MŚ 2018 w siatkówce: Poznaliśmy ostatniego finalistę z Europy!

Siatkówka
MŚ 2018 w siatkówce: Poznaliśmy ostatniego finalistę z Europy!
fot. PAP
Tak wyglądała reprezentacja Belgii podczas MŚ 2014. Czy tym razem Czerwonym Smokom uda się wyjść na mundialu z grupy?

Reprezentacja Belgii w siatkówce mężczyzn jako ostatni przedstawiciel Starego Kontynentu awansowała na mistrzostwa świata w 2018 roku. W decydującym spotkaniu barażowego turnieju w Kortrijk Belgowie pokonali Estonię, która do ostatniej kolejki liczyła się w walce o awans. Na mundialu w Bułgarii i we Włoszech nie zagrają natomiast brązowi medaliści MŚ 2014 - Niemcy.

W belgijskim Kortrijk o ostatnie europejskie miejsce premiowane awansem walczyło sześć drużyn, które zajęły drugie miejsca w swoich grupach w drugiej rundzie kwalifikacyjnej. Tylko jedna reprezentacja miała dołączyć do gospodarzy MŚ - Włochów i Bułgarów, obrońców tytułu Polaków oraz zwycięzców sześciu europejskich grup kwalifikacyjnych - Francuzów, Finów, Holendrów, Serbów, Słoweńców i Rosjan, czyli dziewięciu europejskich drużyn pewnych gry na mundialu.

Wśród zespołów walczących o awans byli dwaj uczestnicy MŚ 2014 - Niemcy i Belgia. Ci pierwsi - brązowi medaliści polskiego mundialu, stracili jednak szansę na pierwsze miejsce w barażach już przed ostatnią kolejką, w której zmierzyli się z Białorusią. Na otarcie łez podopieczni Andrei Gianiego ograli naszych wschodnich sąsiadów 3:0. To co najważniejsze działo się jednak w Kortrijk na sam koniec turnieju kwalifikacyjnego.

Belgowie do promocji na mundial potrzebowali dwóch setów wygranych w meczu z Estonią, która niespodziewanie miała wciąż szansę na awans. Gospodarze swoje zadanie wypełnili już po trzech partiach decydującego meczu, choć po pierwszej odsłonie w ich oczy zajrzało widmo porażki. Estończyków stać jednak było tylko na wygranie pierwszego seta, a pozostałe łatwo padły łupem Czerwonych Smoków. Dzięki temu Belgowie ponownie zagrają w mistrzostwach globu.

Mundial siatkarzy zostanie rozegrany od 10 do 30 września 2018 roku we Włoszech (Rzym, Turyn, Bari) oraz w Bułgarii (Warna, Sofia, Płowdiw, Ruse). W turnieju finałowym zagrają 24 reprezentacje - znamy już 12 finalistów. Pozostała dwunastka uczestników będzie wywodziła się z Ameryki Południowej (2 zespoły), Afryki (3 zespoły), Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów (5 zespołów) i Azji (2 zespoły). Polacy mają zapewniony start w finałach jako obrońcy tytułu, który wywalczyli 21 września 2014 roku w katowickim Spodku, wygrywając w finale z Brazylią 3:1.


Wyniki ostatniej kolejki spotkań turnieju w Kortrijk:
Hiszpania – Słowacja 1:3 (19:25, 25:20, 29:31, 24:26)
Niemcy – Białoruś 3:0 (29:27, 25:20, 25:22)
Estonia – Belgia 1:3 (25:22, 20:25, 19:25, 15:25)

Końcowa tabela:
1. Belgia     5-0 15 pkt awans na mistrzostwa świata
2. Estonia   3-2 10 pkt
3. Niemcy   3-2  8 pkt
4. Słowacja 2-3 6 pkt
5. Hiszpania 2-3 5 pkt
6. Białoruś   0-5 1 pkt

Finaliści MŚ siatkarzy (12 z 24 drużyn):
Australia
Belgia
Bułgaria – gospodarz.
Finlandia
Francja
Holandia
Japonia
Polska – obrońca tytułu.
Serbia
Słowenia
Rosja
Włochy – gospodarz.

psl, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie