Polskie siatkarki rozgromiły Kolumbię. Final Four WGP o krok

Polskie siatkarki wygrały z Kolumbią 3:0 w swym pierwszym spotkaniu na turnieju II dywizji World Grand Prix rozgrywanego w koreańskim mieście Suwon. Podopieczne trenera Jacka Nawrockiego przybliżyły się do awansu do turnieju finałowego, który w dniach 29–30 lipca zostanie rozegrany w Ostrawie.

Po dwóch turniejach tegorocznej edycji World Grand Prix Polki zajmowały drugie miejsce w tabeli II dywizji. W argentyńskim Neuquen bez większych kłopotów ograły po 3:0 reprezentacje Chorwacji, Kanady oraz Argentyny. Na inaugurację drugiego turnieju, rozgrywanego w Ostrowcu Świętokrzyskim pokonały Peru 3:1, w drugim meczu ponownie zmierzyły się z Argentyną, ponownie wygrywając 3:0. W szóstym meczu doznały jedynej porażki – 1:3 z Koreą Południową.

Start w trzecim turnieju, rozgrywanym w koreańskim Suwonie, rozpoczęły od starcia z reprezentacją Kolumbii. Polki były faworytkami tego starcia i od początku spotkania zaczęły się z tej roli wywiązywać. Mecz nie miał wielkiej historii, podopieczne trenera Nawrockiego wygrały w trzech, bardzo podobnych do siebie setach.

Wykorzystując problemy rywalek z przyjęciem, przeważały od początku premierowej odsłony (1:5, 3:8). W środkowej części seta skuteczna gra Malwiny Smarzek i Bereniki Tomsi pozwalała powiększyć przewagę, która w końcówce wzrosła do dziesięciu oczek (9:19). Atomowe zagranie Veroniki Pasos dało piłkę setową (14:24), a wynik na 15:25 ustaliła Patrycja Polak.

Drugi set rozpoczął się podobnie (1:5, 4:8). Nadal skutecznie prezentował się duet Smarzek – Tomsia, a w końcówce Polki punktowały blokiem (12:20, 14:24). Kiwka Smarzek zakończyła tę odsłonę (15:25). Na początku trzeciej partii polskie siatkarki miały miażdżącą przewagę (2:8), którą utrzymały w środkowej części (8:16). Przy takiej stracie Kolumbijki nie były już w stanie nawiązać walki. Gdy Dayana Segovia przestrzeliła atak, Polki miały piłkę meczową (14:24). Spotkanie skutecznym atakiem zakończyła Roksana Brzóska (16:25).

W pierwszym piątkowym spotkaniu siatkarki Korei Południowej pewnie wygrały z Kazachstanem 3:0 (25:12, 25:14, 25:17). W kolejnych meczach turnieju w Suwon polskie siatkarki zmierzą się z Kazachstanem (sobota, godzina 9.20; transmisja – Polsat Sport) oraz Koreą Południową (niedziela, godzina 7.00; transmisja – Polsat Sport).

Polska – Kolumbia 3:0 (25:15, 25:14, 25:16)

Polska: Joanna Wołosz, Malwina Smarzek, Agnieszka Kąkolewska, Zuzanna Efimienko, Martyna Grajber, Berenika Tomsia –Agata Witkowska (libero) oraz Patrycja Polak, Monika Bociek, Marlena Pleśnierowicz, Roksana Brzóska.
Kolumbia: Dayana Segovia, Amanda Coneo, Maria Martinez, Melissa Rangel, Valerin Carabali, Maria Alejandra Marin – Camila Gomez (libero) oraz Veronica Pasos, Andrea Montero, Giselle Perez.