Eurovolley 2017: Polacy daleko w statystykach. Oprócz jednego gracza...

Siatkówka

Zakończyła się faza grupowa siatkarskich mistrzostw Europy w Polsce. Podopieczni Ferdinando De Giorgiego po dwóch zwycięstwach zajęli drugie miejsce w grupie A i w barażu o ćwierćfinał zmierzą się ze Słowenią. Cel zespołowy został częściowo osiągnięty. Sprawdźcie, jak Polacy prezentują się natomiast w rankingach indywidualnych.

- Polacy są drużyną, która może osiągać sukces tylko jako kolektyw - powiedział w rozmowie z kapitanem Biało-Czerwonych, Michałem Kubiakiem po meczu z Estonią, Marcin Lepa. W każdym z grupowych pojedynków trener De Giorgi musiał sięgać po wsparcie z kwadratu rezerwowych. W polskiej reprezentacji aktualnie nie ma zawodnika, który w pojedynkę jest w stanie wygrać spotkanie. Doskonałym dowodem na to są miejsca zajmowane przez Polaków w rankingach indywidualnych.

 

Najlepiej blokujący:


Reprezentacja Polski jak na razie nie błyszczy w bloku. Poziom tego elementu pozostawia wiele do życzenia w porównaniu z mistrzostwami świata w 2014 roku. Polacy zatrzymali rywali 21 razy, co daje 2,3 bloku na set.

 

1. Bułgaria - 3,8

2. Belgia - 3,5

3. Rosja - 3,3

...

6. Polska 2,3

 

Indywidualnie Polacy prezentują się bardzo słabo. Najlepiej radzi sobie młody środkowy Bartłomiej Lemański, lecz zajmuje on dopiero 27. miejsce z dorobkiem pięciu bloków. Najwięcej punktów w tym elemencie zdobył Bułgar, Nikołaj Nikołow (11).

 


Najlepiej przyjmujący:

 

Przyjęcie jest jak dotąd dość mocną stroną Polaków. Nasi siatkarze odbierają zagrywkę ze skutecznością 21%, co daje im 5. miejsce w klasyfikacji. Nie jest zaskoczeniem, że w tym elemencie najlepsi są Francuzi. 38% pozytywnego, w tym 35% perfekcyjnego przyjęcia robi wrażenie.

 

1. Francja - 35%

2. Holandia - 32%

3. Belgia - 30%

...

5. Polska - 21%

 

W pierwszej dziesiątce rankingu na pozycji przyjmującego znalazł się Michał Kubiak. Kapitan Biało-Czerwonych uplasował się na 6. lokacie ze skutecznością przyjęcia 24,14%. Najlepszym przyjmującym fazy grupowej jest Thibault Rossard. Zawodnik ma za sobą sezon w PlusLidze w barwach Asseco Resovii Rzeszów. Francuz jest niezwykle wartościowym graczem, bowiem w kilku meczach ligowych występował również na pozycji atakującego. Pierwszą lokatę w rankingu uzyskał z wynikiem 46,43% pozytywnego przyjęcia.

 

 

Najlepiej zagrywający:

 

Jedynym z elementów, w którym Polacy mogą poszczycić się dobrymi wynikami jest zagrywka. Biało-czerwoni zdobywają średnio 2,2 asa na set, co stawia ich na czele rankingu ex aequo z Włochami. Jeśli weźmiemy pod uwagę zagrywki zepsute, to element wprowadzenia już tak dobrze nie wygląda. Przy 20 asach Polacy oddali rywalom aż 48 punktów.

 

1. Polska

   Włochy - 2,2

3. Finlandia - 2 

 

Indywidualnie najlepiej prezentował się Bartosz Kurek, który zaserwował punktowo pięć razy. Kolejno 11. i 12. miejsce zajęli środkowi, Mateusz Bieniek i Bartłomiej Lemański. Liderem rankingu jest włoski przyjmujący, Filippo Lanza, który zdobył 9 punktów z zagrywki.

 

 

 

Najlepiej atakujący:

 

Na ataku Polacy wypadają bardzo blado na tle innych zespołów. Kończyli jedynie 32% piłek. Gorsi w elemencie skończenia byli tylko Hiszpanie, Słowacy, Słoweńcy i Finowie.

 

1. Rosja - 44%

2. Włochy - 38%

3. Turcja

    Holandia

    Bułgaria - 37%

...

12. Polska - 32%

 

W zespole De Giorgiego nie ma zdecydowanego lidera. W każdym meczu kto inny prezentuje się dobrze w ofensywie, stąd tak dalekie miejsca Biało-Czerwonych w rankingu. Najwyżej notowany Michał Kubiak zajął dopiero... 23. miejsce. Liderem klasyfikacji jest turecki bombardier, Metin Toy.

 

 

 

Najlepiej rozgrywający:

 

Polacy w rankingu atakujących nie zajmują wysokich miejsc, bowiem rozkład gry ofensywnej jest bardzo wyrównany. O nieprzewidywalność naszego zespołu dbają rozgrywający. Jeden z nich, Fabian Drzyzga, zajmuje aktualnie pierwsze miejsce w rankingu najlepiej rozgrywających ze skutecznością 65%. Na pozycji wspiera go Grzegorz Łomacz, który zajmuje 12. miejsce w zestawieniu.

 

 

 

Najlepiej punktujący:

 

Klasyfikację najlepszych punktujących zdominował atakujący reprezentacji Turcji, który przewodzi także w tabeli najlepiej atakujących, Metin Toy. Dopiero na 23. miejscu znalazł się pierwszy Polak, Michał Kubiak.

 

 

Marta Ćwiertniewicz, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie