MŚ w szermierce: Polscy szabliści poza czołową "32'

Żadnemu z polskich szablistów nie udało się awansować do czołowej "32" turnieju indywidualnego szermierczych mistrzostw świata w Lipsku.

Do zasadniczej części zmagań, z udziałem 64 zawodników, z czterech biało-czerwonych w środę awansowali Jakub Ociński (AZS AWF Katowice) i debiutujący w imprezie tej rangi 19-letni Karol Lademann (AZS AWF Warszawa).

Ociński przegrał w 1/32 finału z Brytyjczykiem Jamesem Honeybone'em 12:15 i zajął 39. pozycję.

Z kolei Lademann uległ 9:15 czwartemu w światowym rankingu jego byłemu liderowi Koreańczykowi Bongilowi Gu, wicemistrzowi świata z 2014 roku i dwukrotnemu zwycięzcy zawodów Pucharu Świata "O Szablę Wołodyjowskiego". Polak został sklasyfikowany na 62. miejscu.

Eliminacji nie przebrnęli Mikołaj Grzegorek (UKS Victor Warszawa), który zajął 79. lokatę, oraz Jakub Jaskot (OŚ AZS Poznań) - 94. miejsce.

Największą niespodzianką pierwszej rundy turnieju głównego była porażka Daryla Homera z Pasqualem Marią Di Tellą 14:15. Amerykanin to wicemistrz olimpijski z Rio de Janeiro i wicemistrz globu sprzed dwóch lat z Moskwy. Argentyńczyk z kolei przed MŚ zajmował 96. pozycję w klasyfikacji szablistów, o 93 niższą niż rywal.

W piątek, pierwszym dniu rywalizacji o medale, na planszy pojawią się jeszcze florecistki.