CS:GO: System rankingowy, jak awansować?

E-sport
CS:GO: System rankingowy, jak awansować?
fot. Valve

Jedną z rzeczy, które budzą najwięcej kontrowersji wśród graczy Counter-Strike: Global Offensive jest obecny w grze system rankingowy. Specjalnie dla Was zebraliśmy wszystkie fakty, które mogą pomóc w zrozumieniu zasady przyznawania w CS:GO zarówno awansów i degradacji!

Przygoda z grami turniejowymi, czyli inaczej rankingowymi, zaczyna się dla nas w momencie osiągnięcia w grze 2. poziomu doświadczenia. Wówczas odblokowana zostaje opcja rozgrywania gier rankingowych, które są wyznacznikiem naszych zdolności w CS:GO.

Warto jednak pamiętać, że Counter-Strike: Global Offensive jest grą drużynową, więc czasami zdarza się, że w przypadku braku pomocy od partnerów możemy grać dobrze, a mieć niską rangę. Teoretycznie możliwa jest sytuacja odwrotna, w której gracz posiada wyższe odznaczenie, niż wynika to z jego umiejętności. Takie przypadki są jednak szybko eliminowane przez system, a gra zachowuje względny balans.

Gracz rozpoczynający swoją przygodę w grach turniejowych nie posiada żadnej rangi. Aby otrzymać pierwsze odznaczenie konieczne jest rozegranie dziesięciu partii, jednak początkowo można wziąć udział jedynie w dwóch dziennie. Po rozegraniu wszystkich meczów determinujących nasze rozmieszczenie (ang. placement), gracz otrzymuje rangę adekwatną do jego wyników w tychże. Jeżeli wygramy większość z nich i będziemy jednymi z wyróżniających się zawodników, mamy wówczas szanse na otrzymanie jednej ze złotych rang (np. Złoty laur I lub Złoty laur II), jeżeli poszczęści nam się mniej, to prawdopodobnie znajdziemy się w srebrnym przedziale (Srebro IV lub Srebro III).

Rangi dostępne w Counter-Strike: Global Offensive:

1. Srebro I
2. Srebro II
3. Srebro III
4. Srebro IV
5. Elitarne srebro
6. Mistrzowskie elitarne srebro
7. Złoty laur I
8. Złoty laur II
9. Złoty laur III
10. Mistrzowski złoty laur
11. Mistrzowski obrońca I
12. Mistrzowski obrońca II
13. Elitarny mistrzowski obrońca
14. Wybitny mistrzowski obrońca
15. Legendarny orzeł
16. Mistrzowski legendarny orzeł
17. Mistrzowska pierwsza klasa
18. Elita światowa

 


Każda gra turniejowa, którą następnie rozegramy będzie miała wpływ na naszą rangę. Jeżeli będziemy wygrywać mecze, zdobywać w nich dużo punktów, a także otrzymywać gwiazdki MVP (przyznawane najlepszemu zawodnikowi danej rundy), to wówczas mamy szansę na szybki awans. Jeżeli jednak zdarzy nam się parę słabszych gier, w których nasza drużyna przegra, a my będziemy zamykać tabelę, możemy spaść o rangę niżej.

Co ciekawe wygrywanie meczów nie jest najbardziej istotne. Gra premiuje bowiem zawodników, którzy prezentują wysoki poziom i zdobywają najwięcej punktów. Może więc zdarzyć się sytuacja, gdy przegramy mecz, a mimo to awansujemy, ze względu na dobry występ, wygranie odpowiedniej liczby rund, a także zdobycie wielu punktów. Zwycięstwa zagwarantują nam jednak najwięcej "oczek" potrzebnych do awansu. Oczywiście możliwa jest również degradacja po wygranym meczu, jeśli nasza gra pozostawiała wiele do życzenia i byliśmy znacznie gorsi od partnerów.

Warto również podkreślić, że nasza indywidualna liczba zabójstw nie jest najbardziej istotna. Bardziej liczy się suma rund, które zapisaliśmy na koncie drużyny, a także wywalczone w grze punkty. Warto więc wspierać zespół, podkładać lub rozbrajać bombę, niż biegać w poszukiwaniu kolejnych skalpów.

Błędne jest również przekonanie, że czasem bardziej opłaca się wyjść z gry, lub zostać z niej wyrzuconym przez partnerów ("wykickowanym"), gdyż uniknięcie bezpośredniej przegranej nie zepchnie nas niżej w rankingowej hierarchii. Jeżeli zostaniemy bowiem wyrzuceni przykładowo na pięć rund przed końcem gry, to nasz bilans w ich trakcie równy będzie zeru i również zostanie on policzony przez system. Lepiej jest więc zostać w rozgrywce i postarać się wysupłać przynajmniej kilka dodatkowych puntków, nawet jeśli jesteśmy przekonani o nieuchronności nadchodzącej porażki.

Algorytm odpowiedzialny za system awansowania i degradacji jest jednak ukryty, więc właściwie nigdy nie możemy być pewni jaki los nas czeka. Jeżeli liczymy na awans, to dobrym omenem jest sytuacja, w której gra dobiera nam przeciwników o wyższych rangach. Świadczy to o tym, że nasz ukryty ranking jest wysoki i jeżeli podtrzymamy dobrą passę, to niebawem wskoczymy o stopień wyżej. Sytuacja odwrotna oznacza rzecz jasna, że grozi nam widmo spadku. Dodatkowo zwycięstwa nad graczami o wyższej randze przysporzą nam więcej punktów, niż miałoby to miejsce w przypadku przeciwników o niższych rangach.

W przypadku dłuższej nieaktywności w grze nie tracimy wywalczonej wcześniej rangi, jednak zostaje ona zamrożona. Wystarczy wówczas rozegrać jeden mecz, aby ją odzyskać.

Adam Łuczka, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie