Eurovolley 2017. N'Gapeth: Chcemy obronić tytuł

Już w czwartek w Polsce startuje najważniejsza impreza siatkarska sezonu - mistrzostwa Europy. As Trójkolorowych - Earvin N'Gapeth razem ze swoim zespołem będzie bronił tytułu wywalczonego dwa lata temu w Sofii.

- Wygraliśmy niedawno Ligę Światową, dlatego też morale przed mistrzostwami Europy są bardzo wysokie, mamy ambicję, aby utrzymać tytuł mistrzów Europy. Są tutaj dobre zespoły. Polska jest gospodarzem i dla nich jest to dużą korzyścią z różnych punktów widzenia. Trzeba również uważać na Serbów i Rosjan. Myślę, że są cztery lub pięć zespołów, które mają ogromną szansę, aby zostać ostatecznie mistrzem Europy" - powiedział w rozmowie z worldofvolley.com, przyjmujący reprezentacji Francji Earvin N'Gapeth.

26-letni zawodnik niedawno sięgnął razem z narodowym zespołem po złoto Ligi Światowej w Kurytbie. W finale podopieczni trenera Laurenta Tillie pokonali w meczu finałowym gospodarzy - Brazylię 3:2. Brylujący na parkiecie N'Gapeth został wybrany najlepszym przyjmującym i MVP turnieju. Lider zanotował wówczas na swoim koncie 29 "oczek".

Po zakończeniu zawodów gracz doznał kontuzji, istniało nawet zagrożenie, że nie zdoła powrócić do zdrowia przez startującymi mistrzostwami Europy. Zawodnik powrócił jednak do zdrowia i zobaczymy w Polsce.

Francuzi są obrońcami tytułu sprzed dwóch lat. W finale w Sofii Les Bleus pokonali 3:0 Słowenię (25-19, 29-27, 29-27). N'Gapeth również wtedy znalazł się w gronie najlepszych przyjmujących turnieju.

Francuz, swoją przygodę z klubową siatkówką rozpoczął w 2008 roku w Tours VB. Razem z zespołem zdobył srebro i złoto mistrzostw kraju, a także trzy Puchary Francji. Po przejściu do włoskiej Bre Banca Lanutti Cuneo, stał się także srebrnym medalistą Ligi Mistrzów. Później na chwilę pojawił się w lidze rosyjskiej, by potem znów wrócić do włoskiej Serie A i z teamem Modeny zdobywać kolejne najważniejsze tytuły - mistrzostwo i wicemistrzostwo Włoch oraz dwa Superpuchary.

Uważany za jednego z najlepszych siatkarza świata Francuz, odnosił również ogromne sukcesy w drużynie narodowej. Jeszcze jako kadet zdobył dwukrotnie mistrzostwo Europy, a także brąz mistrzostw świata. W drużynie juniorskiej sięgnął po mistrzostwo Europy (2008). Już w seniorskiej reprezentacji wywalczył dwa złota (2015, 2017) i brąz Ligi Światowej (2016). Wielokrotnie nagradzany był także za umiejętności indywidualne.

W tegorocznych rozgrywkach LOTTO Eurovolley Poland, Francja zagra w fazie grupowej z Belgią, Holandią i Turcją. Spotkania grupy D odbędą się w katowickim Spodku.

Sukcesy reprezentacyjne Earvina N'Gapetha:

• Mistrzostwa Świata Kadetów: brąz (2007)
  • Mistrzostwa Europy Kadetów: złoto (2007, 2009)
  • Mistrzostwa Europy Juniorów: złoto (2008)

Kariera seniorska:

• Liga Światowa: złoto (2015, 2017), brąz (2016)
  • Mistrzostwa Europy: złoto (2015)
  • Memoriał Wagnera: brąz (2015)

Sukcesy klubowe:

• Liga Mistrzów: srebro (2013)
  • Mistrzostwa Francji: złoto (2010), srebro (2011)
  • Mistrzostwo Włoch: złoto (2016), srebro (2015)
  • Superpuchar Włoch (2015, 2016)
  • Puchar Włoch (2015, 2016)

Nagrody indywidualne:

• MVP i najlepszy zagrywający mistrzostw Europy kadetów (2009)
  • Najlepszy przyjmujący mistrzostw Europy (2015)
  • MVP i najlepszy przyjmujący Ligi Światowej (2015, 2017)
  • Najlepszy przyjmujący turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich (2016)
  • MVP finału włoskiej Serie A (sezon 2015/2016)