej z kwadratu 5x5m wykopać cztery piłki. Po każdym kopnięciu muszą wykonać nawrót za 12-metrowym pylonem. Konkurencja, która ma w sobie coś z piłki nożnej ;);


- lądowanie na celność – po wyłączeniu silnika, a przed dotknięciem ziemi zawodnik będzie musiał przewrócić dziesięć 50-ciocentymetrowych pachołków;


- konkurencja szybko – wolno – tę samą trasę slalomu raz zawodnik będzie musiał przelecieć jak najszybciej, drugi raz – jak najwolniej. Najwięcej punktów otrzyma pilot, który będzie miał największą różnicę między czasami przelotów.


Zawodnik z najwyższą sumą punktów za wszystkie konkurencje zostanie złotym medalistą igrzysk nieolimpijskich w motoparalotniarstwie. Chrapkę na ten tytuł ma aż trzech Polaków, którzy zakwalifikowali się do wąskiego 18-osobowego grona, w którym znajdują się także cztery kobiety. Wojciech Bógdał, Piotr Ficek i Marcin Bernat to mistrzowie Europy i świata. Ich trenerowi marzy się, by we Wrocławiu zajęli wszystkie miejsca na podium.

 

 

Akrobacje szybowcowe na The World Games 2017

 

Każdy z pilotów będzie miał do wykonania trzy różne wiązanki: obowiązkową znaną, obowiązkową nieznaną i wiązankę dowolną wymyśloną przez samego zawodnika. Tę drugą wymyśla organizator. Piloci do końca nie znają jej układu i nie mogą przetrenować. Także dla nich będzie niespodzianką. Akrobacje obserwowane są przez międzynarodową komisję sędziowską, która ocenia geometrię wykonywanych figur, ich precyzję oraz wyraźnie zaznaczony początek i koniec każdej z nich. Polskę w tej konkurencji będzie reprezentował człowiek legenda polskiego lotnictwa – siedmiokrotny indywidualny mistrz świata – Jerzy Makula, zawodowo pilot samolotów pasażerskich LOT-u.

 

 

Spadochroniarstwo na The World Games 2017

 

Zawodnik skaczący ze spadochronem będzie miał do wykonania bardzo niski przelot nad pondem wodnym (torem wodnym), podczas którego jego stopa cały czas musi mieć kontakt z wodą. Celem jest wykonanie w takiej pozycji jak najdłuższego przelotu. Polskę reprezentować będzie trzech zawodników, jednak w przypadku tej konkurencji będzie to dla nich raczej okazja do zdobycia dużego doświadczenia niż pewna walka o medale.

 

 

Sporty lotnicze na The World Games 2017

 

1. Podczas The World Games 2017 zmagania w sportach lotniczych odbędą się od 21-24 lipca na lotnisku Aeroklubu Wrocławskiego w Szymanowie.

 

2. Przedstawiciele każdej z trzech dyscyplin powalczą o jeden komplet medali. Łącznie rozdane zostaną więc trzy.

 

3. Kwalifikacje już się zakończyły. W akrobacjach szybowcowych rywalizować będzie 12 zawodników, w motoparalotniarstwie – 18 oraz 36 w spadochroniarstwie.

 

4. Na starcie stanie łącznie siedmiu reprezentantów Polski. Czterech z nich prezes Aeroklubu Polskiego wymienia jako realnych kandydatów do medali.

Aleksandra Szutenberg, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie