Wprowadzić IBB Polonię Londyn na europejskie parkiety
Piotr Graban, postanowił pozostać na stanowisku trenera IBB Polonii Londyn na kolejny rok i dalej, w oparciu o swoją wiedzę i doświadczenie, budować siatkówkę w Wielkiej Brytanii. O tym jak przez wakacje przygotowywał się na nadchodzące kilka miesięcy i co skłoniło go do decyzji o pozostaniu w Londynie opowiada poniżej.
Jak minęły wakacje? Udało się odpocząć w przerwie pomiędzy sezonami?
Piotr Graban: Oczywiście, że odpocząłem. Spędziłem dużo czasu z przyjaciółmi odbijając piłkę na plaży czy po prostu rozmawiając.
W mediach społecznościowych pojawiały się informacje na temat Twoich wakacyjnych, zawodowych aktywności. Czy prowadzenie obozów sportowych i spotkania z innymi szkoleniowcami były Twoją inicjatywą? Jaką rolę odgrywałeś podczas tych wyjazdów?
W wakacje brałem udział m.in. w obozach z pomorskimi trenerami, które wyniknęły z mojej inicjatywy. Na każdym z nich odgrywałem inną rolę. We Włoszech trenowałem grupę chłopców w wieku 14-16 lat, która była odwzorowaniem naszej Szkoły Mistrzostwa Sportowego. W ciągu dwóch tygodni musiałem ich nauczyć siatkówki. Było to fajne doświadczenie, ponieważ nie mieli zielonego pojęcia o systemach gry czy rotacji, a na zakończenie obozu, nie tylko zagrali mecz z włoska drużyną U15, ale nawet wygrali. To mnie bardzo cieszy i jestem z tego dumny. Z kolei podczas obozu w Polsce, byłem swego rodzaju asystentem i pomagałem w treningach, czasami tylko prowadząc grupę.
Czy dzięki temu nauczyłeś się czegoś nowego?
Oczywiście! Każde nowe doświadczenie, inna grupa wiekowa czy asystowanie innemu trenerowi powoduje poszerzanie zasobu ćwiczeń, reakcji na pewne sytuacje. Zmiana perspektywy jest czasami wskazana.
W wakacje przedłużyłeś również kontrakt na kolejny sezon z IBB Polonią Londyn. Dlaczego postanowiłeś przyjąć ofertę i pozostać w Wielkiej Brytanii na najbliższy rok?
Pomimo kilku propozycji z Polski, postanowiłem przyjąć ofertę z IBB Polonii Londyn, gdyż jest to długoterminowy projekt, który chcę dokończyć. Zmierzam do stworzenia silnej drużyny, która będzie mogła grać na boiskach Europy. Nie mówię tutaj tylko o IBB Polonii, ale o całej siatkówce w Wielkiej Brytanii. Dlatego, teraz po powrocie z wakacji, mam wielką motywację do pracy i budowy zespołu.
Jakie masz plany na najbliższy sezon? Co trzeba poprawić w porównaniu z poprzednim rokiem?
Zawsze jest co robić, poprawić w drużynie. Kilku doświadczonych siatkarzy odeszło od nas ze względów na pracę lub propozycje z profesjonalnych klubów. Cieszy mnie, że większość zawodników została. Oznacza to, że podoba im się droga, którą przeszliśmy do tej pory i spodziewam się jej kontynuacji. Przed nami jeszcze sporo pracy, jeśli chcemy zyskać miano profesjonalnego klubu.
Jakie cele postawiłeś sobie na ten sezon, skoro Mistrzostwo i Puchar Anglii już udało się zdobyć?
Jeśli chodzi o cele, będę to powtarzał... Stawiamy na młodych, perspektywicznych zawodników, którzy pójdą z nami jak w ogień i, mam nadzieję, dużo się z nami nauczą. Co z tego wyniknie i czy przyniesie to kolejne tytuły, okaże się na końcu. Mam nadzieję, że znów zapiszemy się na kartach historii brytyjskiej siatkówki.
Czego najbardziej życzyłbyś sobie w nadchodzącym sezonie?
Chciałbym, aby Angielska Federacja Siatkarska ruszyła z miejsca. Zaczęła wspierać mocniej nasz sport i jego rozwój.
Czy są jakieś przesłanki, że poziom ligowy już w tym roku będzie wyższy?
Jakieś przesłanki są, ale ja nie lubię wróżyć z fusów. Wszystkie zespoły z angielskiej ligi trzymają zakryte karty. Dopiero gdy zagramy przedsezonowe mecze będziemy wiedzieć trochę więcej i to pozwoli nam dokonać wstępnej analizy. Jednak musimy skupiać się na sobie. Na końcu okaże się, kto będzie najlepszy.
W poprzednim sezonie rozpocząłeś projekt mający na celu dzielenie się wiedzą trenerską z zakresu siatkówki i podnoszenie poziomu tej dyscypliny. Czy będzie on kontynuowany? Masz jakieś nowe pomysły, które chciałbyś zrealizować w Anglii?
Tak, mam kilka swoich projektów, dlatego też podjąłem decyzję, aby tu zostać. W tym roku mam już zaplanowanych kilka szkoleń dla trenerów i zawodników w Anglii, a w przyszłym roku także w Polsce. Rozpocząłem również dwa inne projekty, które dotyczą ściśle siatkówki, co nie powinno być zaskoczeniem. Mają na celu wzrost poziomu sportowego trenerów, zawodników oraz zawodniczek w UK oraz w Polsce. Więcej szczegółów jeszcze nie chcę zdradzać.
Piotr Graban urodził się w Gdańsku, ma 30 lat. Pierwszy trener IBB Polonii Londyn od 2016 roku, z którą zdobył Mistrzostwo Anglii, Puchar Anglii oraz osiągnął historyczny rezultat w Pucharze CEV Challenge Cup. Poprzednie 4 lata spędził, jako asystent trenera w PGE Atom Trefl Sopot (gdzie zdobył złoty, brązowy i 2 srebrne medale Mistrzostw Polski; jego podopieczne zwyciężyły także w Pucharze Polski oraz były finalistkami pucharu CEV). Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku, studia magisterskie o profilu siatkówka. Uczestniczył w zajęciach wybitnych trenerów, m.in Lorenzo Micelli, Andre Anastasi czy Giovani Guidetti.
Komentarze