Eurovolley 2017: Serbowie w ćwierćfinale po zwycięstwie nad Finlandią

W pierwszym spotkaniu trzeciej kolejki grupy A mistrzostw Europy w siatkówce – Lotto Eurovolley Poland 2017 – Serbia wygrała z Finlandią 3:0. W drugim poniedziałkowym meczu tej grupy Polska zmierzy się z Estonią.

Serbowie turniej w Polsce rozpoczęli od zdecydowanego zwycięstwa nad gospodarzami 3:0 w spotkaniu na PGE Stadionie Narodowym, a w drugim meczu męczyli się z ekipą Estonii, wygrywając ostatecznie 3:2. Finowie również ograli Estończyków po tie-breaku, w drugim spotkaniu ponieśli jednak porażkę 0:3 z Polakami.

Podopieczni Nikoli Grbicia byli faworytami tego starcia i zaczęli wywiązywać się z tej roli od początku premierowej odsłony (8:6). W środkowej jej części Serbowie jeszcze odskoczyli rywalom, wykorzystując błędy własne i nerwową grę Finów (14:9, 16:10). W końcówce Finowie dążyli do zmniejszenia strat, ale zdołali zbliżyć się do rywali tylko na trzy punkty (21:18). Wynik tej partii na 25:20 ustalił Dragan Stanković.

Set numer dwa również rozpoczął się od przewagi Serbów (4:1, 8:5). Finowie w środkowej części wykorzystali lekkie rozprężenie w ekipie rywali i zdołali odrobić straty (11:11), a nawet uzyskać prowadzenie, po bloku na Stankoviciu (13:14). Serbowie szybko jednak opanowali sytuację, odzyskując przewagę już na drugiej przerwie (16:14). Mimo przyzwoitej skuteczności w ataku, fatalne przyjęcie nie pozwoliło podopiecznym Tuomasa Sammelvuo na nawiązanie walki w tej partii. W końcówce serbscy siatkarze pewnie zmierzali po zwycięstwo, które przypieczętował skutecznym atakiem Aleksandar Atanasijević (25:18).

Trzecią odsłonę Finowie rozpoczęli z animuszem. Po asie serwisowym Niklasa Seppanena było 3:5, na pierwszej przerwie – 5:8. Serbowie szybko odrobili straty, wyrównali po efektownym ataku Nemanji Petricia (9:9), ale przed drugą przerwą znów przewagę uzyskała Finlandia (14:16). W końcówce, dzięki skutecznej grze Olli-Pekki Ojansivu, po raz kolejny przewagę mieli Finowie (20:22, 21:23). Serbowie wywalczyli piłkę meczową (24:23), jednak po chwili rozpoczęła się rywalizacja na przewagi. Siatkarze Finlandii mieli kilka piłek setowych, ale tę wojnę nerwów 34:32 wygrali Serbowie, a mecz skutecznym atakiem zakończył Uros Kovacević.

Serbia - Finlandia 3:0 (25:20, 25:18, 34:32)

Serbia: Uros Kovacević (12), Nikola Jovović (1), Nemanja Petrić (11), Dragan Stanković (8), Aleksandar Atanasijević (12), Srecko Lisinać (11) – Neven Majstorović (libero) oraz Goran Skundrić, Aleksandar Okolić, Drażen Luburić (1).
Finlandia: Eeemi Tervaportti (5), Tommi Siirila (6), Niklas Seppaenen (7), Elviss Krastins (6), Sauli Sinkonen (3), Olli-Pekka Ojansivu (16) – Lauri Kerminen (libero) oraz Antti Siltala (1), Markus Kaurto (4).