MŚ Londyn 2017: Zakaz dla rosyjskich lekkoatletów podtrzymany

Inne

Rosyjscy lekkoatleci nie będą mogli wystąpić w rozpoczynających się w piątek mistrzostwach świata w Londynie. Taką decyzję podjęła w poniedziałek Rada IAAF. O zniesienie zakazu starał się szef tamtejszego związku Dmitrij Szliachtin.

- Zrobiono duże postępy w walce z dopingiem w Rosji, ale nadal niektóre kwestie pozostają nierozwiązane - powiedział Rune Andersen, który z ramienia Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) zajmuje się sprawą.

To właśnie on przedstawił Radzie IAAF raport, w którym nie zalecał zniesienia zakazu. Głównym powodem - jak podkreślił - jest nadal niedziałająca agencja antydopingowa w Rosji (RUSADA).

- W poprzednich latach robiono w laboratorium w Moskwie ponad 18 000 badań próbek. W tej chwili jest tego dużo mniej - argumentował.

W czwartek raport Andersena pozna także kongres IAAF, ale on ma jedynie podtrzymać decyzję rady.

Rosyjska federacja lekkoatletyczna (RUSAF) zawieszona jest od listopada 2015 roku. Powodem było masowe stosowanie dopingu przez jej zawodników. Zakaz nadal obowiązuje sportowców w międzynarodowych mityngach, imprezach mistrzowskich oraz igrzyskach olimpijskich. Dopuszczeni do startu pod neutralną flagą są jedynie ci lekkoatleci, którzy spełnili wymagania stawiane przez IAAF dotyczące przestrzegania reguł antydopingowych.

Podczas MŚ w Londynie (4-13 sierpnia) grupa 19 rosyjskich lekkoatletów będzie mogła rywalizować pod neutralną flagą.

KB, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze